برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور

دوشنبه ۱۸  بهمن ۱۳۹۵-۲۰۱۷-۰۲-۰۶-IranSOS در روز جاری ۲۰ تن از کارگران اخراجی پیمانکاری طرف قرارداد با دانشگاه صنعتی جندی شاپور و روزگذشته کارگران بخش صنعتی وکشاورزی مجتمع نی شکر هفت تپه و ساکنان روستای شین‌آباد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش ایلنا، ۲۰ تن از کارگران اخراجی پیمانکاری طرف قرارداد با دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول صبح امروز (۱۷ بهمن) در تجمعی صنفی خواستار بازگشت به کار شدند.

بنا به اظهارات معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول، کارگران فضای سبز و باغبانی محوطه دانشگاه جندی شاپور دزفول که زیر نظر پیمانکار فعالیت می کردند اخیرا اخراج شده اند که در اعتراض به این موضوع و بازگشت دوباره به کار صبح امروز درب فرمانداری تجمع کردند.

امیر عیسی زاده افزود: “با پیگیری انجام شده مشکل بیمه بیکاری این کارگران اخراجی حل شده ولی کارگران خواهان بازگشت به کار هستند”.

وی گفت: “برای حل این مشکل پیگیری از طریق ریاست دانشگاه جندی شاپور صورت گرفته و دانشگاه در حال بررسی موضوع است”. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول نیز گفت: “این کارگران زیر نظر شرکت سبزآفرین دز یکی از شرکت های پیمانکاری دانشگاه فعالیت می کردند”.

فخرالدین ترابی زاده با اشاره به اینکه شرکت پیمانکاری اقدام به تعدیل نیرو کرده است گفت: “مجموع کارگران این شرکت پیمانکاری ۲۰ نفر هستند که حدود ۱۲ نفر از آنها طبق خواسته پیمانکار اخراج شده‌اند”.

وی افزود: “طبق قرارداد پیمانکار برای تعدیل نیروها و به کارگیری آنها اختیار دارد ولی ریاست دانشگاه تلاش زیادی برای به کار گیری مجدد این کارگران داشته و به پیمانکار توصیه کرده برای جلوگیری از بیکار شدن این کارگران در بخش های دیگر به کار گرفته شوند”.

وی اضافه کرد: “با توجه به اینکه پیمانکار بر اساس نوع کار به طور شناور ودر برخی زمان ها به کارگران نیاز دارد می تواند کارگران را هنگام عدم نیاز تعدیل کند ولی پیگیری هایی از سوی دانشگاه برای به کار گیری دوباره آنها صورت گرفته است که امیدواریم نتیجه بخش باشد”.

اعتراضی دیگر از کارگران هفت تپه؛ این‌بار نی‌بران حجمی و بازنشستگان تجمع کردند

به گزارش ایلنا، عصر روز گذشته اعتراض صنفی کارگران بخش صنعتی وکشاورزی مجتمع نی شکر هفت تپه در حالی پس از ۱۱ روز خاتمه یافت که از صبح امروز گروهی دیگر از کارگران این واحد صنعتی برای پیگیری مطالبات صنفی خود، مقابل درب وردی این کارخانه تجمع کردند.

منابع خبری در مجتمع نیشکر هفت‌تپه گفتند: “از قرار معلوم  اعتراض صنفی یازده روزه کارگران بخش صنعتی وکشاورزی کارخانه عصر روز گذشته با وعده پرداخت مطالبات معوقه کارگران از سوی کارفرما خانمه پیدا می‌کند اما در عوض از صبح امروز گروهی دیگر که شامل کارگران بازنشسته و نی‌بران حجمی مجموعه نیشکر هفت‌تپه  هستند از صبح امروز (یکشنبه ۱۷ بهمن ماه) برای پی گیری مطالبات مزدی خود مقابل درب ورودی مجتمع اجتماع کرده‌اند”.

گفته می‌شود خواسته اصلی کارگرانی که در تجمع امروز حاضر شده‌اند دریافت تمام مطالبات مزدی  وبیمه ای معوقه است، همچنین گفته می‌شود ۸۰ نفر از رانند های استیجاری  که ۴ ماه دستمزد آنان به تعویق افتاده است نیز در این تجمع حضور دارند.

منابع خبری در مورد دلیل خاتمه تجمعات کارگران بخش کشاورزی وصنعتی  مجتمع کشت وصنعت هفت تپه بعد از یازده روز اعتصاب می‌گویند؛ این اجتماع صنفی عصرروز گذشته زمانی خاتمه یافت که کارفرما وعده پرداخت  دو ماه از مطالبات معترضان را تا پایان وقت اداری امروز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه) داد و در مقابل پاداش و بهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵  کارگران این بخشها نیز قرار است در هفته اول اسفند پرداخت شود.

در عین حال کارفرما وعده کرده حدود ۱۲  میلیارد تومان برای  فاصله بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بر ( فصلی) که مربوط به سالهای ۶۸ تا ۹۲  آنان می شود را تا پایان بهمن ماه پرداخت کند.

برهمین اساس همکاران بخش های  صنعتی وکشاورزی به همراه کارگران نی بر فصلی با اعتماد به وعده های کارفرما موقتا به تجمع اعتراضی خود پایان دادند وفعالیت خود را در کارخانه و مزارع از سر گرفتند.

کارگران تصریح کردند: “خواسته ما پرداخت مطالبات معوقه مزدی و مشخص شدن وضعیت  کارخانه است که  مالکان  آن تا به امروز به این موضوع بی اعتنا بوده‌اند”.

کشاورزان شین آباد در جاده میاندوآب- بوکان تجمع کردند

 به گزارش ایلنا، روز گذشته (۱۶ بهمن)، مردم شین‌آباد در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان اداره راه میاندوآب، در جاده میاندوآب- بوکان تجمع کردند.

ساکنان روستای شین‌آباد که در این تجمع شرکت داشته‌اند، می‌گویند: “این جاده به دلیل نداشتن علائم ایمنی و عدم رعایت استانداردها، برای مردم و به ویژه کشاورزان به شدت خطرناک است و هرساله تعدادی از کشاورزان روستا در همین جاده قربانی می‌شوند”.

از قرار معلوم، در روزهای گذشته، یکی از ساکنان این روستا به نام آقای مجید قادری ۵۰ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *