‎عروس نوجوان در یک قدمی قصاص

شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۰۶-۱۴-IranSOS- زنی که شوهرش را در نوجوانی به قتل رسانده است، در آستانه قصاص قرار دارد و با رد اعادی دادرسی‌ تا یک هفته دیگر حکمش اجرا خواهد شد. به گزارش ایسنا، روزنامه «شرق» نوشت: این زن که مریم نام ‌دارد زمانی که مرتکب قتل شد ۱۷ سال داشت. او در ۱۴ سالگی به عقد مردی درآمد که در همسایگی‌شان زندگی می‌کرد. مریم سه‌ سال بعد شوهرش را با شلیک گلوله به قتل رساند و سپس جسد او را در باغچه خانه دفن کرد. این دختر که توسط خانواده‌اش تحویل پلیس داده ‌شده بود درباره جزئیات قتل گفت: «شوهرم خیلی من را تحقیر می‌کرد و رفتارهایش به‌شدت آزارم می‌داد.

شب قبل از حادثه به میهمانی رفته‌ بودیم، وقتی به خانه برگشتیم دوباره با من رفتار تحقیرآمیزی کرد. آنقدر ناراحت شدم که تا صبح بالای سرش نشستم و صبح او را با شلیک گلوله به قتل رساندم. سپس جسدش را در باغچه دفن کردم وقتی خانواده‌ام متوجه شدند مرا تحویل پلیس دادند.»
‎متهم بعد از اعتراف به قتل پای میز محاکمه رفت و با درخواست اولیای‌ دم به قصاص محکوم شد. مریم در دادگاه گفت: «من یک فرزند دارم که حالا نزد برادرشوهرم زندگی می‌کند و در سال‌هایی که زندان بوده‌ام حتی یک بار هم او را ندیده‌ام. به‌خاطر کاری که کردم خیلی پشیمان هستم. زمانی که مرتکب این جنایت می‌شدم اصلا در حالت عادی نبودم و نمی‌دانستم چقدر این کار بد است و چه مجازاتی دارد. حتی وضعیت فرزندم را به‌درستی درک نمی‌کردم و نمی‌دانستم چه آسیبی به او می‌رسانم. در این مدت خانواده‌ام برای جلب رضایت اولیای‌دم اقدام کرده‌اند اما موفق نشده‌اند.»
‎حسن آقاخانی وکیل‌مدافع مریم درباره روند رسیدگی به پرونده این زن گفت: «حکم مریم قطعی شده اما چون زمان قتل زیر ۱۸ سال داشته بر اساس قانون جدید درخواست اعاده دادرسی کردیم و خواستار اعمال ماده ۹۱ شدیم. این درخواست در شعبه ۳۵ دیوان مورد بررسی قرار گرفت و رد شد. هرچند ما تلاش کردیم توجه قضات این شعبه را به وضعیت خاص متهم و نوجوان‌ بودن او جلب کنیم اما قضات استدلالات ما را نپذیرفتند. حالا اجرای احکام اعلام کرده حکم را طی هفته جاری اجرا خواهد کرد. این در حالی‌ است که تلاش‌های ما برای جلب رضایت اولیای‌دم هنوز به جایی نرسیده‌ است.»
‎وی با اشاره به درخواست رای وحدت‌رویه در مورد اطفال زیر ۱۸ سال نیز گفت: «برخی از شعب دیوان عالی کشور در خصوص نوجوانان اعمال ماده ۹۱ را که به بحث بلوغ فکری متهمان به قتل پرداخته است می‌پذیرند و برخی نیز نمی‌پذیرند. در این خصوص نیاز به وحدت‌رویه وجود دارد که ما خواستاریم به مریم هم این فرصت داده شود تا رای وحدت‌رویه صادر و سپس حکم اجرا شود. مریم دختر زجرکشیده‌ای است و با جنایتی که انجام داده، چون زمان قتل در سن بلوغ قانونی نبوده ‌است درخواست توقف اجرای حکم را داریم.»
‎آقاخانی گفت: «خواسته من و موکلم این است که با توجه به زیر ۱۸ سال‌بودن مریم اجرای حکمش متوقف شود تا بتوانیم رضایت اولیای‌دم را جلب و پرونده را به‌لحاظ قانونی تا زمان صدور رای وحدت‌رویه پیگیری کنیم.»
‎مریم هم‌اکنون در زندان سپیدار اهواز به‌سر می‌برد. قرار بود او یک‌ ماه پیش اعدام شود اما زمان اجرای حکم به تعویق افتاد و در حال حاضر از آنجا که اولیای‌دم، سهم صغیر را نیز پرداخت کرده‌اند مانعی برای اجرای حکم وجود ندارد مگر اینکه دستور توقف اجرای حکم صادر شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *