در همبستگی با اعتراضات مردم ایران؛ پایان اعتصاب غذای محمد صابر ملک رئیسی پس از ۳۹ روز

شنبه۱۶ دی ۱۳۹۶۲۰۱۸-۲۰۱۸-۰۱-۰۶-IranSOS- محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی که پس از اعتراض به محدودیت ها و ممنوعیت های اعمال شده نسبت به وضعیتش با دست و پای بسته توسط مسئولین زندان مورد ضرب وشتم قرار گرفت و به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شده بود، پس از گذشت ۳۹ روز اعتصاب غذا و کم شدن ۲۴ کیلوگرم از وزن قبلی، با ارسال پیامی و تاکید بر اینکه “در چنین شرایطی اولویت آن است که توجهات گروههای مدنی و رسانه ها بر اعتراضات سراسری در ایران متمرکز بماند” به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی از همه افرادی که نگران وضعیت او بودند خواست “اولویت توجه خود را معطوف شرایط معترضان در ایران کنند”.

به گزارش هرانا، محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی زندان اردبیل پس از گذشت ۳۹ روز به اعتصاب غذای طولانی مدت خود پایان داد.

یک منبع نزدیک به آقای رئیسی به گزارشگر هرانا گفت: “با اینکه مسئولین زندان حدود ۲ هفته پیش به صابر تعهد داده بودند که مطالباتش را پیگیری کنند اما صابر مصمم به رسیدن به خواسته های برحقش بود برای همین تا روز سی و نهم این اعتصاب غذا را ادامه داد و در نهایت به دلیل دیگری که شاید چندان متادول نیست اما زاییده شرایط فعلی کشور و دغدغه خود صابر است به این اعتراض پایان داد.”

محمدصابر ملک رئیسی طی پیام کوتاهی که برای انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته در اینباره توضیح داده است “اعتصاب غذای من در اعتراض به شرایط غیرانسانی تحمیلی بر من آغاز شد و ۳۹ روز ادامه پیدا کرد. در این مدت از لطف هموطنان و توجه روزافزون آنان برخوردار شدم با اینحال این اعتصاب همزمان شده است با اعتراضات سراسری در اقصی نقاط کشور. بر ما بعنوان افرادی که همواره خواستار شنیده شدن صدای مردم بوده ایم علیرغم اینکه تحت عنوان زندانی محدود شده ایم واجب است تا از هر ظرفیتی برای همراهی با مردمی که در کف خیابانها برای طرح مطالبات انسانی خود به میدان آمده اند حمایت کنیم. به غیر از همدلی و همراهی با مردم خواهان تغییر، به نظرم آمد ادامه اعتصاب غذای بنده باعث میشود توجه و نگرانی بعضی از دوستان و رسانه ها ولو در یک حداقلی به بنده جلب شود آن هم در شرایطی که لازم است صد در صد توجهات به اوضاع مملکت و حمایت از معترضانی جلب شود که در کف خیابانها شعار می دهند “زندانی سیاسی، آزاد باید گردد”، بنابراین به هدف همراهی با جنبش اعتراضی مردم ایران به اعتصاب غذایم پس از ۳۹ روز پایان میدهم و همه از عزیزان میخواهم در این روزهای سخت تمرکز خود را بر حمایت از جنبش مردم ایران متمرکز کنند.”

محمد صابر ملک رئیسی که از ۳۹ روز گذشته بدلیل اعتراض به ضرب و شتم شدنش در قرنطینه زندان اردبیل در اعتصاب غذا بود، حداقل ۲۴ کیلو از وزن این زندانی سیاسی کم شده است. وزن این زندانی پیش از شروع اعتصاب غذا ۹۸ کیلوگرم بوده ولی با پایان اعتصاب غذا وزن وی به ۷۴ کیلوگرم رسیده است.

با اعلام پایان اعتصاب غذا، این زندانی به بند هفت زندان اردبیل که محل نگهداری سایر زندانیان سیاسی است منتقل شده است.

علی‌رغم وعده مسئولین زندان نسبت به پیگیری مطالبات این زندانی، محدودیت های تماس برای این زندانی کماکان برقرار است.

آقای ملک رئیسی در زمان اعتصاب به دلیل تجمیع مشکلات ناشی از اعتصاب غذا، علاوه بر مشکلات پیشین و آسیب های جدی به وی وارد شد به طوری‌که گزارش شده بود زندانیان چندین بار وی را در درحالی دیدند که مسئولین این زندانی را بدلیل وخامت حال به بهداری منتقل کردند.

این زندانی که مهمترین خواسته اش اجازه استفاده از تلفن بود در زمانی که در نگرانی از وضعیت پدر بیمارش به سر می برد، پس از ضرب و شتم مامورین زندان به قرنطینه منتقل و از حق تماس و ملاقات با خانواده محروم شده بود.

در روزهای اخیر وضعیت آقای ملک رئیسی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت در حدی که ترند حمایت از او در توئیتر به ترند اول از ایران تبدیل شد.

محمد صابر ملک رئیسی در ششمین روز از اعتصاب غذا طی نامه ای شرح آنچه گذشت و مطالبات خود را نوشته است و تلاش کرده مسببان بی قانونی در زندان اردبیل را معرفی نماید.

این زندانی جوان هزاران کیلومتر دورتر از خانواده خود در زندان اردبیل حیس در تبعید خود را سپری می کند و به دلیل دوری مسافت اساسا ملاقات با خانواده نداشته و تنها راه ارتباطی او تماس تلفنی محسوب می شود، مسئولین زندان با محروم کردن این زندانی از حق تماس تلفنی منظم و ملاقات با خانواده اش این موارد را وسیله ای برای اعمال فشار بر او قرار داده اند.

پیش‌تر زندانیانی چون ماهرکعبی، علی پژگل و نوراحمد حسن زهی نیز طی نامه ای سرگشاده ای در دفاع از وضعیت محمد صابر  از کمیساریای حقوق بشر آقای زید و گزارشگر ویژه حقوق بشر خانم اسما جهانگیر خواستند تا از دولت ایران بخواهند به سرکوب اقلیت های ملی و مذهبی در ایران خاتمه بخشد.

محمدصابر ملک رئیسی بعنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۶ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است. وی از دو سال تحمل سلول انفرادی و شکنجه های طاقت فرسایی در نامه هایش سخن گفته است.

آقای ملک رئیسی در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با اینحال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود. وی در خلال سپری کردن ۸ سال از این حبس همچنان از نقض بی شمار و مستمر حقوق انسانی اش می گوید.

 این زندانی سیاسی، که در نوجوانی بازداشت شده، در هشتمین سال حبس در تبعید خود در زندان اردبیل، نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نوشت. آقای رئیسی در این نامه با تاکید بر اینکه روز هشتم دی ماه به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد اردبیل با دستبند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده است، از وضعیت بحرانی خود ضمن تحمل حبس در تبعید شکایت و از اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده بود.

شایان ذکر است، محمد صابر ملک رئیسی سال گذشته بعد از یک اعتصاب غذای ۲۰ روزه، در دو رنجنامه خطاب به خانم اسما جهانگیر با عنواین «از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام» و «شبها تا صبح بازجویی همراه با شکنجه میشدم» از شرح مظالم بر خود رفته گفته بود و از این کارشناس سازمان ملل خواستار رسیدگی به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال