باقر نمازی تحت عمل جراحی شریان‌های مغز قرار گرفت

چهارشنبه ۰۵ آبان، ۱۴۰۰-۱۰٫۲۶٫۲۰۲۱-SOS Iran- باقر نمازی شهروند دوتابعیتی که اجازه خروج از ایران را ندارد، تحت عمل جراحی شریان‌های مغز قرار گرفت. وکیل نمازی از شرایط مراقبت از او پس از این عمل ابراز نگرانی کرده و خواهان اجازه خروج او شده است. ادامه خواندن “باقر نمازی تحت عمل جراحی شریان‌های مغز قرار گرفت”

گزارشگر ویژه سازمان ملل : در ایران اعدام و شکنجه به ابزار حکومتی برای قتل خودسرانه تبدیل شده است

سه شنبه ۰۴ آبان، ۱۴۰۰-۱۰٫۲۶٫۲۰۲۱-SOS Iran- جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در خصوص ایران، در  آخرین گزارش خود به کمیتۀ حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل گفت که جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته میلادی ٢٥٠ تن از جمله دست‌کم چهار کودک را اعدام کرده و شمار اعدام‌ها در این کشور از آغاز سال جاری میلادی تاکنون به ٢٣٠ تن از جمله ٩ زن و ١ یک کودک که مخفیانه اعدام شده‌اند، بالغ می‌شود. ادامه خواندن “گزارشگر ویژه سازمان ملل : در ایران اعدام و شکنجه به ابزار حکومتی برای قتل خودسرانه تبدیل شده است”

جاوید رحمان: سال گذشته ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شدند

سه شنبه ۰۴ آبان، ۱۴۰۰-۱۰٫۲۶٫۲۰۲۱-SOS Iran- گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر، از افزایش سرکوب و اعدام‌ در ایران و قرار گرفتن ناقضان حقوق بشر در مناصب عالی انتقاد کرد. گزارش جاوید رحمان با واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی ایران روبرو شده است. ادامه خواندن “جاوید رحمان: سال گذشته ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شدند”

مرگ حاج داوود رحمانی؛ رئیس و شکنجه‌گر زندان قزلحصار

پنجشنبه ۲۹ مهر، ۱۴۰۰-۱۰٫۲۱٫۲۰۲۱-SOS Iran‚-  داوود رحمانی رئیس وقت زندان قزلحصار در نیمه نخست دهه شصت و سیاه‌ترین دوران تاریخ نظام اسلامی درگذشت. با مرگ او بخش مهمی از تاریخ جنایات این رژیم مدفون شد. ایرج مصداقی در این نوشته مروری دارد به کارنامه و زندگی او. ادامه خواندن “مرگ حاج داوود رحمانی؛ رئیس و شکنجه‌گر زندان قزلحصار”

ورود سپاه به محلات تهران تحت عنوان “قرارگاه اجتماعی

چهارشنبه ۲۸ مهر، ۱۴۰۰-۱۰٫۲۰٫۲۰۲۱-SOS Iran- معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از ورود سپاه به مسائل اجتماعی این شهر و حضور آنها در محلات تحت عنوان “قرارگاه اجتماعی” خبر داد. به گفته کارشناسان حضور سپاه و نیروهای نظامی در محلات و همچنین استفاده از واژه‌هایی چون «قرارگاه اجتماعی»، «آسیب اجتماعی» و …برطرف کننده مسائل اجتماعی نبوده و مهم‌ترین چالشی که در پی دارد، تداخل حوزه‌ای است. ادامه خواندن “ورود سپاه به محلات تهران تحت عنوان “قرارگاه اجتماعی”

تعویق دادگاه مهدی محمودیان، آرش کیخسروی و مصطفی نیلی

چهارشنبه ۲۱  مهر، ۱۴۰۰-۱۳٫۱۰٫۲۰۲۱-SOS Iran- جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی محمودیان فعال مدنی و آرش کیخسروی و مصطفی نیلی وکلای دادگستری به دلیل دسترسی دیرهنگام وکلای مدافع این شهروندان به پرونده به تعویق افتاد. قرار بود نخستین دادگاه رسیدگی به اتهامات آنان امروز چهارشنبه ۲۱ مهرماه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شود. آرش کیخسروی و مصطفی نیلی در زندان اوین در بازداشت به سر می برند و مهدی محمودیان دوران محکومیتش از بابت پرونده پیشین خود را در این زندان سپری می‌کند. ادامه خواندن “تعویق دادگاه مهدی محمودیان، آرش کیخسروی و مصطفی نیلی”

درخواست مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان جهت برگزاری جلسه دادگاه بصورت علنی

سه شنبه ۲۰ مهر، ۱۴۰۰-۱۲٫۱۰٫۲۰۲۱-SOS Iran- مصطفی نیلی و آرش کیخسروی وکلای بازداشتی و همچنین مهدی محمودیان فعال مدنی، با اشاره به اینکه «یکی از تضمینات مهم سلامت جریان دادرسی، علنی بودن آن است»، خواستار ایجاد شرایطی برای برگزار کردن جلسه دادگاه به صورت علنی شدند. این افراد همچنین از مقامات خواستند که تمامی اوراق پرونده جهت ارائه دفاع در اختیارشان قرار بگیرد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان، برای روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه و در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران تعیین زمان شده است. ادامه خواندن “درخواست مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان جهت برگزاری جلسه دادگاه بصورت علنی”

علیرغم حال نامساعد جسمی؛ تداوم اعتصاب غذا و ممنوعیت تماس خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز

پنجشنبه ۱۵  مهر، ۱۴۰۰-۰۷٫۱۰٫۲۰۲۱- SOS Iran- خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز در چهل و ششمین روز اعتصاب غذا با وضعیت نامساعد جسمانی و افت قند و کاهش فشار خون مواجه شده است. وی همچنین از حق برقراری تماس تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده است. آقای پیرزاده از روز دوشنبه ۱ شهریورماه در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط، رعایت نشدن اصل تفکیک جرائم و رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی با خانواده وی به هنگام تحویل حکم تخلیه منزل، اعتصاب غذا کرده است. ادامه خواندن “علیرغم حال نامساعد جسمی؛ تداوم اعتصاب غذا و ممنوعیت تماس خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز”

 خطر اعدام قریب الوقوع آرمان عبدالعالی کودک-مجرم در زندان رجایی شهر

دوشنبه ۱۹ مهر، ۱۴۰۰-۱۱٫۱۰٫۲۰۲۱-SOS Iran-  آرمان عبدالعالی، کودک_مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان رجایی شهر کرج در خطر اجرای قریب الوقوع حکم قرار دارد. پیش از این، متهم علیرغم انکار قتل و عدم کشف پیکر مقتول، توسط دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید شده بود. ادامه خواندن ” خطر اعدام قریب الوقوع آرمان عبدالعالی کودک-مجرم در زندان رجایی شهر”

تایید حکم اعدام شاکر بهروز در دیوان عالی کشور

شاکر بهروز، زندانی سیاسی

یکشنبه ۱۸  مهر، ۱۴۰۰-۱۰٫۱۰٫۲۰۲۱-SOS Iran- شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور حکم اعدام شاکر بهروز، زندانی سیاسی در زندان ارومیه را تایید کرد. آقای بهروز در این پرونده به قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران متهم شده است. این زندانی سیاسی شهریورماه سال گذشته در پرونده دیگر خود توسط دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “بغی” به اعدام محکوم شده بود که این حکم تیرماه امسال توسط دیوان عالی کشور نقض شد. ادامه خواندن “تایید حکم اعدام شاکر بهروز در دیوان عالی کشور”