‎تخریب جنگل زاگرس به بهانه ساخت آزادراه!

یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴-۲۰۱۵-۰۷-۰۵-IranSOS- مدیرکل محیط‌ زیست فارس گفت: تغییر مسیر ۹ کیلومتری در آزادراه شیراز – اصفهان سبب تخریب بخشی از جنگل زاگرس می‌شود و محیط زیست اجازه این تخریب را نخواهد داد. به گزارش  (ایسنا)، منطقه فارس، حمزه ولوی در نشست تدوین ارتقاء آگاهی و ارتباطات زاگرس اظهار کرد: کارشناسان ما به‌هیچ‌عنوان اجازه تغییر مسیر ۹ کیلومتری آزادراه شیراز به اصفهان را نداده و نخواهند داد.

وی با بیان اینکه زاگرس با چالش‌ها و مشکلات زیادی روبه‌رو بوده و هست، افزود: تخریب به دلیل فعالیت‌های عمرانی از جمله این چالش‌ها است.

‎مدیرکل محیط‌ زیست فارس خاطرنشان کرد: قبل از آغاز فعالیت‌های عمرانی آزادراه شیراز- اصفهان، گروهی اقدام به تخریب و نابودی بخش‌هایی از کامفیروز در مرودشت کردند و بخشی دیگری از این محیط را در زیرخاک فرو بردند که هنوز هم متوجه نشده‌ایم که از چه کسی این مجوز را گرفتند. امروز هم بنا به دلایلی که باز برای ما نامشخص است می‌خواهند ۹ کیلومتر مسیر این آزادراه را تغییر دهند که با این کار بخش دیگری از زاگرس نابود می‌شود.

‎وی اضافه کرد: کارشناسان محیط‌ زیست و منابع طبیعی در بازدید از این منطقه دلیلی برای این تغییر مسیر پیدا نکردند و تنها کم شدن هزینه‌های پیمانکار را مطرح کردند که موجب طرح مسئله این تغییر مسیر و نابودی مراتع و جنگل‌ها شده است.

‎مدیرکل محیط‌ زیست فارس با بیان اینکه برخی مباحث مالی را به‌عنوان هزینه می‌دانند، تصریح کرد: این افراد به دلیل کم شدن هزینه‌های مالی خود می‌خواهند هزینه سنگینی را به محیط‌زیست و منابع طبیعی بزنند که ما اجازه این حرکت را نمی‌دهیم.

‎ولوی به اهمیت کوهستان زاگرس، اشاره و عنوان کرد: این منطقه یکی از متنوع‌ترین اکوسیستم‌های کشور است که از شمال غرب تا جنوب شرق را در بر می‌گیرد و جوامع انسانی و حیوانی زیادی از نظر تامین آب و موادغذایی به آن وابسته است. این منطقه با وجود اهمیتی که دارد با چالش‌های زیادی از جمله برداشت بی‌رویه آب، انتقال آب بین حوزه‌ای به دیگر استان‌ها و آلودگی‌های زیست محیطی و آبی روبه‌رو است.

‎این مقام مسئول با اشاره به نقش اطلاع‌رسانی برای محافظت از این جنگل‌ها گفت: مراکز اطلاع‌رسانی کوهستانی در این امر بسیار موثر هستند و منجر به تغییر رفتار می‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *