سندیکای مستقل، وزارت کار، سندیکا سازی دولتی و... « چه باید کرد»؟

یکشنبه ۲۲ مهر٬ ۱۳۹۷-2018-10-14-IranSOS- اسماعیل بخشی: جامعه ی کارگری ایران جامعه ای بسیار معترض و رادیکال شده است اما متشکل و یکپارچه نیست فقط در چند نقطه از کشور تشکلات آزاد و مستقل وجود دارد مانند سندیکای کارگران واحد اتوبوسرانی تهران و سندیکای نیشکر هفت تپه که چراغ راه و امیدبخش مبارزات کارگری ایران بوده و هستند اینکه فعالین سندیکایی از بدو تأسیس این دو تشکل چه مصائب و رنجهایی بر آنها تحمیل شد اما استقامت کردند تا سندیکا ایستاده بماند بر هیچکس پوشیده نیست، ولی امروز خطری بس بزرگتر این دو تشکل آزاد را تهدید می‌کند که هر فعال کارگری در هر کجای دنیا که باشد اگر در مقابل آن سکوت کند در حق خود و جنبش کارگری جفا کرده ست، خطر سندیکا سازی دولتی موضوعی که امروز سندیکای آزاد و مستقل واحد اتوبوسرانی تهران را تهدید می کند و در هفت تپه نیز زمزمه های آن بگوش می‌رسد، اگر تاریخ  مبارزه ی جمهوری اسلامی با تشکلات آزاد کارگری در این 40 سال را مرور کنیم خواهیم دید علاوه بر زندان و شکنجه و سرکوب فعالین کارگری، دو بار هم جهت موازی کاری با تشکلات مستقل کارگری، دولت اقدام به تاسیس شورای اسلامی کار (شورای دولتی) کرده ست، یکبار اول انقلاب در برابر شوراهای مستقل کارگری آن زمان، شورای اسلامی را راه اندازی کردند که عملا نقش سرکوبگر را داشتند تا یک شورای کارگری، بار دوم در دولت اصلاحات بود که اینبار شوراهای اسلامی کار را به عنوان یک قانون در مجلس تصویب کرده و جوامع کارگری را مکلف به برگزاری انتخابات آن نمودند. 

اهدای جان برای نان!

پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷-2018-09-06-IranSOS- اکرم نصیریان: بخشی از زنان در اثر بی حقوقی ، بی کاری ، فقر و فلاکت مجبور می شوند تخمک خود را واگذارکنند. در حقیقت بخشی از بدن خود را می فروشند.

زنان برای واگذارکردن تخمک،  مراحل مختلف اداری و پزشکی را می گذرانند که حدودا دو ماه طول می کشد.

از امضای همسر خود گرفته تا ارایه ی گواهی عدم سو پیشینه و یا داشتن دو فرزند سالم  و تایید شکل ظاهری از طرف گیرنده که معمولا واگذارکننده اجازه ندارد  گیرنده ی تخمک را ببیند!

نژادپرستی و برتری‌طلبی ملی، بیگانه با زمانه و تفکر مدرن

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷-2018-07-16-IranSOS- حنیف حیدرنژاد – مطابق خبری که رادیو زمانه منتشر کرده است، نمایندگان مجلس ملی فرانسه به اتفاق آرا تصویب کردند که لغت «نژاد» از قانون اساسی این کشور حذف شود. قانونگذاران فرانسوی اعتقاد دارند که لغت «نژاد» کهنه شده و لغتی نیست که بتوان در روزگار ما آن را به کار برد. این خبر ادامه می‌دهد که در اصل یکم قانون اساسی فرانسه آمده است: «فرانسه یک جمهوری غیرقابل تجزیه، غیر مذهبی، دمکراتیک و اجتماعی است. دولت، اصل برابری در مقابل قانون را برای همه شهروندان خود بدون در نظر گرفتن نژاد و مذهب تضمین می‌نماید و به تمام اعتقادات احترام می‌گذارد.»  نمایندگان مجلس ملی فرانسه پنجشنبه ۱۲ ژوئیه به اتفاق آرا تصویب کردند که لغت «نژاد» از این جملات حذف شود. بر اساس این مصوبه اصل یک قانون اساسی فرانسه به این شکل تغییر کرد:  «دولت، اصل برابری در مقابل قانون را برای همه شهروندان خود بدون در نظر گرفتن مذهب تضمین می‌نماید و به تمام اعتقادات احترام می‌گذارد.»

رژیم چینج در ایران به چه معنیست؟

پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷-2018-07-05-IranSOS- جواد قاسم آبادی: با بقدرت رسیدن رئیس جمهور نیومک کارتیست امریکا، مجددا بازار آلترناتیو سازی در خارج از ایران رونق یافته است. این ترفند که بعد از انقلاب بهمن ماه همواره مورد توجه همه دولت های آمریکا بوده است از دوران دبلیو جونیور و شمردن حاکمیت مذهبی ایران در محور سه گانه شر، ابعاد جدیدی یافت. پروژه رژیم چینج که همه براندازان حاکمیت اسلامی مدافع سرمایه داری را در خود جا داده است برمنطق های زیر استوار است:

بحثی در بارۀ روند ایجاد سازمان های سراسری کارگران در ایران

دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷-2018-06-11-IranSOS- سهراب شباهنگ، در تاریخ ١١ اردیبهشت ١٣٩٧ (اول ماه مه امسال) فراخوانی از سوی «جمعی از فعالان کارگری ایران» زیر عنوان «پیش به سوی کارزاری برای تشکل سراسری کارگران ایران!» در رسانه های اجتماعی منتشر شد. تدوین کنندگان این فراخوان خواستار امضای پشتیبانی از سوی کسانی که موافق محتوای فراخوان هستند شده اند. ما برای آشنائی خوانندگانی که این فراخوان را ندیده اند و نیز برای دنبال کردن نوشتۀ حاضر که از جمله به فراخوان یاد شده برخورد می کند، متن کامل آن را در پایان این نوشته درج می کنیم. 

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 25

مطالب مرتبط

تعداد بازدید مطالب
10772702

مسیر یاب

محل قرارگیری: صفحه اصلیستون آزاد و مقالات

بازگشت به بالا