فراخوان به ایرانی- آلمانی های ساکن آلمان برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور

دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۴-۲۴-IranSOS حنیف حیدرنژاد: ما، آلمانی- ایرانی تباران ساکن در آلمان شهروندان این کشوریم. تحولات سیاسی در این کشور بطور مستقیم بر سرنوشت امروز و فردای ما و فرزندانمان تاثیر دارد. انتخابات محلی، ایالتی و سراسری در آلمان فرصتی است برای کسب قدرت سیاسی و انتقال قدرت به شکلی دمکراتیک از یک نیرو، حزب و ائتلاف سیاسی به نیروئی دیگر با برنامه، سیاست و دیدگاه هائی دیگر.

در چند سال اخیر حدود ۴۰ درصد از واجدین حق رای در انتخابات در سطوح مختلف محلی، ایالتی و سراسری شرکت نمی کنند. دلایل این موضوع متفاوت و متنوع است. کم شدن تعداد رای دهندگان شانس نیروهای راست پوپولیست و راست افراطی برای عبور از مرز حد نصاب پنج درصد برای ورود به پارلمان ایالتی یا سراسری را افزایش داده است. به همین دلیل در سال های اخیر نیروهای راست پوپولیست و افراطی توانستند در چند ایالت در آلمان به پارلمان وارد شوند. آنها اینک خود را برای انتخابات سراسری در سپتامبر امسال و برای ورود به “بوندس تاگ” آماده می کنند.

بر اساس نظر سنجی های منتشر شده در رسانه های معتبر، امکان ورود نیروهای راست پوپولیست و افراطی در انتخابات پارلمان سراسری پیش رو که در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ انجام میشود وجود دارد. اگر چنین شود، این اولین بار پس از جنگ جهانی دوم خواهد بود که نیروهائی با تمایلات نژادپرستانه و ضد خارجی در قوه مقننه حضور پیدا کرده و هرچند محدود، صاحب قدرت و نفوذ خواهند شد. چنین تحولی میتواند در عرصه سیاسی، اجتماعی، قانونگذاری و در پهنه ی رسانه ای دستاوردهای دمکراتیک جمهوری فدرال آلمان که بر ویرانه های جنگ جهانی دوم با بیش از ۶۰ میلیون کشته بنا شده را به خطر بیاندازد.

قانون اساسی آلمان ارزش های دمکراتیک و حقوق بنیادین انسانی از جمله آزادی عقیده و بیان، آزدی تجمعات و رسانه ها، برابری حقوقی زن و مرد، احترام به کرامت انسانی فارغ از رنگ و نژاد و ملیت و مذهب، صرفنظر از گرایش یا هویت جنسی و … را تضمین می کند. این ارزش ها پایه های پلورالیسم سیاسی- اجتماعی- فرهنگی این کشور است و بر توانمندی ها، پیشرفت و اعتبار بین المللی آلمان افزوده است.

لازمه ی ادامه ی این زندگی دمکراتیک در آلمان مشارکت همه شهروندان در تحولات سیاسی، از جمله شرکت در انتخابات است. در فرایند دمکراتیک، با شرکت در انتخابات می توان جلوی قدرت گیری نیروهای راست پوپولیست و راست افراطی را گرفت و یا دامنه نفوذ آنها را محدود کرد.

چه میتوان کرد؟

شاید هیچ یک از احزاب دمکراتیک در عرصه سیاست آلمان خواسته های شما را کاملا نمایندگی نکند. شاید شما به آندسته ای تعلق دارید که از سیاست و سیاستمداران آلمان سرخورده شده است. انتخابات پیش رو اما عرصه مقابله ی ارزش های دمکراتیک با نیروهای راست افراطی است که در آلمان، اروپا و در سطح جهانی در حال رشد و قدرتگیری هستند. اگر هم از سیاست های موجود در آلمان راضی نیستید، نباید اجازه داد تا اعتراض به احزاب حاکم، به تصفیه حساب با دمکراسی تبدیل شده و راه قدرت گیری راست افراطی در این کشور را هموار کند. تجربه تلخ و خونین حاکمیت راست گرایان فاشیست و نژادپرست در آلمان نباید هیچگاه دوباره تکرار شود. از امکانات مختلف دمکراتیک و مسالمت جویانه ای که برای بیان اعتراض یا خشم خود برعلیه سیاستمداران و احزاب سیاسی دارید استفاده کنید، اما میدان انتخابات را به نیروهای راست افراطی وا نگذارید! در انتخابات شرکت کنید و از هر برنامه و هر حزب دمکراتیک که بیشترین همسوئی با آن دارید حمایت کنید.

تعداد ایرانیان با تابعیت آلمانی نزدیک ۱۰۰ هزار نفر برآورد می شود. هر یک رای ارزش داشته و در یک نظام دمکراتیک تاثیر خودش را دارد. در سال های اخیر، هم در آلمان و هم در دیگر کشورها، در بسیاری از انتخابات تفاوت چند صد یا چند هزار رای تعیین کننده بوده است. هر یک نفر ایرانی- آلمانی ساکن در آلمان می تواند در حدِّ همان یک رای خودش به ادامه حیات دمکراتیک، سکولار و پلورالیستی در این کشور کمک کند. در دفاع از دمکراسی و حقوق بشر از حق رای دادن خود در انتخابات پیش رو استفاده کنید!

۱۶ آوریل ۲۰۱۷

۳۵ امضا و حمایت (به ترتیب حروف الفبا نام خانوادگی)

آقائی گندمانی، مرجان

آهنین، عسگر

ارشدی، آتش

الوندی، مینو

الوندی، فریدون

بخشی، قباد

برزین، مهدی

بیگدلی، بهرام

بهزادپور، زهرا

جعفری، رضا

حاجی قاسمی، ستاره

حسینی، شراره

حقدادی، فرهاد

حقدادی، وراهرام

حیدری، فرحناز

حیدرنژاد، حنیف

رضا زاده، ایرن

سرفراز، داوود

سرفراز، جلال

سعدالدین، مسعود

سیاسی، ژیلا

شکیبائی، محمد علی

صدر، الهه

عروجی، بهاره

غفاری، آفرین

قصیم، کریم

قصیم، بابک

قصیم، نرگس

قنبری، علی

لاهیجی، احمد

محمدی، فرح

منتظری، بهروز

معمارنژاد، محمود

میلانی، سهیلا

نوذری، حمید

تماس:

hanifhidarnejad@yahoo.de

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال