دو اعدام در مشهد؛ مراسم قسامه به اعدام یک زندانی منتهی شد

چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۵-۲۴-IranSOS- زندانی ۴۲ ساله به اتهام ارتکاب قتلی در ۱۷ سال پیش در مشهد اعدام شد. در حالی که ادله کافی برای اثبات انتساب قتل به این زندانی وجود نداشت و پرونده در یک بن بست حقوقی مانده بود، مراسم قسامه برگزار شد و ۵۰ از بستگان مقتول قسم یادکردند که به باور آنان قاتل همان متهم است و بدین گونه زندانی حکم اعدام را دریافت و سپیده دم سه شنبه اعدام شد. پیش از این در پرونده ای مشابه علیرغم مراسم قسامه بعد از ۱۳ سال بیگناهی متهم محکوم به اعدام مشخص شد. همزمان با این زندانی فرد دیگری از اهالی سبزوار نیز به جرم قتل در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

به گزارش هرانا به نقل از خراسان، مرد ۴۲ ساله ای که ۱۷ سال قبل پیرمردی را با شلیک گلوله در مشهد به قتل رسانده بود، سپیده دم سه شنبه گذشته در زندان مرکزی مشهد پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

ماجرای این جنایت هولناک ساعت ۲۲ و ۵۰ دقیقه روز هفتم آذر سال ۱۳۷۹ در بولوار هفت تیر مشهد هنگامی رخ داد که پیرمرد ۷۳ ساله پس از خرید مواد غذایی در بازگشت به منزلش، خودرواش را مقابل پارکینگ پارک کرد و به قصد بازکردن در پارکینگ از خودرو پیاده شد. به محض این که پیرمرد از داخل خودرو بیرون آمد، ناگهان صدای وحشتناک شلیک ۲ گلوله سکوت شب را شکست و گلوله ها به پیرمرد اصابت کرد. همسایگان و خانواده پیرمرد با شنیدن صدای گلوله، هراسان از منزل بیرون آمدند و با پیکر نیمه جان وی مواجه شدند. آنان درحالی که وحشت زده به صحنه جنایتی می نگریستند که مهاجم ناشناس رقم زده بود، بلافاصله با مراکز امدادی و پلیس تماس گرفتند. دقایقی بعد ماموران اورژانس در محل حضور یافتند و پیرمرد را به مرکز درمانی رساندند اما وی بر اثر شدت خونریزی و عوارض ناشی از اصابت گلوله، قبل از رسیدن به بیمارستان جان سپرد و بدین ترتیب پرونده جنایی مقابل قاضی کشیک ویژه قتل عمد گشوده شد.

سرهنگ قلی پور (فرمانده وقت کلانتری آب و برق) دستور حفظ صحنه جنایت را صادر کرد و این گونه تحقیقات درباره قتل هولناک پیرمرد آغاز شد.

دختر جوان مقتول در بازجویی گفت: “شنیدم که فردی پدرم را صدا زد و بلافاصله پس از آن صدای گلوله در فضا پیچید”.

در پی وقوع این جنایت، تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی برای شناسایی و دستگیری عامل جنایت مسلحانه وارد مرحله جدیدی شد تا این که جوانی به نام «ح- ن» به اتهام ارتکاب قتل دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت و مواردی را در جلسات محاکمه مطرح کرد که قضات دادگاه ارتکاب قتل توسط وی را از موارد لوث تشخیص دادند و بدین ترتیب چندین بار پرونده این جنایت مسلحانه مورد رسیدگی های دقیق در دستگاه قضایی قرار گرفت تا این که مقرر شد مراسم قسّامه در ارتباط با این پرونده جنایی انجام شود.

بنابراین گزارش، در نهایت با سوگند ۵۰ تن از بستگان مقتول، دادگاه رای به قصاص نفس داد تا این که رای صادره در دیوان عالی کشور نیز تایید شد و پرونده در مرحله اجرای حکم قرار گرفت.

با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم قصاص نفس، سپیده دم روز سه شنبه گذشته متهم این پرونده که اکنون ۴۲ ساله شده بود، با نظارت قضات اجرای احکام دادسرای مشهد و پس از گذشت حدود ۱۷ سال از ماجرای جنایت پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

قصاص عامل قتل در نزاع 

سپیده دم روز دوشنبه گذشته نیز حکم قصاص نفس جوان ۳۴ ساله ای که در سال ۱۳۸۸ و طی یک نزاع، جوان ۲۸ ساله ای را به ضرب چاقو کشته بود، در زندان مرکزی مشهد اجرا شد.

این نزاع خیابانی سال ۱۳۸۸ در یکی از چهارراه های شهرستان سبزوار درحالی رخ داد که فردی به نام «م- الف» در درگیری با سرنشینان یک دستگاه پژو به شدت مجروح شد و براثر عوارض ناشی از اصابت چاقو جان سپرد.

«الف- خ» که متهم بود ضربه چاقو را به قفسه سینه «م- الف» وارد کرده است از صحنه قتل درحالی متواری شد که ۲ تن دیگر از عوامل شرکت کننده در نزاع مذکور، توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند اما ضارب نیز پس از گذشت ۴ سال از ماجرای قتل و در سال ۹۲ به چنگ قانون افتاد و در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پای میز محاکمه ایستاد.

قضات دادگاه پس از بررسی محتویات پرونده و برگزاری چندین جلسه محاکمه که با حضور وکیل مدافع متهم انجام شد،

جرم وی را محرز دانستند و او را به قصاص محکوم کردند اما رای صادره با اعتراض متهم و وکیل وی روبه رو و این پرونده جنایی برای بررسی های دقیق تر به شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

در عین حال مقامات قضایی در دیوان عالی کشور نیز پس از بررسی دقیق پرونده، رای صادره از سوی دادگاه را تایید کردند و بدین ترتیب عامل این قتل سپیده دم روز دوشنبه گذشته در حضور مقامات قضایی اجرای احکام دادسرای مشهد به دار آویخته شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *