دولتمردان مرگ خاموش زندانیان عقیدتی را تدارک می بینند

پاریس، ۱۳ آبان ۱۳۹۲ (۴ نوامبر ۲۰۱۳). در روز ۱۰ آبان، وکیل سرشناس حقوق بشری عبدالفتاح سلطانی (عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر) و سه زندانی سیاسی دیگر در اعتراض به خودداری مسئولان از ارایه خدمات مناسب و کافی درمانی به زندانیان بیمار در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زدند. دو روز بعد، در حدود ۸۰ زندانی نیز اعتصابی سه روزه را در زندان رجایی شهر، در نزدیکی کرج درغرب تهران، آغاز کردند.

چهار زندانی اعتصابی اوین هشدار دادند که «روند مرگ تدریجی زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی … مدتهاست آغاز» شده و از موارد زیر به شدت انتقاد کردند:
–    فقدان پزشک متخصص در زندان؛
–    خودداری از اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان بدون پوشیدن لباس مخصوص و بستن دستبند و پابند؛
–    مداخله نهادهای امنیتی در تصمیم گیری برای اعزام بیماران به مراکز درمانی بیرون از زندان؛
–    عدم تامین هزینه زیاد معالجه و داروی برخی بیماران به خصوص بیماران صعب العلاج.
زندانیان در زندان رجایی شهر به نصب دکل های پارازیت در زندان اعتراض دارند که باعث سردرد و تهوع شدید زندانیان شده است.
در حدود ۳۰ زندانی بیمار فقط در بند ۳۵۰ زندان اوین، تعدادی در زندان رجایی شهر و زندان های دیگر به سر می برند.
عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، امروز گفت: «به نظر می رسد دولتمردان در صددند از زندانیان عقیدتی به خاطر استفاده از حقوق خود انتقام بگیرند. زندانیان، علاوه بر تحمل شکنجه در حبس پیش از  دادگاه و احکام سنگین در پی محاکمه های به شدت ناعادلانه، از دسترسی به خدمات مناسب درمانی هم محروم می شوند.»
شیرین عبادی، گیرنده نوبل صلح سال ۲۰۰۳ و رییس کانون مدافعان حقوق بشر، گفت: «در سال های اخیر بیش از بیست نفر از زندانیان عقیدتی، از جمله آقایان هدی صابر، افشین اسانلو، محسن دگمه چی و البرز قاسمی، در اثر غفلت گسترده در شرایط بسیار مشکوکی در زندان های ایران درگذشته اند.» و افزود: «دولتمردان ایران مرگ خاموش زندانیان عقیدتی را تدارک می بینند.»
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و دو سازمان عضو آن، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، از جامعه بین المللی به تاکید می خواهند نگرانی خود را از وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در ایران ابراز کند، به ویژه با رای مثبت به قطعنامه سازمان ملل در چند هفته آینده که مسلما نقض فاحش حقوق بشر در ایران را بازتاب خواهد داد.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:
FIDH: Arthur Manet/ Audrey Couprie: press@fidh.org
کانون مدافعان حقوق بشر :
DHRC: dhrc.ir@gmail.com
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران:
LDDHI: lddhi@fidh.org

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *