دوپسر نوجوان که به ارتباط خارج از ازدواج با دختری متهم بودند به مجازات متفاوتی محکوم شدند

یکشنبه ۰۴ تیرماه ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۰۶-۲۵-IranSOS در حکمی کم سابقه که در دادگاه کیفری استان تهران صادر شده است، دو پسر نوجوان به دلیل ارتباط خارج از ازدواج با یک دختر علاوه بر “نصیحت شدن” و پرداخت صد هزارتومان جریمه به مدت پنج سال از دوستی با هم منع شدند. این حکم با توجه به شرایط سنی دو متهم ۱۴ و ۱۷ ساله و در راستای سیاست حبس زدایی از بزهکاران زیر ۱۸ سال صادر شده است.

به گزارش هرانا به نقل از رکنا، چندی پیش تعدادی از اهالی خیابانی در تهران با پلیس تماس گرفتند و از دو پسر و یک دختر نوجوان شکایت کردند. با حضور ماموران در محل مشخص شد، دو پسر ۱۴ و ۱۷ ساله به نام‌های سعید و امیر، دختری نوجوان به نام پونه را به خانه آورده و قصد برقراری ارتباط پنهانی داشتند که همسایه‌ها به رفتارهای آنها مشکوک شدند و پلیس را باخبر کردند. هر سه نوجوان به کلانتری منتقل شدند و پونه مدعی آزار و اذیت نسبت به خود شد. او گفت: «از قبل، سعید و امیر را می‌شناختم. آنها امروز به بهانه‌های مختلف مرا به خانه‌شان کشاندند و مورد آزار و اذیت قرار دادند. من نمی‌خواستم همراهشان باشم، اما آنها به زور مرا وادار به انجام این کار کردند.»

سعید و امیر این اتهام را رد کردند و از طرفی بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته نیز نشان داد که پونه با اراده خود پا به خانه گذاشته است. با کسب این مدارک، اتهام آزار و اذیت رد و کیفرخواست پرونده با موضوع منافی عفت صادر شد و برای رسیدگی در اختیار شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه دادگاه، نماینده دادستان متن کیفرخواست را قرائت کرد. سپس سعید ۱۴ ساله در جایگاه ایستاد و گفت: «آن روز پدر و مادرم سر کار بودند. می‌دانستم که چند ساعت بعد می‌آیند برای همین امیر را خبر کردم و قرار شد پونه را به خانه ببریم تا ارتباط پنهانی برقرار کنیم. ما از قبل با هم دوست بودیم و همدیگر را خوب می‌شناختیم. وقتی وارد خانه شدیم، همسایه‌ها متوجه ما شدند و به پلیس اطلاع دادند. همان‌موقع پدرم هم سر رسید و از ماجرا باخبر شد.»

امیر ۱۷ساله نیز اظهارات سعید را تائید کرد تا زنگ پایان جلسه با درخواست بخشش هر دو متهم همراه شود.

در پایان دادگاه، قضات وارد شور شدند و با توجه به سن پایین متهمان و در راستای سیاست حبس زدایی از بزهکاران زیر ۱۸ سال، سعید را به نصیحت و امیر را به پرداخت صد هزار تومان جریمه نقدی محکوم کردند. این دو نفرهمچنین به مدت پنج سال از رفت و آمد و دوستی با هم منع شدند.

قاضی اصغر عبداللهی، رئیس شعبه چهارم درباره جزئیات احکام صادره به جام‌جم گفت: «براساس ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی در مواردی که اطفال و نوجوانان مرتکب جرایم تعزیری شوند و سن آنها در زمان ارتکاب ۹ تا ۱۵ سال تمام باشد، نصیحت به‌وسیله قاضی دادگاه یکی از مواردی است که می‌تواند اعمال شود. به این معنی که قاضی، متهم را نصحیت می‌کند تا دیگر مرتکب جرم نشود.»

قاضی عبداللهی درباره ضمانت اجرای حکم منع دوستی پنجساله نیز گفت: «در این مورد والدین هر دو پسر نوجوان باید بر درست اجرا شدن این حکم نظارت کنند به نحوی که فرزندانشان در این مدت رفت و آمدی با هم نداشته باشند.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال