حبس خودسرانه و آزار قضایی آقای سعید مدنی

شنبه  ٬ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۲ – IranSOS – به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در دفاع از آقای سعید مدنی فراخوانی را به شرح زیر منتشر کرده و از حکومت ایران خواسته است به آزار او پایان دهند و او را آزاد کنند.

فراخوان فوری ـ  برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
اطلاعات تازه
IRN 001 / 0214 / OBS 015
ایران: حبس خودسرانه/آزار و اذیت قضایی
۲ اسفند ۱۳۹۲
(۲۱ فوریه ۲۰۱۴)
                                
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» ‪(FIDH)‬ ‪ ‬و «سازمان جهانی مبارزه‪ ‬با شکنجه» ‪(OMCT)‬ است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
شرح وضعیت
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (‪LDDHI‬) از حبس خودسرانه و آزار و اذیت قضایی آقای سعید مدنی، جامعه شناس و فعال حقوق بشر مطلع شده است.
بنا به اطلاعات دریافتی در ۱۹ فوریه ۲۰۱۴ (۳۰ بهمن ۱۳۹۲)، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر در بهمن ماه، حکمی را که دادگاه بدوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی در خرداد ماه ۱۳۹۲ صادر کرده بود تایید کرده است. بنا بر این حکم، آقای مدنی به شش سال زندان و ۱۰ سال تبعید محکوم شده است. در این حکم همچنین مقرر شده که دوسال از حبس او در زندان اوین تهران و چهارسال آن در زندان بندرعباس سپری شود، با وجود این که حکم زندان در تبعید در قانون ایران وجود ندارد. علاوه بر این، او به ۱۰ سال اقامت اجباری در تبعید در شهر بندرعباس، در ۱۵۰۰ کیلومتری شهر تهران که محل سکونت اوست، محکوم شده است. آقای مدنی در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین در حبس به سر می برد (نگاه کنید در پایین).
آقای مدنی به خاطر همکاری با سازمان هایی مانند کانون مدافعان حقوق بشر ـ که دفتر آن در سال ۱۳۸۷ بسته شد ـ و نشر کتاب ها و مقاله هایی با هدف سیاه نمایی وضعیت اجتماعی کشور محکوم شده است.
آقای مدنی در ۱۷ دی ۱۳۹۰، به احتمالی به بهانه محکومیت پیشین او در سال ۱۳۸۱ برای گذراندن بقیه حبس (نگاه کنید در پایین) دستگیر شد و یک سال را در بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات در تهران به سر برد. او مدتی طولانی در حبس انفرادی ماند و از تماس با خانواده و وکیلش محروم بود. آقای مدنی به مدت یک روز در تیر ماه ۱۳۹۱ و پنج روز در آبان ماه ۱۳۹۱ به بند ۳۵۰ منتقل و سپس به بازداشتگاه ۲۰۹ بازگردانده شد. او در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۱ برای سومین بار به بند ۳۵۰ منتقل شد و تا دی ماه ۱۳۹۲ در آنجا حبس خود را به پایان برد. با وجود این، از آن پس نیز او را گویا به خاطر محکومیت تازه که در بالا اشاره شد، در همان بند در حبس نگه داشته اند.
آقای سعید مدنی از سال ۱۳۷۳ به بعد چند بار به خاطر فعالیت خود به عنوان جامعه شناس و همکاری با سازمان های حقوق بشری دستگیر شده است. او در زمستان ۱۳۸۱ به شش سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی محکوم شد ولی شعبه ۲۹ دادگاه تجدید نظر حکم زندان را به سه سال و نیم کاهش داد و محرومیت ۱۰ سال را تایید کرد. آقای مدنی یک سال از این محکومیت را در سال ۱۳۷۹ در حبس پیش از محاکمه گذرانده بود و باقی آن را نیز از آذر ۱۳۹۱ تا دی ماه ۱۳۹۲ گذراند.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر نگرانی خود را از حکم دادگاه تجدید نظر در تایید محکومیت شش سال زندان و ۱۰ سال تبعید آقای مدنی ابراز می کند زیرا این محکومیت به قصد تنبیه او به خاطر فعالیت های حقوق بشری او صادر شده است.
برنامه نظارت این حکم را که با نقض آزادی بیان در ایران و در مغایرت با حقوق بین المللی صادر شده، محکوم می کند.
اقدام های درخواستی: ادامه در اینجا
متن انگلیسی در اینجا

——————————————-
                      League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
‎عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
‎فیس بوک

http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
‎یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw
‎ صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
FIDH Iran Page: http://www.fidh.org/-Iran,228-

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *