رهایی سه زندانی از اعدام در زاهدان و ایلام

دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶-۲۰۱۸-۰۱-۱۵-IranSOS- رئیس شورای حل اختلاف استان ایلام گفت که با تلاش اعضای شورای حل اختلاف دره شهر اولیاء دم پرونده قتل غیرعمدی از حق خود گذشت کردند. همچنین رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ زاهدان و نجات دو نفر از اعدام خبر داد. به گزارش  هرانا به نقل از میزان مورخ ۲۴ دی ۱۳۹۶، علی‌اکرم داودی‌نیا رئیس شورای حل اختلاف استان ایلام از گذشت اولیاء دم در یک پرونده قتل غیرعمدی با تلاش اعضای شورای حل اختلاف دره شهر خبر داد.

وی گفت: “در پی حادثه تصادف منجر به فوت در شهرستان دره شهر، با حضور اعضای شورای حل اختلاف و معتمدین و منفذین محلی شهرستان در خاکسپاری و درب منزل اولیاء دم در همان روز خاکسپاری در حضور تمامی مردم و اهالی محل، این پرونده منجر به گذشت و بخشش اولیاء دم متوفی گردید”.

رئیس شورای حل اختلاف استان ایلام با تقدیر و تشکر از زحمات اعضای شورای حل اختلاف شهرستان دره شهر تأکید کرد: “بحمداله فرهنگ ایثار و گذشت در جامعه ما جاری و ساری است و این خانواده با تأسی از بزرگان و اولیاء الهی از حق خود گذشته و رضایت خود را دراین پرونده اعلام کردند و انشاء الله حرکت این خانواده الگویی باشد در جامعه که مردم بیشتر با فرهنگ گذشت و بخشش آشنا شوند”.

نجات جان دو نفر از مجازات اعدام در زاهدان

به گزارش فارس مورخ ۲۳ دی ۱۳۹۶، رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ زاهدان و نجات دو نفر از اعدام خبر داد.

حجت الاسلام حمید رضا بندانی در زاهدان اظهار کرد: “اختلاف خانوادگی بین دو خانواده منجر به قتل می‌شود که این قتل نیز زمینه گسترش اختلافات و درگیری‌های طایفه ای را فراهم کرد”.

وی افزود: “پس از دستگیری پرونده و انجام مراحل قضایی، دادگاه با توجه به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان، شکایت اولیای دم و تقاضای آنان مبنی بر اعدام متهمان و همچنین گواهی پزشکی قانونی متهمان را به اعدام در حق اولیا دم محکوم می‌کند که اولیای دم می توانند پس از استیذان از ولی امر مسلمین و تضمین حق صغار و پرداخت نصف دیه کامل بابت تفاضل دیه شخصا قاتلان را اعدام کنند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان ادامه داد: “پس از صدور حکم اعدام شعبه دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان پرونده را به شعبه ۱۹ شورای حل اختلاف جهت صلح و سازش و اخذ رضایت از اولیای دم ارسال می‌کند”.

وی گفت: “اعضای شوای حل اختلاف شماره ۱۹ زاهدان در مرحله نخست با خانواده مقتول که ساکن زابل بوده اند ارتباط گرفته و تلاش کردند تا بتوانند جلسات اولیه را برگزار کنند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان ادامه داد: “تلاش شورا جهت برگزار جلسه نتیجه داد و در جلسه اولیه که طرفین پرونده مقابل هم قرار گرفتند با تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف و نتایج خوب بخشش در زندگی نهایتا مادر مقتول به اخذ دیه از طرف مقابل رضایت داد”.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان افزود: “نهایتا طی جلسه ای که در شورای حل اختلاف شماره ۱۹ با حضور طرفین پرونده برگزار شد خانواده مقتول رضایت خود را اعلام و صورت جلسه سازش را امضا کردند”.

بندانی تاکید کرد: “با ایجاد مصالحه در بین افراد ریشه‌های اختلاف به کلی از بین می‌رود و این مهم آثار بسیار خوبی برای جامعه به دنبال خواهد داشت”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *