فرمانده سپاه پاسداران در لیست قاچاقچیان مواد مخدر

‎۰۸٫۰۳٫۲۰۱۲  – DW – دولت آمریکا نام یکی از فرماندهان سپاه پاسداران را به لیست قاچاقچیان مواد مخدر وارد کرد. سرتیپ باغبانی متهم است که در ازای کمک به قاچاقچیان افغان، برای طالبان اسلحه و مهمات ارسال کرده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه (۷ مارس) در بیانیه‌ای سرتیپ غلامرضا باغبانی، از فرماندهان ارشد “نیروی قدس سپاه پاسداران” را قاچاقچی مواد مخدر معرفی کرد و او را تحت تعقیب قضائی قرار داد.

بنا به بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری آمریکا، مدارکی به دست آمده که نشان می‌دهد، غلامرضا باغبانی به قاچاقچیان افغان اجازه می‌داد که با عبور از خاک ایران، به کشورهای اروپایی مواد مخدر بفرستند. او در عوض از آنها برای رساندن اسلحه و مهمات برای نیروهای طالبان در افغانستان استفاده می‌کرد.
‎به گفته دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، اسناد به دست آمده نشان می‌دهد که “نیروی قدس” سپاه پاسداران نه تنها به قاچاق مواد مخدر کمک می‌کند، بلکه از این همکاری برای پیشبرد فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌کند.
‎بنا به بیانیۀ وزارت خزانه‌داری آمریکا، سرتیپ باغبانی که بر منطقه مرزی افغانستان تسلط دارد، به قاچاق مواد شیمیایی برای تولید هروئین یاری رسانده و راه قاچاقچی‌های افغان را برای ارسال بار تریاک به درون مرزهای ایران باز گذاشته است.
‎با این تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا، اتباع آمریکایی از برقراری هرگونه دادوستد تجاری یا معامله مالی با سرتیپ باغبانی منع می‌شوند. به علاوه اگر او در آمریکا دارایی داشته باشد، توقیف خواهد شد.
‎مطابق قوانین جاری آمریکا، افرادی که در فهرست قاچاقچیان حرفه‌ای مواد مخدر قرار گیرند، در صورت دستگیری، به مجازاتی شامل یک تا ۵ میلیون دلار جریمه نقدی و تا سی سال حبس محکوم می‌شوند.
‎به گفته بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، سرتیپ غلامرضا باغبانی از افسران عالی‌رتبه‌ی “نیروی قدس” وابسته به “سپاه پاسداران” و فرمانده فعلی نیروی قدس در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران است.
‎سرتیپ غلامرضا باغبانی در انتخابات اخیر “مجلس شورای اسلامی” از حوزۀ انتخابی زاهدان برای نمایندگی نامزد شده بود، اما موفق به کسب آرای کافی نشد.
‎وزارت خزانه‌داری آمریکا از ماه ژوئن سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون بیش از یک هزار نفر را در فهرست قاچاقچیان مواد مخدر قرار داده است. سرتیپ باغبانی اولین مقام حکومتی ایران است که نامش در این فهرست ثبت می‌شود.
AA/FW

DW.DE

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال