‎بار دیگر ضرب و شتم دستفروشان؛ این بار در میدان هفت تیر تهران

پنجشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۴-۲۳-IranSOS- سختگیری ماموران شهرداری به دستفروشان، این بار در تهران خبرساز شد. به گزارش هرانا به نقل از کلمه؛ روز سه شنبه گروهی از ماموران شهرداری منطقه ۶ تهران ضمن حمله به دستفروشان حاضر در پیاده رو ضلع شرقی میدان هفت تیر و ضرب و شتم آن‌ها، از گاز فلفل استفاده کردند.

این خبر را دیروز روابط عمومی شهرداری اینگونه به رسانه‌ها منعکس کرد که «اکیپ معبربانان شهرداری از سوی دست فروشان شناخته شده میدان هفت تیر با سلاح سرد مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.»
‎اما چیزی نگذشت که برخی خبرنگاران حاضر در صحنه و مردم، روایت متفاوتی را از ماجرا گزارش کردند؛ روایت‌هایی که نشان می‌دهد هشت خودروی شهرداری در این حمله حضور داشته و به شکلی غیر متعارف و خشونت آمیز به دستفروشان حمله کرده و آن‌ها را کتک زده‌اند.
‎این گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که ماموران شهرداری برای متفرق کردن عابران که تجمع کرده بودند، از گاز فلفل استفاده کرده‌اند و پس از تماس و شکایت مردم، پلیس دو نفر از آن‌ها را دستگیر کرده اما مسئول ایشان فرار کرده است.
‎برخورد خشونت بار ماموران شهرداری تهران با دستفروشان، یک روز پس از آن صورت گرفت که حمید فرخی دستفروش تبریزی پس از خودسوزی در اعتراض به سختگیری‌های شهرداری جان باخت.
‎دو ماه قبل هم یونس عساکره دستفروش خرمشهری خود را در مقابل ساختمان شهرداری این شهر آتش زد و چندی بعد در بیمارستانی در تهران درگذشت.
‎سختگیری بر دستفروشانی که از جمله فقیر‌ترین و بی‌پناه‌ترین اقشار جامعه هستند، در حالی همچنان ادامه دارد که مسئولان حکومتی با بدهکاران بزرگ بانکی و مجرمان یقه سفید تا جایی که بتوانند مدارا می‌کنند و بسیاری از اختلاس گران و مفسدان زیر عبای حمایت برخی سران نظام قرار دارند.
‎به نظر می‌رسد تجدیدنظر در قوانین و ضوابط مربوط به فروشندگی در کنار معابر، با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و ناتوانی دولت از اجرای وظایف قانونی خود در ایجاد اشتغال برای شهروندان، از اولویت‌های مهم اجتماعی باشد.
‎دستفروشان شاهدند که در این کشور، با آن‌ها که قطع طریق می‌کنند و از بیت المال می‌برند، برخورد نمی‌شود اما با این‌ها که برای تامین معیشت خود دست به کار شده‌اند، به جرم سد معبر، بیشترین بی‌احترامی‌ها روا داشته می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال