‎تجمع کارگران در اعتراض به دولتی‌سازی منابع درمان تأمین اجتماعی

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۱-۲۵-IranSOS- جمعی از کارگران بازنشسته و شاغل صنایع تهران از ساعت هشت صبح امروز (چهارم آذر) در اعتراض به آنچه «همراهی مجلس و دولت برای جداسازی منابع درمانی کارگران از تامین اجتماعی و واگذاری به دولت» می‌خواندند، در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. به گزارش ایلنا، اعتراض امروز بیمه‌شدگان شاغل و بازنشسته تامین اجتماعی به بررسی یکی از تبصره‌های طرح «الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» است که در صورت تصویب مسئولیت مدیریت منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی به دولت سپرده خواهد شد.

این معترضان که نمایندگان مجلس را مسئول جلوگیری از دولتی‌سازی بخش درمان تامین اجتماعی معرفی می‌کنند، معتقدند اجرای این طرح باعث کاهش بیشتر خدمات رسانی تامین اجتماعی به کارگران شاغل و بازنشسته خواهد شد.
‎معترضین به ایلنا گفته‌اند سرمایه درمانی تامین اجتماعی از کسر ماهانه سی درصد از حقوق آنان به وجود آمده است و دولت که ۹۰ هزار میلیارد تومان به این صندوق بدهکار است حق تغییر مالکیت یا به تعبیر آنان «مصادره اموال کارگران» را ندارد.
‎ بر  اساس این گزارش، معترضین در تجمع امروز کاغذ هایی در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود «ما کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی شهرستان تهران، مخالفت خود را با طرح ادغام درمان سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت و درمان (سازمان بیمه سلامت) اعلام می‌‌کنیم.»
‎جمع دیگری از معترضین نیز کاغذهایی را حمل می‌کردند که بر آن نوشته شده بود: «ما کارگران شاغل و کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی (شهرستان ری) با ادغام درمان سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت و درمان مخالفیم و به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم که از این حق بین النسلی برای دیگران استفاده کند.»
‎بنا بر اطلاعات ایلنا، ادعای معترضین درباره «حق بین النسلی» بر اساس ساز و کار مالی سازمان تامین اجتماعی طرح شده است که بر اساس آن، نسل امروز جامعه کارگری از منابع درمان و رفاهی بهره می‌برند که نسل قبلی خود در سازمان تامین اجتماعی ذخیره کرده‌اند و خود نیز برای نسل بعدی جامعه کارگری هر ماه بخشی از حقوق‌شان را به این سازمان می‌پردازند. تشکل‌های صنفی کارگران با استناد به این مکانیزم مالی، مالکیت سازمان تامین اجتماعی را غیر عمومی (غیر دولتی) و متعلق به جامعه بیمه‌شدگان می‌دانند.
‎بر اساس این گزارش، حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس از جمله نمایندگانی بود که در جمع معترضان حاضر شده و با آنان گفت‌و‌گو کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *