حمزه نورزهی؛ کودک مجرم محکوم به اعدام در زندان زاهدان

جمعه ۱۹ آبانماه ۱۳۹۶-۲۰۱۷-۱۱-۱۲-IranSOS– دو کودک مجرم تبعه افغانستان که در ایران متولد و بزرگ شده اند در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشتند از بابت نگهداری مواد مخدر مورد محاکمه قرار گرفتند و نهایتا یک تن از آنان در زاهدان به اعدام محکوم شده است. آنها مدعی هستند مورد شکنجه قرار گرفته اند از جمله اینکه ماموران با استفاده از طناب آنها را از سقف آویزان کرده، لباسهایشان را درآورده و با چوب و کابل آنان را به هدف اخذ اقاریر غیرواقعی مضروب کرده اند.

به گزارش هرانا، حمزه نورزهی، کودک مجرم تبعه افغانستان در حالی که ۱۷ سال سن داشت توسط نیروهای انتظامی دستگیر و به حکم دادگاه انقلاب شهر زاهدان به اعدام محکوم شده است.

هرانا پیش تر رنجنامه پسرعمو و هم پرونده حمزه نورزهی را منتشر کرده بود که در آن به شرح اتهامات و جزییات پرونده پرداخته شده بود.

حمزه نورزهی فرزند عبدالخالق که اکنون ۲۰ سال سن دارد در سال ۹۳ در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشته است. او سال گذشته حکم اعدام خود در مرحله بدوی را دریافت و حدود دو ماه قبل نیز از طریق ابلاغیه از تایید حکم در مرحله دیوان عالی کشور مطلع شده است.

این زندانی که متولد زاهدان است با توجه به بازگشت خانواده اش به افغانستان در حال حاضر بستگان درجه اولی ندارد که پیگیر وضعیت او باشند.

او که متهم به نگهداری یک کیلوگرم مواد مخدر از نوع کراک (کریستال-مرفین) شده است مدعی است در ابتدا ماموران او و هم پرونده هایش را به اتهام سرقت بازداشت کردند اما بعد از مدتی اتهام مربوط به مواد مخدر را به این پرونده اضافه کردند ،

بر اساس اظهارات آقای پورزهی ماموران او را برای پذیرش اتهام نگهداری مواد مخدر برای مدت ۲۱ روز به روش های مختلف در اداره آگاهی استان در شهر زاهدان شکنجه کرده اند. از جمله “او را از سقف بوسیله طناب آویزان کردند، لباسهایش را تماما از تنش درآوردند و او را با چوب و کابل مضروب کردند.”

این زندانی می گوید در نهایت به دلیل ضعف جسمانی حاضر به پذیرش و امضا اقاریر دیکته شده ماموران شده است.

این کودک مجرم افغانستانی در سال ۹۵ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماهگلی از بابت اتهام نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شد. اعتراضات او و بیان اینکه مورد شکنجه قرار گرفته بود مورد توجه دادگاه قرار نگرفت.

حمزه نورزهی معتقد است وکیل تسخیری او در دادگاه حضوری نمایشی داشته است و حتی در دفاع از موکلش صحبتی ایراد نکرده. آقای نورزهی در پرونده دیگری از بابت سرقت مسلحانه به همراه پسرعمویش به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شد.

امیر نورزهی، پسرعمو و هم پرونده ای حمزه نورزهی نیز در حالی که ۱۶ سال سن داشت در سال ۹۳ بازداشت و متهم به سرقت شده بود، او محکومیت ده ساله خود را هم اکنون در زندان زاهدان سپری می کند. 

این شهروند افغانستانی در نامه ای که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار داده است مدعی است به همراه پسرعموی نوجوان خود توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت و به ظن سرقت مورد شکنجه قرار گرفته است و نهایتا بر اساس اعترافات اجباری به تحمل ۱۰ سال حبس و در پرونده دیگری بابت نگهداری مواد مخدر به ۱۲ سال حبس محکوم شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال