‎غنچه قوامی آزاد شد

یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۱-۲۳-IranSOS- غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی که نزدیک به پنج ماه در ایران زندانی بود، به قید وثیقه آزاد شده است. به گزارش هرانا به نقل از بی‌بی سی؛ گفته شده مبلغ وثیقه برای آزادی موقت او صد میلیون تومان تعیین شده است. روز گذشته سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی، گفت که دخترش به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و برای دو سال از ایران ممنوع‌الخروج شده است.

پیش از این، محمود علیزاده طباطبایی که وکالت خانم قوامی را به عهده داشت، گفته بود که حکم یک سال حبس خانم قوامی صادر شده، اما ابلاغ نشده است.
‎آقای علیزاده طباطبایی دیروز اعلام کرد که به خواست خانواده خانم قوامی از وکالت او استعفا داده است.
مادر خانم قوامی گفته است که از این وکیل شکایت می‌کنند.
‎غنچه قوامی نزدیک به پنج ماه پیش به همراه چند تن دیگر به دلیل تلاش برای تماشای بازی والیبال مردان، که ورود زنان به آن مجاز نبود، بازداشت شد. آن‌ها پس از مدت کوتاهی آزاد شدند اما خانم قوامی چند روز بعد، دوباره بازداشت شد.
‎مقام‌های ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که پرونده خانم قوامی ارتباطی با تماشای بازی والیبال ندارد. دادستانی تهران اعلام کرد که او به «فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام» و «داشتن ارتباط با مخالفان حکومت» متهم است.
‎با این حال، مادر خانم قوامی گفت که در پرونده او تماشای بازی والیبال جزو اتهامات ذکر شده است. علاوه بر آن، اتهاماتی چون «ارتباط با چهره‌های مساله‌دار» نیز علیه او مطرح بوده است.
‎به گفته خانم مشتاقیان عکسی از مزار ندا آقا سلطان، که در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ کشته شد، جزو مستنداتی بوده است که ماموران علیه دخترش ارائه کردند. این عکس روی موبایل او بوده است.
‎او اضافه کرد که ویدئوی کوتاهی از آزادی یک زندانی سیاسی نیز از مستندات مشابهی بوده که بر مبنای آن‌ها به پرونده غنچه قوامی رسیدگی شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *