‎پیشنهادات ضیائی‌فر درباره ماجرای بند ۳۵۰

‎چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ -IranSOS- دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با اشاره به اخبار منتشرشده پیرامون بند ۳۵۰ زندان اوین، پیشنهاداتی را مطرح کرد. به گزارش ایسنا، محمدحسن ضیائی‌فر در گفت‌وگو با سایت جماران در خصوص اخبار منتشره مربوط به بند ۳۵۰ اوین گفت: مسئولان ذی‌ربط به صراحت گفتند که هیچ اتفاقی نیفتاده و ضرب و شتمی صورت نگرفته و یک بازرسی معمولی و ادواری صورت گرفته است. وی با اشاره به آنچه که آن را «اخبار نگران‌کننده و گزارشاتی که خانواده‌های زندانیان از بستگان خود در زندان دریافت کرده‌اند» می‌خواند، ادامه داد: بازتاب‌های این موضوع نیز در سراسر جهان پخش شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد تعهد قانونی و شرعی و تدبیر مقتضی ایجاب می‌کند که با فوریت به این موضوع رسیدگی شود.

دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران افزود: اولا باید زمینه تماس و گفت‌وگوی خانواده‌های زندانیانی که گزارشات نگران‌کننده دریافت کرده‌اند با زندانیانشان فراهم شود تا اگر هیچ اتفاقی نیفتاده است، زندانیان نیز به خانواده‌های خود بگویند که خبرهای منفی مبنایی ندارد. دوما مناسب است که هیئتی متشکل از نمایندگان مجلس به عنوان نماینده ملت و نهادهای حقوقی تخصصی مستقل از قبیل کانون وکلا بازدیدی از بند ۳۵۰ داشته و گزارش خود را به مسئولان و مردم ارائه کنند تا مخاطبان در سراسر جهان دریابند که در کشور ما امکان‌های مختلفی برای تضمین رعایت حقوق زندانیان وجود دارد.
‎ضیائی‌فر اظهار کرد: البته این اقدامات نافی آن نیست که مراجع قانونی نظارت بر امور زندان‌ها، از قبیل هیئت نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران، بخش نظارت بر واحدهای تابعه قوه قضائیه در سازمان بازرسی کل کشور و یا بازرسی دفتر مقام معظم رهبری در این خصوص با فوریت ورود کرده و معلوم کنند که چه عواملی باعث نگرانی جمعی از خانواده‌های زندانیان شده است و مشخص کنند که اگر خلافی صورت گرفته است نظام حقوقی کشور هم از حیث قوانین جرم محسوب کردن هر گونه نقض حقوق زندانیان و هم از حیث ساز و کارهای رسیدگی به خلاف‌های احتمالی، کمبودی ندارد و با فوریت با متخلف یا متخلفین در هر سطحی برخورد می‌کند.
‎وی با اشاره به زحمات صادقانه بسیاری از نیروهای خدمتگزار تاکید کرد: عمدتا همین مصادیق و مبهم گذاشتن آنها و بی‌اهمیت جلوه دادن بازتاب‌های جهانی گزارشات مربوط به نقض حق فرد یا افرادی در کشور باعث می‌شود که زحمات صادقانه بسیاری از نیروهای خدمتگزار در نهادهای رسمی از جمله سازمان زندان‌ها نادیده گرفته شود و به حاشیه رود یا اینکه هنجارهای قانونی و دینی ما نیز زیر سوال برود و در سطح بین‌المللی زمینه‌ای فراهم شود که قطعنامه‌هایی علیه نظام جمهوری اسلامی به تصویب برسد و در افکار عمومی جهانی نیز خیلی‌ها در موارد متعدد با مفاد قطعنامه‌ها همدلی کنند در حالی که به راحتی می‌توان این‌گونه مصادیق را برطرف کرد و زمینه هیچ بهانه‌ای را برای مخالفان نظام فراهم نیاورد.
‎دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در پایان گفت: در جهان کنونی نباید از یاد برد که ابزارهای کسب اطلاعات و اخبار به کیفیتی شده که حقایق در هر کشوری به سرعت روشن می‌شود و دیگر رویکردهای بسته قبلی پاسخگو نیست.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال