نابود کردن تندیس آرش کمانگیر به دستور دادستان ساری بوده است

۱۱ خرداد ۱۳۹۰ – احمد  صوفی ـ مازندران – همزمان با تیرگان، یکی از روزهای مهم در فرهنگ ایرانی، و روزی که در اسطوره ها آن را روز پیروزی آرش برای پایان جنگ و تعیین کردن خط مرزی ایران  می دانند، بالاخر مقامات شهر ساری فاش کردند که مجسمه آرش کمانگیر و اسب هایش به دستور اسدالله جعفری، دادستان شهر ساری،  برچیده و نابود شده است. تا کنون گفته می شد که این مجسمه ها را دزدیده اند. اما کاملا روشن بود که این دزدی هم مثل بسیاری آثار  دیگری که دو سه سال اخیر  از میدان ها برداشته شده و نام دزدی بر آن نهاده اند کار خود حکومت بوده است. همانگونه که سال هاست که بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی که از محوطه های تاریخی با نام حفاری غیر مجاز به یغما رفته و یا از موزه ها دزدیده شده، دزدان دیگری داشته است.

دادستان  دلیل این دستور غیر قانونی خود را  اهانت به امام ذکر کرده است. او معتقد است که حضور این اسب ها در میدانی که نامش میدان امام است اهانت به امام است. و معلوم نیست در کجای خود قانون نوشته شده که حضور اسب اهانت به کسی است. البته این هم کاملا روشن است که این نوع بهانه ها فقط برای از بین بردن سمبل ها و نشانه های فرهنگ ما است.
تندیس آرش کمانگیر، چند سال قبل از انقلاب در میدان ولیعهد نصب شد که این میدان پس از انقلاب به نام  امام خمینی تغییر داده شد
 اسطوره آرش کمانگیر از داستان‌هایی است که در  اوستا، و شاهنامه فردوسی، و همچنین در کتاب های پهلوی،و آثار الباقیه آمده است.

www.savepasargad.com   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *