رییس پارلمان اروپا خواستار توقف اجرای حکم اعدام ریحانه جباری و محاکمه عادلانه او شد

شنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۰-۱۱-IranSOS- به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)، مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا با ارسال نامه ای [۱] به تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۴ (۱۶ مهر ۱۳۹۳) به علی لاریجانی (رییس مجلس شورای اسلامی) خواهان توقف اجرای حکم اعدام ریحانه جباری شد. آقای شولتز در این نامه گفت: «بنا به اطلاعاتی که دریافت کرده ام، خانم جباری در خطر اعدام به سر می برد، با وجود این که مدارکی نشان می دهند او در جریان رسیدگی به اتهام که منجر به محکومیت او شد از محاکمه عادلانه ای برخوردار نبوده است.»

آقای شولتز با اعلام این که الغای مجازات اعدام در سراسر جهان از اهداف اصلی اتحادیه‏ اروپا است، گفت: «مجازات اعدام غیرانسانی است و مشخص شده که اثر بازدارندگی از ارتکاب جرم ندارد. اتحادیه‏ اروپا الغای این مجازات را برای محافظت از کرامت انسانی و توسعه روزافزون حقوق بشر ضروری می داند.»
رییس پارلمان اروپا از علی لاریجانی خواست تمام اقدامات لازم را برای تضمین اعاده دادرسی عادلانه برای ریحانه جباری بر اساس موازین مسلم جهانی و بدون توسل به مجازات اعدام انجام دهد.
آقای شولتز همچنین از  رییس مجلس ایران خواهان اطلاعات به روز در باره وضعیت حقوقی پرونده ریحانه جباری و رفتار انسانی با او در زندان بر اساس موازین بین المللی شد.
پیش از این نیز در تاریخ ۳ اکتبر بخش سیاست خارجی اتحادیه‏ اروپا بیانیه ای [۲] در باره خطر اعدام ریحانه جباری صادر کرده و از دولتمردان ایران خواستار پرهیز از اعدام او شده بود.
 
[۱] نگاه کنید به ‪https://fr.scribd.com/doc/242425280/D-2014-315693-Schulz-Larijani-pdf‬
 
[۲] نگاه کنید به ‪http://eeas.europa.eu/statements/docs/2014/141003_02_en.pdf‬

——————————————-
                      League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) – FIDH member
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
‎عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
‎فیس بوک

http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
‎یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw

‎ صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
FIDH’s Iran page: http://www.fidh.org/en/asia/iran/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *