‎آلمان: نزدیک به ۱میلیون پناه‌جو و تقریبا نیم‌میلیون تقاضای پناهندگی در سال ۲۰۱۵

جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴-۲۰۱۶-۰۱-۰۸-IranSOS- ترجمه و تنظیم: حنیف حیدرنژاد – جمهوری فدرال آلمان در سال ۲۰۱۵ شاهد ثبت بالاترین میزان درخواست پناهندگی در تاریخ خود بوده است. در این سال در مجموع ۴۷۶٫۶۴۹ تقاضای پناهندگی در اداره فدرال امور پناهندگی در آلمان به ثبت رسیده است. یعنی ۲۷۳٫۵۱۵ درخواستِ بیشتر نسبت به سال ۲۰۱۴ که رشدی معادل ۱۳۵% را نشان می‌دهد.

این درحالیست که میزان واقعی پناه‌جویان وارد شده به آلمان که شمار آنها تا یک میلیون تن تخمین زده می‌شود، بالاتر از میزان درخواست‌های به ثبت رسیده است. به دلیل ورود یکباره صدها هزار پناه‌جو از ماه سپتامبر به بعد، سیستم اداری آلمان هنوز هم آمادگی و ظرفیت ثبت همه پناه‌جویان را ندارد. بسیاری از پناه‌جویان بعد از ماه‌ها تنها یک برگه در اختیار دارند ولی درخواست پناهندگی‌شان مطابق مراحل اداری هنوز به طور کامل به ثبت نرسیده است.
‎از میان درخواست‌های ثبت شده، ۴۴۱٫۸۹۹ مورد مربوط به درخواستی است که برای نخستین بار ثبت شده است. تعداد ۳۴٫۷۵۰ درخواست دیگر، درخواست مجدد بوده است. (“درخواست مجدد” پناهندگی از سوی پناه‌جوئی انجام می‌شود که یک بار- یا حتی چند بار – درخواست‌های پیشین پناهندگی‌اش رد شده است. این فرد می‌تواند هنوز در آلمان ساکن باشد و یا به خارج آلمان رفته یا حتی به کشور خودش بازگشته باشد، ولی اکنون دوباره به آلمان بازگشته و “درخواست مجدد” پناهندگی ارائه می‌دهد. البته بیشترین درخواست‌های پناهندگی مجدد مربوط به پناه‌جویان ردّ شده‌ای است که در آلمان ساکن هستند و در طول سالیان دراز با طرح دلایل جدیدی، درخواست مجدد پناهندگی تنظیم و ارائه می‌کنند.)

‎جدول مقایسه‌ای متقاضیان پناهندگی در آلمان – ۲۰۱۵

ده کشورمبدأ پناه‌جویان

ده کشور اول در بین کشورهائی که بیشترین پناه‌جویان از آنجا به آلمان آمده و درخواست اولیه پناهندگی آنها ثبت شده است، عبارتند از: سوریه (۱۶۲٫۵۱۰، سال ۲۰۱۴: ۴۱٫۱۰۰)، آلبانی (۵۴٫۷۶۲، سال ۲۰۱۴: ۸٫۱۱۳)، کوزوو (۳۷٫۰۹۵، سال ۲۰۱۴: ۸٫۹۲۳)، افغانستان (۳۱٫۹۰۲، سال ۲۰۱۴: ۹٫۶۷۳)، عراق (۳۱٫۳۷۹، سال ۲۰۱۴: ۹٫۴۹۹)، صربستان ( ۲۶٫۹۴۵، سال ۲۰۱۴: ۲۷٫۱۴۸)، مقدونیه (۱۴٫۱۳۱، سال ۲۰۱۴: ۸٫۹۰۶)، نامشخص (۱۲٫۱۶۶، سال ۲۰۱۴: ۳٫۶۷۶ )، اریتره (۱۰٫۹۹۰، سال ۲۰۱۴: ۱۳٫۲۵۳)، پاکستان (۸٫۴۷۲، سال ۲۰۱۴: ۴٫۲۲۶).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صف پناه‌جویان برای ثبت نام در برلین، ۷ اکتبر ۲۰۱۵
Reuters©

ایرانیان پناه‌جو

در گزارش اعلام شده از سوی وزرات کشور آلمان نام کشور ایران برای دومین سال پیاپی از لیست ده کشور اولیه متقاضیان پناهندگی خارج گشته است. در عین حال در همین گزارش آمده است که تعداد ۷٫۴۶۴ نفر ایرانی طی سال ۲۰۱۵ از طریق سیستم توزیع پناه‌جویان بین ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان (ایزی سیستم) تقسیم شده‌اند. بر این اساس می‌توان این آمار را تعداد متقاضیان پناه‌جویان ایرانی ثبت شده برای سال ۲۰۱۵ قلمداد کرد (در سال ۲۰۱۴ ایران با ۹٫۴۹۹ درخواست پناهندگی در ردیف پنجم کشورهای مبداء پناه‌جویان قرار داشت).

‎محل اقامت پناهندگان، شهر هاناو در آلمان، ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۵
Reuters©

میزان قبول‌شدگان پناهندگی

در سال ۲۰۱۵ اداره فدرال امور پناهندگی آلمان در مجموع به ۲۸۲٫۷۲۶ پرونده رسیدگی و در مورد آنها حکم صادر کرده است. از این میان ۱۳۷٫۱۳۶ نفر (۴۸٫۵%) مطابق کنوانسیون ژنو مشمول موقعیت حمایت از پناه‌جویان قرار گرفته‌اند. همچنین در مجموع در مورد ۱٫۷۰۷ نفر (۷،۰%) با اعطای اقامت به دلایل انسانی بر اساس مواد مختلف قانونی موافقت شده است.
‎درخواست پناهندگی ۹۱٫۵۱۴ (۳۲٫۴%) نفر پذیرفته نشده است.
‎در پایان سال ۲۰۱۵ هنوز به ۳۶۴٫۶۶۴ پرونده رسیدگی نشده بود. از این میان ۳۳۷٫۳۳۱ مورد، مربوط به درخواست‌های اولیه و ۲۷٫۳۳۳ مورد مربوط به درخواست‌های مجدد هستند.
‎
ترجمه و تنظیم: حنیف حیدرنژاد، مددکار اجتماعی و مشاور در امور پناهندگی و مهاجرین


http://www.hanifhidarnejad.com

‎عکس و پردازش: کیهان لندن

‎منبع: گزارش وزارت کشور آلمان منتشر شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *