گزارش هشتمین و نهمین روز اعتراضات در ایران

یکشنبه ۰۴ مهرماه،۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۲۵-SOS Iran- اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

ایرانیان پاریس به پا می‌خیزند؛ همبستگی احزاب و شخصیت‌های فرانسوی با جنبش ایرانیان

شنبه ۰۲ مهرماه، ۱۴۰۱ -۲۰۲۲-۰۹-۲۴-SOS Iran- در حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران، چند تجمع جداگانه در روز شنبه دوم مهر در پاریس برگزار می‌شود. برای روز یکشنبه نیز تجمعاتی پیش‌بینی شده است. همچنین برخی شخصیت‌های سیاسی فرانسوی از جمله رهبران احزاب کمونیست و سوسیالیست از جنبش ایرانیان حمایت کرده‌اند.

گزارش جامع هفت روز اعتراضات سراسری در شهریور ۱۴۰۱

شنبه،۰۲ مهرماه،۱۴۰۱ -۲۰۲۲-۰۹-۲۴-SOS Iran-  ایران در روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده مردمی است که به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض هستند. جرقه این اعتراضات پس از جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله در زمان بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی زده شد و به سرعت در ۸۵ شهر کشور از ۲۹ استان برای شبهای متوالی ادامه یافت. حاصل این اعتراضات دهها کشته و زخمی است. ارتباطات در ایران بخصوص شبکه اینترنت مختل است. دستگیری فعالان و معترضان ادامه دارد و کماکان هیچ نشانه ای دیده نمی شود که حکومت ایران قصد شنیدن صدای معترضان را داشته باشد. گزارش پیش رو تلاش خبرگزاری هرانا برای ارائه اطلاعات راستی آزمایی شده از جمله آمارها و اسامی مربوط به هفت روز نخست اعتراضات جاری است

بربوک: سرکوب زنان ایران را در شورای حقوق بشر طرح می‌کنیم

پنجشنبه ۳۱ شهریور،۱۴۰۱ ۲۰۲۲-۰۹-۲۲-SOS Iran-  وزیر خارجه آلمان برخورد خشونت‌آمیز علیه معترضان و تظاهرات‌کنندگان در ایران را به شدت محکوم کرد. او گفت که زمانی که زنان امنیت نداشته باشند، کل جامعه فاقد ایمنی و امنیت است.

مرگ مهسا امینی؛ ادامه‌ بازداشت‌ها و افزایش آمار کشتەشدگان

پنجشنبه ۳۱ شهریور،۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۲۲-SOS Iran- صدا و سیمای جمهوری اسلامی اذغان کرد کە ١٧ نفر در جریان اعتراضات روزهای گذشتە کشتە شدەاند. در همین حال شبکه‌های حقوق بشری از جان باختن سه جوان معترض در اشنویه خبر می‌دهند. روزنامه همشهری هم از کشتە شدن سە بسیجی خبر داد.

مرگ مهسا امینی؛ ده‌ها شهر صحنه اعتراضات و شلیک به معترضان

چهارشنبه ۳۰ شهریور، ۱۴۰۱۲۰۲۲-۰۹-۲۱–SOS Iran- در ادامه تداوم اعتراضات مردم بە مرگ مهسا امینی، دامنه تجمعات و شعارهای ضدحکومتی به به د‌ەها شهر و شهرستان رسیده است. گزارش‌های اولیه حاکی از برخورد قهر آمیز نیروهای امنیتی و کشتە و زخمی شدن چند معترض است.

در پی اعتراض به مرگ مهسا امینی؛ زانیار محمدنژاد در تهران بازداشت شد

شنبه ۲۶ شهریور،۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۱۷-SOS Iran-  زانیار محمدنژاد، شهروند ساکن تهران، روز جمعه ۲۵ شهریورماه، در جریان اعتراضات به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در مقابل بیمارستان کسری بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

خاکسپاری در فضای امنیتی؛ تداوم اعتراضات به جان باختن مهسا امینی

شنبه ۲۶ شهریور، ۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۱۷-SOS Iran- امروز شنبه ۲۶ شهریورماه، مراسم خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی در شرایط امنیتی در آرامستان «آیچی» سقز برگزار شد. همزمان شماری از شهروندان معترض به جان باختن خانم امینی در نقاطی از سقز و سنندج اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. تجمع آنها با دخالت نیروی انتظامی، شلیک گاز اشک آور و گلوله های ساچمه ای به معترضان به خشونت کشیده شده و تعدادی از شهروندان مصدوم شدند.

بیانیه جمعی از فعالان مدنی و سیاسی در رابطه با فرایند جانباختن مهسا امینی

شنبه ۲۶ شهریور، ۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۱۷-SOS Iran- شماری از فعالان مدنی و سیاسی به همراه تنی چند از وکلای دادگستری، طی نامه ای سرگشاده از مسئولان عالی رتبه کشور درخواست کردند، ضمن شفاف سازی در رابطه با فرایند جانباختن مهسا (ژینا) امینی و مجازات عاملان آن، به مطالبه عموم مردم که برچیده شدن گشت های ارشاد است پاسخ داده شود.

جان باختن مهسا امینی؛ گزارش تکمیلی از تداوم واکنش ها و بازداشت معترضان

شنبه ۲۶ شهریور،۱۴۰۱-۲۰۲۲-۰۹-۱۷-SOS Iran- واکنش ها نسبت به بازداشت مهسا (ژینا) امینی که به بهانه مقابله با بدحجابی و سپس فوت وی در بیمارستان کسری تهران، کماکان از سوی بسیاری از شهروندان و چهره های شناخته شده ادامه دارد. عصر امروز شماری از شهروندان معترض به فرآیند منجر به مرگ مهسا امینی، در برخی از نقاط تهران دست به تجمع زدند و تعدادی از آنها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال