‎جولایی : ‎۸ هزار زندانی جرایم غیرعمد چشم‌انتظار کمک خیرین

پنجشنبه ۴ تیر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۶-۲۵-IranSOS- مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: هم‌اکنون ۸ هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های کشور چشم انتظار کمک خیرین هستند. به گزارش (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، سید‌اسدالله جولایی در مراسم جشن گلریزان شهرستان زاهدان افزود: ۶۵۰ میلیارد تومان بدهی این ۸ هزار زندانی است.

وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود که از این مقدار بدهی ۳۰۰ میلیارد تومان آن گذشت شود.

‎جولایی اظهار کرد: همچنین امیدواریم ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر را نیز از طریق جشن‌های گلریزان در سراسر کشور وصول کنیم.

‎به گفته مدیرعامل ستاد دیه کشور بیشترین آمار مجرمان غیرعمد مربوط به محکومان مالی است که بدون داشتن پشتوانه مالی تعهد می‌کنند.

‎وی از برگزاری ۲۵۰ جشن گلریزان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۹ جشن در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

‎جولایی به حوادث رانندگی و ساختمانی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: گرچه بدهکاری در مورد حوادث رانندگی در کشور کاهش یافته است اما هنوز هم در حدود هزار نفر به علت این جرایم در زندان‌های کشور هستند. همچنین به کافرمایان و پیمانکاران ساختمانی نیز توصیه می‌کنیم با رعایت کامل موارد ایمنی در ساخت و سازها باعث حفظ جان کارگران خود شوند.

‎مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به تلاش‌های ستاد دیه کشور از سال ۱۳۷۸ به بعد در زمینه اصلاح و اجرای قانون بیمه اجباری شخص ثالث گفت: این قانون از ۲۰ شهریور ۸۷ به مدت ۵ سال به صورت آزمایشی اجرا شد. با توجه به پایان مهلت آزمایشی آن در ۲۰ شهریور ۹۲ به مدت ۱۸ ماه یعنی یکسال و نیم دیگر تمدید و مجددا در سال ۹۴ به مدت یکسال تمدید شد و پس از اصلاحات، طرح همراه با لایحه دولت آماده مطرح شدن در صحن علنی مجلس برای دایمی شدن است.

‎وی خاطرنشان کرد: برابر آمار ثبت شده در جدول فرآیند برای آزادسازی زندانیان غیرعمد که تعداد ۸هزار و ۴۹۸ نفر بودند، جمع بدهی‌شان مبلغ ۷۲۵ میلیارد تومان می‌شد که آورده محکومان در حدود ۳۳ میلیارد تومان، احکام اعسار در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان، وظایف قانونی شرکت‌های بیمه ۶۰ میلیارد تومان، صندوق تامین خسارت‌های بدنی ۶۱ میلیارد تومان، کمیته امداد امام خمینی (ره) در سراسر کشور ۳۶۰ میلیون تومان و قرض‌الحسنه بانک‌های عامل در حدود ۳۸ میلیارد تومان، بوده است.

‎جولایی گفت: هم اکنون حضور بیش از ۱۸۰۰ جوان در زندان‌ها که سرمایه‌های کشور محسوب می‌شوند، معضلی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. هرچند قدما همواره در کنار تاکید بر ضرورت تحکیم خانواده، توصیه‌هایی را نیز برای پیشگیری از آفت‌های احتمالی مهریه ارائه کرده‌اند، اما امروز چشم و همچشمی و اتکا به باورهای نخ نمایی همچون «مهریه را کی داده و کی گرفته» بسیاری از تازه دامادان را روانه زندان کرده است.

‎وی خاطرنشان کرد: باید فرهنگ مهریه‌های نامتعارف را از خانواده‌های ایرانی بزداییم زیرا بسیاری از زندانیان مربوط به مهریه و نفقه هستند که این می‌تواند در کاهش ورودی به زندان‌ها تاثیرگذار باشد.

‎مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت: ۸۵ درصد زندانیان غیرعمد کل کشور را جوانان زیر ۳۵ سال تشکیل می‌دهند که بسیاری از این افراد به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه یا بدهی راهی زندان شده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *