تشدید فشارهای اروپا علیه ایران: تحریم‌های تازۀ اتحادیۀ اروپا هم‌زمان با اتهام به قتل دو مخالف رژیم در هلند

سه شنبه ۱۸ دیماه٬ ۱۳۹۷-۲۰۱۹-۰۱-۰۸-IranSOS-  ساعتی بعد از آن که مقامات دانمارکی از تحریم چند مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی توسط اتحادیۀ اروپا خبر دادند، دولت هلند نیز تهران را به ارتکاب قتل ٢ شخصیت مخالف رژیم متهم کرد.

به گزارش رادیو فرانسه٬ روز سه‌شنبه ٨ ژانویه/ ١٨ دی، وزیران امور خارجه و کشور هلند در نامه‌ای رسمی به پارلمان نوشتند که دستگاه‌های اطلاعاتی هلند «نشانه‌های محکمی در دست دارند که حاکی از آن است که ایران در قتل ٢ شهروند هلندی ایرانی‌تبار در سال‌های ٢٠١۵ و ٢٠١٧ دست داشته است».

“علی معتمد” ۵۶ ساله، در پانزدهم دسامبر ۲۰۱۵ در نزدیکی خانه خود در هلند کشته شد. در هویت و سوابق این فرد ابهامات زیادی وجود دارد و برخی احتمال داده‌اند که وی به سازمان مجاهدین خلق نزدیک بوده و حتی در انفجار هفت تیر (مقر حزب جمهوری اسلامی) شرکت داشته است.

“احمد مولا ابوناهض” معروف به “احمد نیسی”، ۵٢ ساله که از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب خوزستانی بود نیز در سال ٢٠١٧ در لاهه به قتل رسید.

مقامات هلندی همچنین تأیید می‌کنند که اتحادیۀ اروپا از روز ٨ ژانویه مجازات‌هایی را علیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و ٢ شهروند ایرانی اعمال می‌کند. به طور دقیق‌تر، “دفتر امنیت داخلی وزارت اطلاعات” و ٢ نفر به اسامی “سعید هاشمی‌مقدم” و “اسدالله اسدی” تحت تحریم قرار گرفته‌اند؛ بدین ترتیب همۀ دارایی‌های این افراد و دفتر امنیت داخلی مسدود خواهد شد.

“اسدالله اسدی”، یک دیپلمات جمهوری اسلامی است که در تابستان گذشته در آلمان، به اتهام مشارکت در طرح بمب‌گذاری در میتینگ سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شده بود.
“سعید هاشمی‌مقدم” نیز معاون وزیر اطلاعات ایران است که به صدور دستور بمب‌گذاری متهم است.

ساعتی قبل از اعلام تصمیم دولت هلند، وزیر خارجۀ دانمارک در توئیتر نوشته بود: «امروز روز مهمی برای سیاست خارجی اروپا است: اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه یک نهاد اطلاعاتی ایران اعمال کند».

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال