زندانیان عقیدتی در خطر محکومیت به اعدام

شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳-۲۰۱۴-۱۲-۲۰-IranSOS- پاریس، زندانی عقیدتی آقای محمد علی طاهری گویا با اتهام هایی مواجه است که بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ مستوجب اعدام است. سازمان های ما اطلاع یافته اند که تلاش های تازه ای در قوه قضاییه ایران برای طرح اتهام های مبهمی مثل «فساد فی الارض» [فساد بر روی زمین] و «ارتداد» علیه او در جریان است. نظر به اعدام اخیر زندانی عقیدتی دیگری به اتهام های مشابه، زندگی آقای طاهری در خطر است.

آقای طاهری بنیانگذار گروهی معتقد به شفای بیماران از طریق «طب مکمل فرادرمانی» است که وی آن را «سایمنتولوژی» می نامد. او اولین بار در سال ۱۳۸۹ دستگیر شد و پیش از آزادی ۶۷ روز در حبس انفرادی ماند. سپاه پاسداران او را دوباره در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ دستگیر کرد و او به ارتداد، محاربه، سبّ نبی و توهین به مقدسات اسلامی متهم شد. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی او را به اتهام توهین به مقدسات اسلامی، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و اتهام های جزیی تر دیگر به پنج سال زندان و به اتهام گرفتن مچ دست یکی از شاگردان زن خود به ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. آقای طاهری از زمان دستگیری در اردیبهشت ۱۳۹۰ در سلول انفرادی به سر برده است.
آقای طاهری که در بند ۲الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می شود زندانی است، در نامه ای به آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، که در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۳ در اینترنت منتشر شد، جزییات فشارهای مسؤولان از جمله درخواست بازجوها از چندین مرجع دینی برای اعلام ارتداد او را شرح داد.
یادآوری می کنیم که چندین زندانی عقیدتی در ایران به تازگی به اتهام های مبهم دینی به اعدام محکوم شده اند:
•    آقای محسن امیراصلانی زنجانی در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۳ در زندان رجایی شهر در نزدیکی کرج اعدام شد. او در سال ۱۳۸۵ دستگیر و به خاطر تفسیرهای غیرمعمول از آموزه های اسلامی و آیه های قران به «بدعت گذاری» متهم شد. بحث انگیزترین مسئله این بود که گویا آقای امیراصلانی با این گفته که یونس پیامبر را ماهی نبلعیده روایت قران را انکار کرده است. وی به خاطر «جرایمش» اعدام شد، گرچه دیوان عالی کشور حکم اعدام او را رد کرده بود و او در زمان اعدام در حال گذراندن حکم زندان خود بود.
•    آقای روح الله توانا در مرداد ۱۳۹۲ در دادگاهی در استان خراسان رضوی به اتهام «سبّ نبی» به اعدام محکوم شد. دیوان عالی کشور در بهمن ۱۳۹۲ این حکم را تایید کرد، با وجود این که او گویا اظهارات توهین آمیز را در حال مستی و در فیلم ویدیویی خصوصی اظهار کرده بود و بر اساس ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی بسیار پرایراد ایران بایستی به خاطر این عمل به شلاق محکوم می شد. وی در حال حاضر در خطر اعدام است.
•    آقای سهیل عربی نیز در شهریور ۱۳۹۳ در تهران به خاطر «سبّ نبی» در فیس بوک به اعدام محکوم شد. دیوان عالی این حکم را در آبان ۱۳۹۳ تایید کرد و او در حال حاضر در خطر اعدام به سر می برد.
سازمان های ما با تاکید از دولتمردان ایران می خواهند تعهدات خود را بر اساس حقوق بین المللی حقوق بشر، به ویژه حق زندگی و آزادی بیان که در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تصریح قرار گرفته و ایران عضو متعاهد آن است، رعایت کنند. بر اساس این تعهدات، دولتمردان باید تمام اتهام های مربوط به آزادی بیان و عقیده، همچون «سبّ نبی»، فساد روی زمین و ارتداد را لغو کنند.
 
‎متن انگلیسی: https://www.fidh.org/16698

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال