معوقات مزدی در سه واحد صنفی؛ اخراج ۵۰۰ کارگر که مطالبه دستمزد داشتند

دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۵-۲۲-IranSOS- کارگران شهرداری اهواز و کارگران کارخانه شیشه قزوین، از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند. از سوی دیگر نیز شرکت پیمانکاری آهاب ۵۲۵ کارگر خود را اخراج کرد. این اخراج زمانی صورت گرفت که این کارگران، سه ماه حقوق و سنوات و بن کارگری طلب کار هستند.

به گزارش هرانا به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۶، شرکت پیمانکاری آهاب ۵۲۵ کارگر خود را اخراج کرد.

درصورتی این اخراج صورت گرفت که این کارگران، سه ماه حقوق و سنوات و بن کارگری طلب کار می باشند.

در ۱۸ اسفند ۹۵، نیز این شرکت ۳۰ کارگر این مجموعه را بدون تسویه حساب با آنان اخراج نمود.

شرکت پیمانکاری اهاب، در زمینه پروژه های ساختمانی و بویژه در ساخت ساز تونلهای مترو در تهران فعال است بیشتر کارگران این شرکت کارگران افغانستانی و مابقی از کارگران فصلی شهرستانهای محروم هستند که از سر نیاز در فصول پاییز و زمستان در این کارگاهها مشغول به کار می شوند.

ادامه سرگردانی کارگران شهرداری اهواز برای دریافت معوقات مزدی؛ تبدیل شدن بی‌اعتنایی مدیران شهری به امری عادی

 

به گزارش ایلنا، پرداخت نشدن مطالبات مزدی تنها محدود به کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی تحت تکفل دولت و بخش خصوصی نمی‌شود بلکه کارگران شهرداری های کشور نیز مطالبات پرداخت نشده دارند.

 

گویا بی‌اعتنایی نسبت به پرداخت مطالبات مزدی کارگران شهرداری‌ها در حال تبدیل شدن به یک امر عادی در سراسر کشور است؛ شاهد این ادعا استمرار سرگردانی ۷۲ کارگری است که در ناحیه چهارم شهرداری اهواز مشغول کارند اما از قبل شروع سال جدید تاکنون بابت معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

از قرار معلوم این کارگران که شماری از آنها بهار سال گذشته و در جریان برپایی یک اجتماع صنفی مشابه تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌بودند اکنون بابت دستمزد اسفند ماه و عیدی سال ۹۵ و نیز دستمزد فروردین ماه سال جاری طلبکارند و در پیگیری های خود مدام میان پیمانکار و مدیران شهرداری پاس داده می‌شوند و همین مسئله باعث شده است تا نزدیک به ۴۰ نفر از این جمع برای پیگیری معوقات مزدی خود راهی مراجع تشخیص و حل اختلاف اداره کار بشوند.

این بدحسابی که مشابه آن برای کارگران دیگر شهرداری‌ها اتفاق افتاده‌، در حالی است که مطابق تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون کار، تمامی مطالبات کارگران پیمانکاری جز دیون ممتازه تلقی شده و همه کارفرمایان اصلی موظف شده‌اند تا در صورت بدحسابی پیمانکار نسبت به پرداخت طلب کارگران اقدام نمایند.

در ارتباط با مشکلات کارگران شهرداری اهواز اگرچه تاکنون تلاش برای برقراری تماس با مدیران این مجموعه بی‌نتیجه باقیمانده اما در مقابل «همایون یوسفی» نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفته است که مشکلات مالی نهاد شهرداری باعث این بدحسابی بوده و از طریق دستگاه‌های مرتبط پیگیری‌هایی برای پرداخت مطالبات بر زمین مانده کارگران انجام شده است.

طلب مزدی کارگران شیشه قزوین از ۴ ماه گذشت

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه «شیشه قزوین» مدعی هستند بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند.

این کارگران که تعداد آنها  تا حدود ۲۸۰ نفر است در توضیح این طلب وصول نشده خود گفتند که مطالبات مزدی آنان مربوط به طلب مزدی ماه‌های بهمن و اسفند ۹۵ و فروردین واردیبهشت ماه سال جاری می شود . همچنین کارفرما به  دلیل کمبود نقدینگی عیدی سال ۹۶ آنان را پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه شیشه قزوین با یاد آوری اینکه به دلیل کمبود منابع مالی و مشکلات مدیریتی، چند سال گذشته برای آنها با چالش‌هایی همراه بوده است؛ افزود: کارفرما پیش از تعطیلات نوروز به ما وعده داد که بعد تعطیلات معوقات ما پرداخت می‌شود؛ ولی نه تنها دستمزد را نپرداخت بلکه عیدی ما هم  واریز نشد.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داریم،  گفت: “حدود ۲۱ نفر از کارگران این کارخانه که قبل از نوروز سال ۹۶ از کار بیکا واخراج شده اند هنوز نتوانسته اند مطالبات خود را از کارفرما وصول کنند”.

این کارگر با تاکید بر پی گیری مسئولان استانی در مورد وضعیت کارخانه شیشه قزوین به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید شیشه در کشور و کارگرانش، گفت: “اگر مسئولان  هر چه سریعتر به وضعیت کارخانه رسیدگی کنند در آینده نزدیک شاهد بهبودی وضعیت کارخانه و کارگرانش خواهیم بود”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *