نکاتی پیرامون جنبش زن، زندگی، آزادی

چهارشنبه ۲۵ مرداد ، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۸-۱۶-SOS Iran- یوسف زرکار : قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی (۲۵ شهریور ۱۴۰۱ ) در مقرّ گشت ارشاد در تهران، جرقّه ای شد برانبار باروت انباشته شده از ستم جنسییتی، قومی و دیگر ستم های اجتماعی – سیاسی جامعه  که در بیش از۱۰۰ روز جنبشی فعال و اعتراضی را رقم زد. جنبشی که بمثابۀ زلزله ای ارکان رژیم ج.ا را به لرزه درآورد.

کارزاری با صدهزار امضا برای آزادی لویی آرنو گردشگر فرانسوی محبوس در ایران

لویی آرنو گردشگر فرانسوی محبوس در ایران

چهارشنبه ۱۱ مرداد،۱۴۰۲-SOS Iran-2023-08-02- بیش از ۳۰۰ روز از بازداشت لویی آرنو، یک مشاور بانکی فرانسوی که در آغاز اعتراضات «زن زندگی آزادی» در ایران بازداشت شد، می‌گذرد. وزارت امور خارجه فرانسه از پیش‌تر جمهوری اسلامی را به گروگان‌گیری برای چانه‌زنی متهم کرده‌است.

از ۱۶ ژوئیه امسال کمپینی که برای پشتیبانی از آزادی لویی آرنو تشکیل شده‌بود، با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی به تلاش برای آزادی این گردشگر ۳۵ ساله شدت بخشیده‌است.

بر پایه گزارش‌ها، شمار کسانی که با درج امضای اینترنتی، به این کارزار پیوستند، تا امروز چهارشنبه یازدهم مردادماه به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده‌است.

امضاکنندگان از دولت فرانسه خواستند تا برای آزادی لویی آرنو، تلاشی افزون‌تر را به‌کار گیرد.

ژان‌میشل و سیلوی آرنو، والدین لویی روز ۶ بهمن‌ماه خبر بازداشت فرزندشان را که در حدود چهار ماه پیش از آن تاریخ انجام شده‌بود، اعلام کردند.

 به‌گفته خانواده آرنو، لویی پس از یک سفر دور دنیا و سیاحت ایتالیا، یونان، ترکیه، گرجستان و ارمنستان، در ۲ سپتامبر وارد ایران و در ۲۸ همان ماه در این کشور بازداشت شد.

کمیته پشتیبانی از آزادی لویی آرنو می‌گوید که او در ایران با چند گردشگر دیگر آشنا شد.

به‌گفته این کمیته بازداشت لویی در حین رفتن به جشن زادروز یکی از آن‌ گردشگرها انجام شده‌است.

روزهای حضور لویی آرنو در ایران، همزمان با گسترده شدن اعتراضات «زن زندگی آزادی» در ایران بود، اما به‌گفته کمیته برشمرده، این گردشگر فرانسوی در هیچ تظاهراتی شرکت نکرد.

مقامات فرانسوی در ماه‌های پیشین بارها جمهوری اسلامی را متهم کردند که از «دیپلماسی گروگان‌گیری» برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کند.

در ۲۲ اردیبهشت‌ماه امسال، بنژامن بری‌یر شهروند فرانسوی و برنار فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی بودند، بر پایه آن‌چه توسط وزارت امور خارجه فرانسه «مسائل انسان‌دوستانه» خوانده‌شد، از زندان‌های ایران آزاد شده و به پاریس رفتند.

جمعه پنجم خرداد، اولویه وانده‌کاستیل، بلژیکی که برپایه اتهام جاسوسی، بیش از ۴۶۰ روز را در ایران زندانی بود، در ازای رهایی اسدالله اسدی، یک دیپلمات ایرانی که به اتهام توطئه برای انجام عملیات تروریستی، در بلژیک محکوم شده‌بود، از زندان دستگاه قضایی رژیم حاکم بر ایران آزاد شد و به بروکسل بازگشت.

در پی آن تبادل، جمهوری اسلامی کامران قادری و مسعود مصاحب، دو اتریشی ایرانی‌تبار  و یک شهروند دانمارکی، را نیز آزاد کرد.

اکنون علاوه بر لویی آرنو، چندین شهروند دیگر کشورهای غربی از جمله سسیل کولر، ژاک پاریس، مراد طاهباز، ناهید تقوی، جمشید شارمهد، عماد شرقی و مهران رئوف، در زندان‌های ایران در بند هستند.

کودکان کار “۱۵ درصد جمعیت کودکان ایران را تشکیل می‌دهند”

سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۸-۰۱-SOS Iran- به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵ درصد جمعیت کودکان ایران “کودکان کار” هستند و این آمار به دلیل “فقر خانوارها” افزایش یافته است. گفته شده حدود ده درصد از این کودکان امکان تحصیل ندارند.

احکام زندان و محرومیت‌های اجتماعی برای دو خبرنگار

سعیده شفیعی (راست) و نسیم سلطان‌بیگی

دوشنبه ۰۹ مرداد، ۱۴۰۲-SOS Iran-2023-07-31- سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی که در جریان سرکوب اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” بازداشت شده بودند به زندان و محرومیت اجتماعی محکوم شده‌اند. همزمان احکام “نفی بلد و تبعید” برای روزنامه‌نگاران انتقادهای متفاوتی برانگیخته است.

احکام عجیب برای بی‌حجابی؛ از مراجعه به روانشناس تا شستن میت

یکشنبه ۲۵ تیر، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۱۶-SOS Iran- در پی افزایش حضور زنان بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی، قوه قضاییه با احکامی عجیب و نامنطبق با قوانین سعی در ترساندن زنان دارد؛ احکامی از مراجعه به روانشناس تا کارکردن به عنوان نظافتچی و شستن میت.

استقرار گشت‌های خودرویی و پیاده پلیس/ برخورد با مصران به هنجارشکنی

یکشنبه ۲۵ تیر، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۱۶-SOS Iran- سخنگوی فراجا از استقرار گشت های خودرویی و پیاده پلیس در سراسر کشور با هدف انجام مأموریت ها و برخورد با افرادی که بر هنجارشکنی های اجتماعی اصرار دارند، خبر داد.

کوثری: پارسال خیلی‌ها ترسیدند و فکر کردند کار نظام تمام شده

شنبه ۲۴ تیر، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۱۵-SOS Iran- جانشین اطلاعات سپاه گفته “مسئله حجاب می تواند نقطه آسیب زننده به نظام و نقطه تغییراتی در جامعه باشد”. کوثری نماینده مجلس هم گفته “پارسال خیلی‌ها ترسیدند و خیال کردند کار نظام تمام شده” است. مهدی سیاری، جانشین اطلاعات سپاه در مراسمی هدف اعتراضات سال ۱۴۰۱ را “براندازی جمهوری اسلامی” با “درنظر داشتن مسئله دین” دانست.

توماج صالحی به ۶ سال و ۳ ماه حبس محکوم شد

سه شنبه ۱۹ تیر، ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۱۰-SOS Iran- بر اساس گزارش رسانه‌های داخل ایران، توماج صالحی به اتهام “افساد فی الارض” به ۶ سال و ۳ ماه حبس محکوم شده است. این خواننده رپ اعتراضی همچنین به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع کار موسیقی محکوم شده است.

دو متهم “حمله تروریستی به شاهچراغ” در شیراز اعدام شدند

https://iransos.com/indexfarsi/images/Hinrichtung/s-e.jpgشنبه ۱۷تیر،۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۰۸-SOS Iran- حکم اعدام دو متهم پرونده “حمله تروریستی به حرم شاهچراغ” سحرگاه ۱۷ تیر ماه در یکی از خیابان‌های شیراز اجرا شد. گفته می‌شود عامل اصلی این حمله در تیراندازی ماموران امنیتی در محل حادثه مجروح شد و در بیمارستان درگذشت.

نقش و اهمیت شیوۀ تولید آسیایی – بخش اول

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲-۲۰۲۳-۰۷-۰۴-SOS Iran-  یوسف زرکار:  چرا و چگونه شیوۀ تولید آسیایی مطرح شد؟

ما در طی کار جمعی مان برای پی بردن به اینکه رژیم های قاجاریه وابسته بوده اند یا مستقل؟ پهلوی اول چگونه به قدرت رسیدوماهیّت رژیمش چه بود؟ بررسی گذشته  تا حد لزوم را مبنا قرار دادیم. ضروری یافتیم که به بررسی شرایط انقلاب مشروطه و کشمکش های سیاسی آن دوران پرداخته شود.

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال