‎مرگ سومین پلنگ ایرانی در سال جاری

‎دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۰۶-IranSOS- سرپرست اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد گفت: لاشه یک پلنگ ایرانی در کوهستان‌های مابین استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شد. کامبیز حسین‌پور در گفت‌وگو با (ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر افزود: در کمال ناباوری و در حالی که تنها ۱۶ روز از آغاز سال جدید می‌گذرد لاشه سومین پلنگ ایرانی نیز در کوهستان‌های مابین استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شد.

وی اظهار کرد: بر اساس گزارش همیاران محیط زیست مبنی بر مرگ یک پلنگ در ارتفاعات روستای پشت کوه جلیل در مرز استان‌های فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد نیروهای یگان محیط زیست شهرستان بویراحمد عازم ارتفاعات مذکور شدند.
‎سرپرست اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: پس از رسیدن به نقطه مورد نظر در ارتفاعات، لاشه یک پلنگ را مشاهده کردیم که ظاهرا چند روزی از مرگ آن می‌گذشت.
‎حسین‌پور تصریح کرد: این پلنگ به لحاظ جنسیت نر بوده و در بررسی وضعیت ظاهری لاشه، علائمی از اصابت گلوله به چشم نمی‌خورد و لاشه کاملا سالم بود.
‎وی ادامه داد: چوپانان محلی ادعا داشتند که حمله پلنگ به دام‌هایشان طی هفته‌های گذشته باعث تلف شدن تعدادی گوسفند و بز اهلی شده است.
‎سرپرست اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد اظهار کرد: با توجه به ادعای چوپانان مبنی بر حمله پلنگ، همچنین موقعیت منطقه که جزء مناطق آزاد به شمار می‌رود و فاصله نزدیک محل مرگ پلنگ با روستا که مسافتی کمتر از یک کیلومتر بود، به نظر می‌رسد که این پلنگ با استفاده از طعمه آغشته به سم توسط چوپانان محلی از بین رفته است.
‎حسین‌پور اظهار کرد: محل مشاهده لاشه در مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس و در نقطه‌ای است که دقیقا مشخص نیست حوزه استحفاظی کدام یک از ادارات محیط زیست است.
‎وی گفت: بنابراین همزمان با ما نیروهای یگان محیط زیست شهرستان رستم از استان فارس نیز در محل حاضر شده و لاشه پلنگ برای انجام کالبدشکافی و مشخص شدن علت دقیق مرگ به استان فارس منتقل شد.
‎به گزارش ایسنا، پس از کشتار بی‌رحمانه یک پلنگ در بردسیر کرمان و مرگ پلنگی دیگر در کازرون بر اثر برخورد با خوروهای عبوری این سومین پلنگی است که طی دو هفته گذشته از بین می‌رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال