‎بازداشت سه نفر در پرونده بابک زنجانی

دوشنبه ۹ تیرماه ۱۳۹۳ ‫-۲۰۱۴-۰۶-۳۰-IranSOS-‬محسنی‌ا‌ژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی، گفت: در مورد پرونده متهمی که مربوط به وزارت نفت است چهار نفر بازداشت هستند یعنی غیر از متهم اصلی، سه نفر دیگر بازداشت شده‌اند. به گزارش (ایسنا)، وی با بیان اینکه مدیرعامل بانک مسکن بازداشت شده است، ‌افزود: از تعدادی از مدیران بانک‌های ملت، مسکن، مرکزی، وزارت نفت و تعدادی از مدیران قبلی و فعلی تحقیق شده است و اینها با قرار مناسب آزاد شده‌اند.

 

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: متهم در این پرونده رسما و به طور مکتوب اعلام کرده است که حاضرم کل اموال من را ارزیابی کنید. اگر می‌خواهید آنها را همین الان بفروشید، اگر نه همه آنها را در اختیار دولت و وزارت نفت قرار بدهم یا به نام آنها سند صادر کنم.

‎سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۳۴ هیات کارشناسی برای ارزیابی املاک بابک زنجانی تعیین شده است.

‎وی با بیان اینکه بخشی از اموال زنجانی به مزایده گذاشته شده ولی هنوز به فروش نرفته‌اند، افزود: افرادی از داخل و بیرون کشور که سه دسته هستند پیغام دادند یا مستقیما مراجعه کرده و اعلام کردند که حاضرند بدهی متهم را بپردازند و اموال او به نام آنها شود که این در حال بررسی است.

‎محسنی‌اژه‌ای گفت: اگر اینها بتوانند اموال را با قیمت مناسب بردارند و با شرایط مناسبی پرداخت کنند کار خوبی است و مسلما در رسیدگی به پرونده تسریع خواهد شد اما اگر دولت و وزارت نفت حاضر نباشند و با مشتریانی که پیدا شده‌اند به نتیجه نرسند طبیعی است که رسیدگی به پرونده طولانی‌تر می‌شود.

‎سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه طولانی شدن رسیدگی به برخی پرونده‌ها در اختیار قاضی نیست، گفت: در رابطه با همان زمینی که در ایران زمین در غرب تهران قبلا به آن اشاره شده باید گفت که قبل از بازداشت ایشان این زمین یک نوبت کارشناسی شده و قیمت آن ۸۲۱ میلیارد تومان تعیین شده است. در نوبت دیگر این زمین کارشناسی شده و قیمت آن ۱۷۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است. اخیرا بار دیگر کارشناسی انجام شده و قیمت زمین ۷۴۵ میلیارد تومان تعیین شده است. عنایت کنید در مورد یک زمین در فاصله نه چندان دور با سه کارشناسی با این اختلاف فاحش قیمت مواجه هستیم.

‎محسنی‌اژه‌ای در مورد پرونده فساد بانکی اظهار کرد: احکامی که در رابطه با این پرونده قطعی شده در مرحله اجرا قرار دارد.

‎وی ادامه داد: جزای نقدی تعدادی از متهمان در حال وصول است و بخشی از رد مال هم در حال انجام است.

‎سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با مهرگان امیرخسروی برادر مه‌آفرید، اظهار کرد: این فرد غیابی محاکمه شده و تشریفات صدور حکم غیابی به پایان رسیده و پرونده به اجرای حکم رفته است، البته اموال مهرگان نیز در حال شناسایی است.

‎وی در رابطه با متهمان بانک ملی در مورد همین پرونده گفت: اخیرا ۲۲ نفر محاکمه شده و حکم‌شان قطعی شد و در مرحله اجرای احکام قرار دارند.

‎محسنی‌اژه‌ای در رابطه با فردی که در این پرونده فراری بود و به ایران مسترد شده است، گفت: پرونده این فرد در حال تکمیل است. پرونده دو سه نفر دیگر در رابطه با همین موضوع تکمیل شده که این افراد تقاضای آزادی مشروط داشتند و سه نفر از آنها خانم بودند که مجازاتی که برای آنها در نظر گرفته شده بود حبس بود و اگر آنها شرایط آزادی مشروط را داشته باشند به احتمال قوی پذیرفته می‌شود.

‎سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با خاوری گفت: پلیس اینترپل هنوز موفق نشده وی را دستگیر کند. مقدمات محاکمه غیابی این فرد فراهم شده و امیدواریم زودتر انجام شود.

‎محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری بیان کرد: تعداد دیگری از متهمان فراری فتنه سال ۸۸ به صورت غیابی محاکمه شدند و پرونده این افراد به اجرای احکام می‌رود.

‎وی ادامه داد: دو سه نفر در هفته‌های اخیر ممنوع‌الخروج شدند و چند نفر دیگر که به خارج از کشور رفته بودند در حین بازگشت بازداشت شده و کیفرخواست این افراد صادر و در انتظار محاکمه هستند.

‎سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: یکی دیگر از این افراد اخیرا به کشور بازگشته و بازداشت شده که پرونده وی در حال رسیدگی است. همچنین سه نفر از کسانی که قبلا در این پرونده محکوم شده بودند و حکم‌شان اجرا شده بود زمانی که از زندان آزاد شدند بعد از آزادی مجددا اقدامات مجرمانه داشته که تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده آنها دوباره باز و در حال رسیدگی قرار گرفته است.

‎محسنی‌اژه‌ای در رابطه با پرونده نگین غرب، گفت: این پرونده دارای دو متهم اصلی است و پرونده در حال حاضر در دادگاه تجدیدنظر است، اما حکم قطعی برای آن صادر نشده است.

‎وی ادامه داد: این پرونده دارای ۱۵ هزار و ۴۲ نفر شاکی است که یکی از آنها ۱۲ هزار و ۸۰۰ و خرده‌ای شاکی دارد و دیگری ۲ هزار و ۲۳۹ شاکی.

‎سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: بعضی از شکات اگر کمی دقت می‌کردند اینگونه سرشان کلاه نمی‌رفت و اگر قرارداد را به درستی مطالعه می‌کردند با این مشکل مواجه نمی‌شدیم. بسیاری از اموال آنها در دو سه مرحله کارشناسی شده است. این پرونده وقت زیادی را از قوه قضاییه گرفته و قوه قضاییه در این پرونده کارهایی را انجام داده که شاید در اقدام اول جزو وظایفش نبوده است.

‎محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: تا امروز از این تعداد شاکی با ۶ هزار و ۳۰۲ نفر از آنها تسویه حساب شده و امیدواریم تا آخر سال ۹۳ تعداد ۶ هزار و ۳۰۲ نفر به سیزده هزار نفر افزایش پیدا کند و با آنها تسویه حساب کنیم.

‎وی افزود: یکی از متهمین همکاری خیلی خوبی داشته و توانسته رضایت بیشتری را از شکات دریافت کند، اما متهم دیگر همکاری‌های خیلی خوبی در این زمینه ندارد.

‎سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با پرونده موسسه مالی و اعتباری توسعه پرسید که این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ گفت: ‌هنوز برای این پرونده کیفرخواست صادر نشده و در حال رسیدگی مقدماتی است.

‎به گزارش ایسنا، محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت پرونده محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور سابق ایران و برخورد قوه قضاییه در صورت عدم حضور او در دادگاه، گفت: من در این باره قبلا توضیحاتی ارائه کرده‌ام که رسیدگی به این پرونده چگونه است.

‎محسنی‌اژه‌ای افزود: این پرونده در دادگاه در حال رسیدگی است و به حکم نرسیده و مختومه نیز نشده است.

‎وی گفت: چگونگی رسیدگی به این پرونده به تشخیص قاضی و طبق قانون است.

‎سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده محمدرضا رحیمی نیز گفت: در این پرونده حکم صادر نشده است. جلسات دادگاه ایشان تمام شده است اما ختم رسیدگی اعلام نشده و طبعا حکم هم صادر نشده است.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری که با اشاره به انتقاد رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور به عملکرد صداوسیما پرسید، هیات نظارت بر عملکرد صداوسیما چگونه عمل کرده است که کار به اینجا رسیده که خود رییس قوه قضاییه از صداوسیما انتقاد کند؟ گفت: اولا صداوسیما واقعا خدمات زیادی چه به قوه قضاییه و چه به سایرین داشته و از این بابت از آنها تشکر می‌کنم. در برنامه پایش مسائلی مطرح می‌شود که آن مسائل همانطور که گفتید از سوی آیت‌الله آملی لاریجانی مورد نقد قرار گرفت. در این برنامه از برخی افراد سوال می‌شود و آنها می‌گویند راضی نیستند. تا اینجا مشکلی نیست زیرا در هر صورت افرادی که حکم به نفع آنها صادر نشده راضی نیستند. یک مساله دیگر که وجود دارد این است که مسائلی را بین ایران و خارج تطبیق می‌دهند بدون اینکه مبانی آن مشخص شود.

‎سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: من بارها به مسئولان ذیربط گفته‌ام فرض کنید فلان کشور در تعداد مشخصی از جمعیت چند زندانی دارد و ایران را مقایسه کنید. من بررسی کردم و دیدم مبنا و تعریف از زندانی در کشور ما با کشور آنها متفاوت است. حالا آیا می‌توانیم بگوییم که ما از لحاظ تعداد زندانی از آنها بالاتریم یا نه؟

‎وی با بیان اینکه یکی از اشکالات موجود در این رابطه نحوه کار مجری و مسائلی بود که در آن برنامه مورد انتقاد قرار گرفت، افزود: در همین راستا دادستان تهران نامه‌ای نوشته که بررسی کنند تا اگر قصور یا تقصیری صورت گرفته خود صداوسیما به موضوع رسیدگی کند.

‎محسنی‌اژه‌ای گفت: اعضای هیات نظارت بر عملکرد صداوسیما به وظایف خود عمل می‌کنند و در مواردی تذکر می‌دهند اما اینکه در خصوص این مورد تذکر داده‌اند یا نه، خبر ندارم.

‎به گزارش ایسنا، سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: ان‌شاءالله همه حرمت این ماه را نگه دارند و از هر نوع هنجارشکنی در این ماه پرهیز شود.

‎وی با اشاره به هفته قوه قضاییه، گفت: هر سال به مناسبت شهادت شهید بزرگوار آیت‌الله بهشتی و یاران صدیق امام (ره) این هفته برگزار می‌شود و فرصت خوبی برای قوه قضاییه است که نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کند.

‎محسنی‌اژه‌ای گفت: یکی از برنامه‌های هفته قوه قضاییه، رسیدن خدمت مقام معظم رهبری، ارائه گزارش و شنیدن رهنمودها و تذکرات ایشان است که امسال هم این امر انجام شد.

‎سخنگوی قوه قضاییه ضمن تشکر از توجه رهبر انقلاب به قوه قضاییه، گفت: ایشان در مجموع از عملکرد قوه قضاییه رضایت داشتند و در کنار آن رهنمودها و تذکراتی هم داشتند که آنها را نصب‌العین خود قرار خواهیم داد.

‎وی گفت: کار قضا ذاتا کار سختی است و بسیاری از افرادی که به قوه قضاییه مراجعه می‌کنند چون حکم علیه آنها صادر می‌شود ممکن است از این دستگاه رضایت نداشته باشند حتی در مواردی که حکم به نفع کسی صادر می‌شود اما چون توقعش بیشتر بوده رضایت ندارد.

‎محسنی‌اژه‌ای افزود: در سالیان مختلف تلاش شده که زمان رسیدگی به پرونده‌ها کوتاه‌تر شود اما علاوه بر اینکه قوه قضاییه به لحاظ حجم کار و کمبود قاضی و کادر اداری مشکل دارد عوامل دیگری در وجود تاخیر در رسیدگی به پرونده‌ها دخیل هستند. یکی از این امور، نیاز به کارشناسی در برخی پرونده‌هاست. به طور مثال کارشناسی انجام می‌شود و به نظر کارشناس اعتراض می‌شود و چند نوبت کارشناسی تکرار می‌شود.

‎سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: گاهی وقت‌ها معلوم نیست که مجرم کیست و چندین ماه زمان می‌برد تا مجرم شناسایی شود و در این صورت کسی که شکایت کرده ناراضی است. در بسیاری از پرونده‌هایی که رد مال به شاکی ضروری است، گاهی شاهدیم که شاکی می‌گوید چند سال است شکایت کرده و به پول خود نرسیده است و البته درست می‌گوید زیرا در بسیاری از موارد مالی از طرف شناسایی نشده یا اصلا اموالی وجود ندارد.

‎وی گفت: ما هیچ وقت منکر این نیستیم که ایراداتی وجود دارد اما نمی‌شود یک نظرسنجی انجام داد و گفت عملکرد خوب بوده یا نه. نظرسنجی از افراد باید میدانی، وسیع و از همه اطراف پرونده و با دقت برای رسیدن به واقعیت باشد.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره وظیفه قوه قضاییه در رابطه با موضوع زمین‌خواری که معاون رییس‌جمهور اخیرا در رابطه با آن دستوری صادر کرده است، گفت: ضروری است که همه مردم و مسئولین در مورد جنگل‌ها، مراتع، حریم رودخانه‌ها و ساحل‌ها حساس باشیم. بحمدالله هم دولت عزم خود را در این زمینه جزم کرده و هم قوه قضاییه به همه دادستان‌ها تاکید کرده که در مورد مزارع، جنگل‌ها، مراتع و … مراقب باشند و اگر احیانا از برخی دستگاه‌ها کوتاهی دیده می‌شود خود آنها کوتاهی‌ها را جبران کنند.

‎سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: همان‌طور که مستحضر هستید در تهران یک مجتمع ویژه برخورد با زمین‌خواری تشکیل شد تا به طور تخصصی و سریع به پرونده‌های مربوط به این موضوع رسیدگی شود. دادستان تهران نیز به شهرداری و نیروی انتظامی دستور دادند که از ساخت و ساز در ارتفاعی بالای ۱۸۰۰ متر جلوگیری کنند و با این موضوع برخورد شود.

‎وی در پاسخ به سئوالی درباره رسیدگی به پرونده آمران به معروف و ناهیان از منکر، گفت: قوه قضاییه تاکنون به پرونده‌های این‌چنینی به سرعت رسیدگی کرده است و در موردی هم که اخیرا مطرح شد و ناهی از منکر در آن پرونده به شهادت رسید، پرونده در حال رسیدگی است و به دادگاه رفته است.

‎محسنی‌اژه‌ای گفت: در اینگونه موارد باید ثابت شود که منکری وجود داشته و نهی از منکر صورت گرفته است وگرنه مشکلات دیگری در جامعه به وجود می‌آید اما در صورت اثبات وجود نهی از منکر یا امر به معروف، قوه قضاییه از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت می‌کند.

‎سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا در پرونده ایران‌زمین از مسئولان شهرداری کسی احضار شده است یا خیر؟‌ گفت: کسی در این رابطه احضار نشده است.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی با توجه به اینکه قاضی سراج به سازمان بازرسی کل کشور رفته است، سوال کرد، گفت: آقای سراج از این پرونده نقص گرفت و پرونده به دادسرا بازگشت اما بعد از رفع نقص، پرونده به شعبه دیگری ارجاع شد و قاضی دیگری به این پرونده رسیدگی خواهد کرد.

‎وی گفت: شعبه رسیدگی‌کننده به این پرونده دهم یا یازدهم مرداد را به عنوان زمان رسیدگی به این پرونده تعیین کرده است.

‎محسنی‌اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد اینکه یکی از نمایندگان مجلس در اظهاراتی در روزهای اخیر رییس‌جمهور را متهم به جاسوسی فقهی کرده‌اند، آیا در رابطه با این موضوع قوه قضاییه وارد می‌شود یا خیر؟ گفت: من مطلبی را در این راستا نشنیده‌ام، اما اگر توهین باشد دادستان می‌تواند وارد شود. در رابطه با این مسائل از دادستان تهران موضوع را جویا می‌شوم.

‎وی در پاسخ به سئوال دیگر همین خبرنگار در رابطه با ادعای خانواده سردبیر روزنامه مغرب که مدتی است مفقود شده است، گفت: ایشان بازداشت نشده‌اند بلکه تصادف کرده و به بیمارستان منتقل شده‌اند؛ بنابراین این فرد مفقود نیز نشده است.

‎سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد اینکه ظاهرا به تعدادی از محکومان پرونده مه‌آفرید امیرخسروی عفو رهبری تعلق گرفته، اما به مرحله اجرا در نیامده است، اظهار کرد: هر فردی که مشمول عفو شده باشد آزاد می‌شود، اما تعدادی هستند که مجازات‌شان تقلیل یافته که آنها را داریم اما اینکه در کل به افراد عفو خورده باشد و اجرا نشده باشد را نداریم و یا اینکه شما این موضوع را به درستی متوجه نشدید.

‎خبرنگاری سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ گفته کسانی که در فوتبال دارای فساد هستند پرونده‌شان به قوه قضاییه ارسال می‌شود آیا قوه قضاییه در این رابطه ورود پیدا کرده یا خیر؟ که محسنی‌اژه‌ای در پاسخ گفت: پرونده‌های این افراد هنوز به قوه قضاییه ارسال نشده و قوه قضاییه نسبت به شناسایی این افراد نیز اقدامی انجام نداده است.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در رابطه با اینکه تاجگردون مدعی شده پرونده‌هایی که در ارتباط با تخلفات مالی در دولت نهم و دهم هستند از سوی مجلس به قوه قضاییه ارجاع داده شده، اما هنوز مسکوت مانده است، اظهار کرد: هیچ پرونده‌ای به قوه قضاییه نمی‌آید که مسکوت بماند. برخی از پرونده‌ها نیاز به بررسی مستندات دارد؛ بنابراین وقتی پرونده‌ای از مراجع رسمی مانند مجلس به قوه قضاییه ارجاع می‌شود مسکوت نمی‌ماند اما نحوه رسیدگی ممکن است متفاوت باشد. مثلا پرونده‌ای به قوه قضاییه ارجاع داده می‌شود که مدارک کافی دارد و به آن سریع رسیدگی می‌شود اما پرونده دیگر نیاز به بررسی بیشتری دارد و زمانی که طرف را احضار می‌کنند از خود دفاع می‌کند و نیاز است که تمام این موارد بررسی شود که این موضوع زمان‌بر است.

‎سخنگوی قوه قضاییه همچنین در رابطه با آخرین وضعیت معوقات بانکی که سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود، خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد که دارای معوقات بانکی هستند به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و در خصوص بدهی‌های خود با بانک صحبت و به یک نتیجه می‌رسند که این بخش خوشحال‌کننده ماجراست، اما بخش ناراحت‌کننده از نظر من این است که هنوز عزم جدی در بخش‌های مختلف بانک برای جلوگیری از معوقات بانکی را مشاهده نمی‌کنیم و این عزم جدی متاسفانه برای وصول بدهی‌ها مشاهده نمی‌شود.

‎وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود اینکه قوه قضاییه بر اجرای اعدام در ملاءعام تاکید دارد، در موضوع مفاسد اقتصادی این امر را رعایت نکرد و مه‌آفرید امیر خسروی بدون سروصدا اعدام شد، گفت: اولا درباره همه احکام چنین اصراری وجود ندارد. در بعضی از اقدامات مجرمانه خشنی که در ملاءعام اتفاق می‌افتد، قاضی می‌تواند دستور دهد که این جرم خشن در ملاءعام بوده، اجرای حکم هم در ملاءعام باشد، وگرنه این‌طور نیست که همه احکام در ملاءعام اجرا شود.

‎محسنی‌اژه‌ای با اشاره به گذشت تعداد زیادی از اولیای دم از اجرای حق قصاص در سال گذشته گفت: از اول اردیبهشت تا ۱۷ خرداد سال جاری نیز ۱۶ خانواده از حق قصاص خود صرف‌نظر کردند.

‎وی گفت: گذشت از قصاص کار بسیار خوبی است و به خصوص اگر در ماه مبارک رمضان از قصاص صرف نظر شود خوب است.

‎سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در دولت قبل به سه هزار نفر بورسیه غیرقانونی داده شده، آیا دادستانی در رابطه با این موضوع ورود پیدا کرده یا خیر؟ ‌گفت: دادستانی هنوز به این مساله ورود پیدا نکرده است؛ زیرا کسانی که مطلع هستند باید موضوع را بررسی کنند. دانشگاه باید موضوع را بررسی کند و گزارشی تهیه کند تا مشاهده کنیم که موضوع چیست زیرا مطلبی که مطرح می‌شود گاهی با واقعیت‌ها تفاوت دارد. اگر دستگاه‌های نظارتی و دانشگاه به این مساله ورود پیدا کردند و آن را اعلام کردند بر اساس اعلام، دادستانی آن را بررسی می‌کند.

‎سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در رابطه با اینکه اخیرا در مجلس طرحی درباره مجازات حبس برای جلوگیری از باروری در نظر گرفته شده، گفت: این طرح هنوز به مرحله اتمام نرسیده و تا به مرحله نهایی برسد زمان زیادی می‌برد.

‎وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگاران درباره اینکه کتابی تحت عنوان ایران در گذر روزگار منتشر شده که در آن چهره‌هایی که به پیامبر توهین کردند وجود دارد، همچنین نویسنده این کتاب سابقه دستگیری در فتنه ۸۸ را داشته، آیا دادستان به این موضوع ورود پیدا می‌کند یا خیر؟ تصریح کرد: در رابطه با این موضوع اطلاع ندارم و کتاب را ندیدم اما اینکه یک نفر روزی اتهامی متوجه‌اش باشد نمی‌شود کلا از نویسندگی محو شود.

‎یکی دیگر از خبرنگاران سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفته که قانون آیین دادرسی کیفری تیر خلاصی برای مبارزه با موادمخدر است، آیا این موضوع بررسی شده و اینکه قانون آیین دادرسی کیفری به موقع اجرا می‌شود یا قوه قضاییه برای اجرای آن از مجلس شورای اسلامی وقت می‌گیرد؟

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ گفت: ما ملزم به اجرای قانون هستیم. اگر چنانچه قانون دارای ابهام و ایرادی باشد تلاش می‌کنیم با ماده واحده یا لایحه اصلاحات لازم صورت گیرد. در قانون آیین دادرسی کیفری جدید مطالبی وجود دارد که در مورد جرایم سازمان یافته، خشن و مواد مخدر است که ممکن است مشکلاتی به وجود آید. قوه قضاییه در حال حاضر در حال بررسی این اشکالات است که اگر این اشکالات عمده باشد پیشنهاد می‌شود مجلس شورای اسلامی تصمیم لازم را اتخاذ کند اما ما قانون را حتما اجرا می‌کنیم.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه تعدادی از افراد دارای تعدد پرونده هستند و برای تعدادی از آنها چهارده تا پانزده مرتبه حکم صادر شده اما مجددا آزاد شدند، آیا قوه قضاییه در این رابطه اقدامی انجام می‌دهد یا خیر؟ گفت: این موضوع در سه وجه مورد بررسی قرار می‌گیرد که یکی از آنها این است که برخی مطالب درست نیست چنانچه کسی جرمی را یک بار مرتکب شود و بار دوم باز هم مجددا جرم را مرتکب شود طبق قانون یک و نیم برابر مجازات برای آن تشدید خواهد شد. ما که نمی‌توانیم آنها را بکشیم بلکه مجازات‌های لازم را برای آنها در نظر می‌گیریم؛ زیرا در برخی جرم‌ها اعدام امکان‌پذیر نیست. در واقع برای برخی از افراد که جرمی را مرتکب شدند و سابقه کیفری داشته باشند مجازات برای آنها تشدید می‌شود و تخفیف به آنها داده نمی‌شود.

‎وی همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در رابطه با پرونده‌ای با موضوع قیر و نفت که در اصفهان مطرح بوده از سخنگوی دستگاه قضا پرسید که پرونده قیر و نفت آقای «د» به کجا رسیده و آیا این پرونده به آن پرونده قبلی ربط دارد یا خیر؟ گفت: در رابطه با پرونده قیر اطلاع ندارم اما بعید می‌دانم که به پرونده دوم مربوط باشد البته باندی را در رابطه با مالیات در اصفهان دستگیر کردند و احتمال می‌دهم موضوع در رابطه با آن باشد که البته احتمال می‌دهم.

‎محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره اینکه بهره‌برداری بی‌رویه از قله دماوند باعث نابودی این قله شده است و خیلی‌ها مدعی شدند که باید این بهره‌برداری‌ها متوقف شود، آیا قوه قضاییه در این زمینه اقدامی انجام می‌دهد یا خیر؟ تصریح کرد: به گفته شما همه دستگاه‌ها در آنجا با این موضوع مخالف هستند و من نمی‌دانم چه کسی به آنها اجازه بهره‌برداری داده اما حتما پیگیری‌های لازم را در رابطه این مساله را انجام می‌دهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال