‎۱۰ کارگر لوله و نورد صفا اخراج شدند/ ادامه اعتصاب کارگران

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳-۲۰۱۵-۰۲-۱۴-IranSOS- ده کارگر لوله و نورد صفا در میانه اعتراض صنفی نزدیک به ۱۰۰۰ کارگر این واحد تولیدی اخراج شدند. کارگران به نقل از مدیران کارخانه می‌گویند این ۱۰ کارگر به توصیه شورای تامین شهرستان ساوه در لیست اخراج قرار گرفته‌اند. به گزارش خبرنگار ایلنا، کارفرما صبح امروز (شنبه ۲۵ بهمن) با نصب اطلاعیه‌ای در محوطه کارخانه از اخراج «حجت محبوب»، «حسن امیدشمالی»، «داوود واحدی»، «منصور بصیری»، «حبیب اوتادی»، «نعمت صدری‌خانلو»، «احمد امانی»، «مهدی اکبری‌نوری»، «غلامرضا غلامی» و «نبی‌الله حیدری» خبر داد.

بر اساس این گزارش، کارفرما هفته گذشته دو نفر از مهندسان کارخانه به نام‌های «علی حاج حسینی» و «محمدرضا خوشرو» را به دلیل همراهی با اعتصاب کارگران اخراج کرده بود.
‎اعتراض صنفی کارگران لوله و نورد صفا – که از روز ۱۲ بهمن آغاز شده – در پی آن دنباله دار شده است که قسط دوم مطالبات معوقه کارگران با ۵ روز تاخیر در تاریخ ۱۵ بهمن پرداخت شد. کارگران در پی این تاخیر ۵ روزه خواستار پرداخت پیش از موعد قسط سوم مطالبات معوقه‌شان شدند و تا امروز از راه‌اندازی مجدد تولید سر باز زده‌اند.
‎گفتنی است تاخیر ۵ روزه در پرداخت قسط دوم طلب کارگران در حالی اتفاق افتاد که شورای تامین شهرستان ساوه ماه گذشته مصوب کرده بود در روزهای ۲۱ دی، ۱۰ بهمن، ۱۰ اسفند و ۲۵ اسفند مبلغی معادل یک ماه حقوق به کارگران پرداخت شود و روز ۲۸ اسفند نیز عیدی و پاداش کارگران پرداخت شود.
‎این مصوبه روز ۲۰ دی پس از تجمع کارگران در محوطه کارخانه در اعتراض به تعویق چهار ماه حقوق و بیش از ۱۶ ماه حق بیمه به امضای کارفرما و اعضای شورای تامین رسید.
‎شورای تامین در عین حال مصوب کرده بود بیش از ۱۶ ماه حق بیمه عقب افتاده کارگران قبل از روز ۲۶ دی پرداخت شود.
‎اگرچه کارفرما قسط اول مطالبات معوقه کارگران را با یک روز تاخیر در تاریخ ۲۲ دی پرداخت کرد اما حاضر نشد حق بیمه عقب افتاده کارگران را به صورت کامل پرداخت کند و فقط حق بیمه معوقه شهریور و آذر ماه امسال را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *