‎خسارت خشکی دریاچه ارومیه گریبانگیر مردم ایران می‌شود

پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۱۲-IranSOS- دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه کشور از لحاظ کم آبی وارد یک بحران جدی شده است، اظهارکرد: خسارت خشک‌شدن دریاچه ارومیه گریبانگیر تمام مردم ایران خواهد شد. به گزارش (ایسنا)منطقه آذربایجان‌شرقی، عیسی کلانتری در همایش احیای دریاچه ارومیه در مراغه با اشاره به اینکه تغییر اقلیم آب و هوایی و کم توجهی‌های گذشته مردم و مسئولان در ایجاد این بحران موثر بوده است، گفت: هم‌اکنون باید به دنبال تغییر الگوی کشت و کاهش مصرف آب در حوزه‌های مختلف کشاورزی، آشامیدنی و صنعت باشیم تا از این بحران عبور کنیم.

وی اظهارکرد: در بسیاری از استان‌های کشور از جمله خراسان‌رضوی، اصفهان، کرمان و فارس، سرانه مصرف آب بیش از ۱۰۰ درصد بوده که این امر با توجه به شرایط کم آبی می‌تواند بیشترین خسارت را به منابع آبی کشور در آینده‌ای نه چندان دور وارد کند.

‎دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه‌داد: دولت توجه ویژه‌ای به حل مشکلات کم آبی به خصوص احیای دریاچه ارومیه دارد و اگر مردم و مسئولان در این جهت دولت را حمایت کنند، می‌توان تا سال ۱۴۰۲ شمسی به نتایج قابل قبولی در این زمینه دست یافت.

‎کلانتری با اشاره به تاکید رییس‌جمهوری برای احیای علمی و عملی دریاچه ارومیه یادآوری کرد: اگر مردم آذربایجان نیز همانند دولت برای احیای این دریاچه گام بردارند، نتیجه عمل بهتر و با سرعت بیشتری بدست می‌آید.

‎وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در این زمینه به عنوان نهاد نظارتی فعال بوده و وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها نیز بازوی عملیاتی آن هستند، تمام نهادهای اجرایی موظف به انجام برنامه‌های پیش‌بینی شده این ستاد بوده و در این جهت دولت هیچ‌گونه محدودیت اعتباری ندارد.

‎دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه خسارت خشک‌شدن این دریاچه گریبانگیر تمام مردم ایران خواهد شد، گفت: با همکاری ۲۳ دانشگاه کشور و ۴۰ موسسه بین‌المللی هم‌اکنون طرح علمی شناسایی تمام موانع و راهکارهای احیای این دریاچه انجام شده است.

‎کلانتری افزود: این ستاد ۲۴ هزار میلیارد ریال اعتبار از ردیف‌های معمولی و اضطراری در بودجه سال ۹۴ پیشنهاد کرده تا از سال آینده با سرعت عمل بیشتری برای احیای این دریاچه گام برداشته شود.

‎وی یادآوری کرد: هم‌اکنون ۲۵ راهکار علمی از جمله صرفه‌جویی در مصرف آب، تغییر الگوی کشت، کاهش و کنترل استفاده از آب‌های زیرزمینی و سطحی، انتقال آب از رودخانه زاب و پسآب فاضلاب به دریاچه و آموزش کشاورزان و باغداران در دستور کار این ستاد قرار گرفته است.

‎کلانتری ادامه داد: تمام این برنامه‌ها طی ۱۰ سال آینده انجام می‌شود و از سال آینده نیز از ۴۰ درصد منابع آبی حوزه آبریز این دریاچه استفاده و بقیه به دریاچه هدایت خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *