‎وحشت گردشگران در پاسگاه نیروی انتظامی «شیرگاه»

شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲ – ایسنا – با آغاز طرح برخورد با بدپوششی‌، نیروی انتظامی‌ دامنه‌ی این طرح را به جاده‌ها و تورها نیز کشانده است و گاه به این بهانه‌، گروه‌های گردشگری را در جاده‌ها متوقف می‌کند. این درحالی است که بسیاری از راهنمایان تورهای متوقف‌شده‌ می‌گویند، بهانه‌های نیروی انتظامی در بیشتر موارد، غیرقانونی است؛‌ ولی با این حال، نیروی انتظامی تا راهنما و گردشگران، فرم دستگیری و تعهد را پر نکنند،‌ آن‌ها را آزاد نمی‌کند.

به گزارش (ایسنا)، نیروی انتظامی پاسگاه «شیرگاه» در استان مازندران از جمله مراکزی بود که روز گذشته (جمعه، هشتم شهریورماه) تعدادی از تورها را به‌دلیل بدحجابی، مختلط بودن زن و مرد در مینی‌بوس‌، هماهنگ نکردن با این پاسگاه برای برگزاری تور و البته در برخی موارد، بدون دلیل، متوقف کرد.

‎طبق آنچه راهنمایان برخی تورهای متوقف‌شده‌ گفته‌اند، اولین دلیل متوقف کردن مینی‌بوس‌های گردشگری در این مسیر پرمسافر توسط نیروی انتظامی پاسگاه شیرگاه‌، این مطلب اعلام می‌شد که چرا با آن‌ها برای انجام این سفر هماهنگی یا نامه‌نگاری نشده است. اگر در ادامه‌ی بازرسی، نیروی انتظامی متوجه‌ی مسأله‌ای مانند بدپوششی در تور هم می‌شد،‌ برخورد با آن‌ها، شکل دیگری می‌گرفت و این‌گونه متوقف کردن مینی‌بوس‌ها هم توجیهی پیدا می‌کرد.

‎علی شادلو،‌ مدیر یکی از آژانس‌های گردشگری که دیروز یکی از تورهایش در پاسگاه شیرگاه برای سه ساعت متوقف شد،‌ به خبرنگار ایسنا‌ گفت: این تور که نیروی انتظامی پاسگاه شیرگاه آن را متوقف کرده بود، با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری‌، نامه‌ی همکاری نیروی انتظامی و با همراهی یک راهنمای تور دارای کارت تأییدشده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شده بود و از نظر قانونی و حتی عرفی، هیچ مشکلی نداشت.

‎او افزود: نیروی انتظامی نخست به بهانه‌ی مختلط بودن، مینی‌بوس گردشگران را متوقف می‌کند، بعد هم بهانه می‌آورد که چرا برای اجرای این تور با پاسگاه نامه‌نگاری و هماهنگی نشده،‌ اما آیا این یک قانون و مصوبه است؟ آیا نیروی انتظامی هنوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را به‌عنوان یک مرجع قانونی صادرکننده‌ی مجوز برای اجرای تور قبول ندارد؟ در کجا نوشته یا مصوب شده است که آژانس‌ها برای اجرای تورهای خود باید با همه‌ی پاسگاه‌های نیروی انتظامی در طول مسیر هماهنگی کنند؟

‎ارشاد ایوب‌وند، راهنمای یکی از تورهایی که دیروز در پاسگاه شیرگاه متوقف شد نیز به خبرنگار ایسنا گفت: دلیل نیروی انتظامی در این منطقه برای متوقف کردن تور ما که مشکل بدحجابی و اخلاقی نداشت،‌ این بود که چرا از طرف شرکت گردشگری با آن‌ها هماهنگی و نامه‌نگاری نشده، در حالی‌ که چنین چیزی در قوانین اجرای تور در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وجود ندارد و تا به حال هم به ما اطلاعی در این‌باره داده نشده است؛ ولی با این حال، به‌تازگی شاهدیم که نیروی انتظامی برخورد با تورهای گردشگری را که اتفاقا از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری‌ مجوز رسمی دارند، شدیدتر کرده است.

‎وی اظهار کرد: اگر کار ما غیرقانونی و غیراخلاقی بود،‌ چرا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ما مجوز صادر کرد؟ چرا باید توری که راهنمای آن از همین سازمان و پس از استعلام‌های متعدد از مراجع مختلف‌، کارت گرفته است‌، متوقف شود؟ اگر این مجوزها از نظر نیروی انتظامی وجاهت قانونی ندارند، پس چرا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آن‌ها را صادر می‌کند؟ چرا نیروی انتظامی با تورهایی که اصلا مجوز ندارند و بیشترین مشکلات اخلاقی در آن‌ها دیده می‌شود‌، برخورد نمی‌کند؟

‎این راهنمای تور ادامه داد: برخورد نیروی انتظامی پاسگاه شیرگاه با گردشگران ما که بیشتر آن‌ها خانواده بودند و هیچ مشکل بدپوششی اخلاقی هم نداشتند‌، آن‌قدر رعب‌برانگیز و نامناسب بود که باعث وحشت گردشگران شده بود.

‎ایوب‌وند اضافه کرد: این پاسگاه نیروی انتظامی پس از آن‌که به‌عنوان راهنمای تور تعهد دادم و فرم صورت‌جلسه را امضا کردم، پس از سه ساعت معطلی گردشگران در این پاسگاه، اجازه‌ی خروج به ما داد. البته من فرم صورت‌جلسه را با اضافه کردن این جمله «بدون هیچ مورد اخلاقی، فرهنگی، شرعی و عرفی» امضا کردم، چراکه این تور واقعا مشکل قانونی و عرفی نداشت و نیروی انتظامی نیز از این نظر با آن وارد برخورد نشده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال