‎سمیه از اعدام نجات یافت

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۰۸-۰۷-IranSOS- سمیه با نیت خیر هموطنان داخل و خارج کشور از زندان رهایی می‌یابد. به گزارش (ایسنا)منطقه گیلان، سمیه متهم است حدود پنج سال پیش به دنبال اختلاف با همسرش بعد از مجادله لفظی او را با چاقو مضروب کرد و اندک زمانی بعد فرامرز جان خود را از دست‌ داد. طبق نظریه پزشکی قانونی اصابت جسم برنده نوک‌تیز منجر به پارگی قسمت فوقانی بطن راست قلب و مرگ همسر سمیه شده بود.

این زن جوان در دادگاه و بعد از آن بارها به خانواده خود و خانواده همسرش تاکید کرد که هیچ‌گاه از قبل نیت قتل فرامرز را نداشت و در جریان مجادله از چاقو برای ترساندن او استفاده کرده بود که منجر به فوت همسرش شد.

‎به دلیل عدم‌تمکن مالی، خانواده سمیه در سال‌های گذشته امکان پرداخت دیه درخواست شده خانواده مقتول را پیدا نکردند تا بهمن‌ماه پارسال حکم قصاص او به اجرای احکام زندان لاکان رشت ابلاغ شد.

‎بعد از اعلام این زمان دادستانی با درخواست مهلت خانواده مقتول برای تهیه دیه موافقت کرد که این زمان با پیگیری خانواده سمیه و رضایت اولیای دم برای تامین دیه تمدید شد. درنهایت با میانجیگری تعدادی از اعضای هیئت امنای مسجد پیرسرای شفت و مجمع خیرین جوادالائمه رقم توافق شده نهایی برای تامین دیه ۹۰ میلیون تومان تعیین شد که طبق قرار تا پایان ماه رمضان باید به خانواده مقتول پرداخت می‌شد. ۳۰ میلیون تومان از این رقم با مساعدت استانداری گیلان خردادماه گذشته به‌ حساب اولیای دم واریز شد.

‎برای ۶۰ میلیون تومان باقی‌مانده عطا عطایی، دبیر مجمع خیرین جوادالائمه از رسانه‌ها درخواست استمداد کرد. به دنبال انتشار این متن در روزنامه گیلان امروز و خبرگزاری ایسنای گیلان و همچنین بازنشر آن در بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی موج همدلی برای کمک به تهیه دیه با هدف نجات سمیه آغاز شد. با گذشت یک هفته از این فراخوان رقم درخواست شده ششم مردادماه تهیه شد که گزارش همدلی هموطنان پیشتر برای مخاطبان ارائه شد. پس از آن با هماهنگی نهاد قضایی به خانواده مقتول اعلام شد برای اخذ دیه و ثبت رضایت رسمی در جلسه‌ای با حضور چند شاهد در دفترخانه رسمی حضور به هم رسانند.

‎اولیای دم پرونده دو برادر و یک خواهر بودند که طبق توافق از پیش صورت گرفته بعد از دریافت ۹۰ میلیون تومان دیه به‌ صورت نقدی، از قصاص همسر برادر خود صرف‌نظر کرده و بار دیگر فرصت ادامه زندگی را به او هدیه کردند.

‎این رویداد روز چهارشنبه در دفترخانه رسمی ۴۴ شفت متعلق به اکبر قدیمی به‌طور رسمی ثبت شد.

‎بعد از امضای اسناد رسمی طرفین با همراهی جمعی از مردم، خبرنگاران در مسجد پیرسرای شفت حضور یافتند تا دبیر مجمع خیریه جواد الائمه گزارشی از روند پرونده را برای حاضران قرائت کند. مرحله پایانی این پرونده با ارائه رضایت‌نامه کتبی خانواده مقتول به دادگستری آغاز می‌شود که بر اساس آن قاضی پرونده درباره تاریخ آزادی سمیه تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کند.

‎طبق قانون مجازات اسلامی درصورتی‌ که ولی دم از قصاص گذشت کرده باشد دادگاه می‌تواند مرتکب را به حبس از ۳ تا ۱۰ سال محکوم می‌کند. سمیه بیش از نیمی از این زمان را در زندان گذرانده و با توجه به گذشت ولی‌دم از قصاص با نظر مساعد قاضی پرونده می‌تواند از زندان آزاد شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال