باغ دو هکتاری «برره» را خشک کردند تا جایش برج ۲۱ طبقه سبز کنند!

دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶-۲۰۱۸-۰۱-۲۲-IranSOS بنیاد مستضعفان که تا چندی پیش نامش با برخی پروژه‌ها از جمله آزادراه تهران شمال شناخته می‌شد، مدتی است، با برخی اخبار نامبارک گره خورده است؛ از تلاش برای تخریب و واگذاری باغ سیب گرفته تا واگذاری چندین و چند باغ در نقاط مرغوب و گران قمیت پایتخت؛ باغ‌هایی که باید حفظ شوند، اما اراده بنیاد برای فروششان کافی است تا هویتشان برای همیشه تغییر کند!

باغی که مهران مدیری در آن سریال «شب‌های برره» را ساخته بود، به زودی کامل نیست و ناپدید خواهد شد و جای بخشی از آن را یک برج خواهد گرفت؛ باغی که البته مدتی است باغ نیست!

به گزارش «تابناک»؛ بنیاد مستضعفان که تا چندی پیش نامش با برخی پروژه‌ها از جمله آزادراه تهران شمال شناخته می‌شد، مدتی است، با برخی اخبار نامبارک گره خورده است؛ از تلاش برای تخریب و واگذاری باغ سیب گرفته تا واگذاری چندین و چند باغ در نقاط مرغوب و گرانقمیت پایتخت؛ باغ‌هایی که باید حفظ شوند، اما اراده بنیاد برای فروششان کافی است تا هویتشان برای همیشه تغییر کند!

حکایت تلخی که به تازگی با تغییرات رقم خورده در باغ محله فرشته معروف به «باغ سبز» خودنمایی کرد. زمینی مشجر و بسیار وسیع در یکی از گران قیمت‌ترین محلات تهران که شبانه چندصد اصله درختش را قلع و قمع کردند تا در آن برج ـ باغ بنا کنند؛ ترکیبی ناهمگون که از زمان تصویب در شورای شهر در سال‌های گذشته تا به امروز، قاتل بسیاری از باغ‌های تهران شده است.

اتفاقی که این بار برای یکی دیگر از ملک‌های مشجری که بنیاد مستضعفان در اختیار دارد، تدارک دیده شده است. برای باغ برره که بر اساس طرح تفصیلی تهران، در پهنه G. قرار دارد؛ یعنی باغ است و نمی‌توان در آن ساخت و ساز کرد، مگر آنکه اتفاقی خارج از مسیر‌های قانونی رخ دهد. اتفاقی که ظاهرا برای این باغ رخ داده، چون در آگهی مزایده باغ برره، «زمین و باغ با پروانه ساختمانی» درج شده بود.

آگهی‌ با نرخ پایه ۲۸۰ میلیارد تومان که به فروش این باغ منجر شد و حالا گفته می‌شود، برای ساخت ۶۴۸۰ متر مربع از آن مجوز ساخت صادر شده و برای مابقی ۲۱۶۰۰ متر مربع، تکلیفی مشخص نشده است. با این ملاحظه که ظاهرا مجوز برج ـ باغ برای این زمین در دوران شهردار قبلی صادر شده است.

مجوزی که مدت هاست مالکان زمین برای اجرایی شدنش برنامه ریزی کرده‌اند. برنامه‌ای برای نابودی این باغ و خشک کردن درختانش که تصاویر گوگل نشان می‌دهد، به خوبی به اجرا درآمده است. خشک شدن درختانی که می‌گویند در دوران حضور خانواده «شاپور اردشیرچی» از نزدیکان محمدرضا پهلوی در دوران پیش از انقلاب در این زمین کاشته شده بودند و حالا برای سبز کردن برج حذفشان کردند.

برجی که می‌توان آن را نماد بی توجهی مسئولان به آلودگی هوا دانست؛ چه آن مسئولانی که مجوز برج ـ باغ را صادر کرده و به مالکان اجازه تخریب باغ‌ها را دادند، چه مدیرانی که به روی خود نیاوردند بیخ گوششان درختان باغ هایی، چون این باغ عامدانه خشک می‌شود و از بین می‌رود و چه آن‌هایی که امثال این ملک را در اختیار دارند، اما به جای واگذاری یا فروش آن به شهرداری برای تبدیل به فضای سبز، ترجیح می‌دهند آن را به فروش بگذارند و سود کنند.

برجی که امثال آن در سطح شهر زیاد است و بر خلاف نامشان، هیچ یک باغی در مجاورت خود ندارند. اتفاقی که قرار است به زودی برای بخش بزرگی از باغ برره هم رخ دهد و هیچ مسئولی نگرانش نیست. برج‌هایی مدرن و امروزی و البته گران قیمت که می‌توان آن‌ها را نماد نابودی تهران خواند!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال