ایران: برنامه‌ی نظارت صدور حکم زندان برای آقای رضا خندان را محکوم ‌می‌کند

دوشنبه ۰۸ بهمن٬ ۱۳۹۷-۲۰۱۹-۰۱-۲۸-IranSOS-  برنامهی نظارت محکومیت آقای رضا خندان را که گویا به خاطر فعالیت بهحق حقوق بشریاش مجازات میشود، محکوممیکند؛ از دولتمردان ایران میخواهد به کلیهی اقدامهای آزارنده، از جمله در سطح قضایی، علیه او و تمامی مدافعان حقوق بشر که در این کشور در حبس خودسرانه به سرمیبرند، پایان دهند.

 • برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می‌کند فوری در باره‌ی موضوع زیر در ایران اقدام کنید.
 • اطلاعات تازه:
  برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از محکومیت آقای رضا خندان مطلع شده است. آقای خندان، مدافع حقوق بشر، که به خاطر جلب توجه به نقض حقوق بشر در ایران در فیس‌بوک، از جمله زندانی شدن مدافعان حقوق بشر و پیگرد زنانی که علیه حجاب اجباری مبارزه کرده‌اند، شناخته شده است. او همچنین برای آزادی همسر خود خانم نسرین ستوده، یکی از سرشناس ترین وکلای حقوق بشری ایران که در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ دستگیر شد، مبارزه کرده است [نگاه کنید به فراخوان فوری برنامه‌ی نظارت به تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸: https://fidh.org/23301].
 • بر اساس اطلاعات دریافتی، در روز ۲ بهمن ۱۳۹۷، حکم زندان آقای خندان که شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر کرده به وکیل او ابلاغ شد. آقای خندان در مجموع به ۶ سال زندان ـ پنج سال به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور (ماده‌ی ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی) و یک سال به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام (ماده‌ی ۵۰۰) ـ و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده است. آقای خندان علیه این حکم اعتراض خواهد کرد و تا نتیجه‌ی تجدیدنظر آزاد است.
 • برنامه‌ی نظارت یادآوری می‌کند که آقای خندان روز ۴ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۳ شهریور ۱۳۹۷) دستگیر و در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۷ با قرار کفالت آزاد شد (نگاه کنید به اطلاعات پس زمینه‌ای). برنامه‌ی نظارت همچنین یادآوری می‌کند که چندین مدافع حقوق بشر دیگر هنوز در حبس خودسرانه هستند.
 • برنامه‌ی نظارت محکومیت آقای خندان را که گویا به خاطر فعالیت به‌حق حقوق بشری‌اش مجازات می‌شود، محکوم ‌می‌کند. برنامه‌ی نظارت از دولتمردان ایران می‌خواهد به کلیه‌ی اقدام‌های آزارنده، از جمله در سطح قضایی، علیه آقای خندان و تمامی مدافعان حقوق بشر در این کشور، پایان دهند.
 • اطلاعات پس زمینهای
  آقای رضا خندان روز ۴ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۳ شهریور ۱۳۹۷) در خانه‌اش در تهران به‌دست ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به شعبه‌ی ۷ دادسرا مستقر در زندان اوین منتقل شد که او را به «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» و «ترویج بی‌حجابی در فضای عمومی» متهم کرد. دادسرا برای او قرار وثیقه به میزا ن ۷۰۰ میلیون تومان تعین کرد ولی وی وثیقه را نپذیرفت چون معتقد بود جرمی مرتکب نشده است و در زندان اوین ماند.
 • آقای رضا خندان در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۷ با قرار کفالت به طور موقت آزاد شد [در قرار کفالت، کفیل مسئول است متهم را به دادگاه تحویل دهد.]. آزادی آقای خندان در پی حضور او در جلسه محاکمه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی در تهران در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۷ انجام شد. در این جلسه، دادگاه با تغییر قرار وثیقه‌ی مالی آقای خندان به قرار کفالت موافقت کرد.
 • اقدامهای درخواستی:
  با نوشتن نامه به دولت‌مردان ایران از آنها بخواهید: 
  در هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی آقای رضا خندان و نیز کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر را در ايران تضمين کنند؛ 
   به کلیه‌ی اقدام‌های آزارنده، از جمله در سطح قضایی، علیه رضا خندان و تمامی مدافعان حقوق بشر که در این کشور در حبس خودسرانه به سر ‌می‌برند، پایان دهند؛ 
   اعلاميه‌ی سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را که در تاريخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ (۱۸ آذر ۱۳۷۷) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه ماده‌های ۱، ۶، ۹، ۱۱ و ۱۲ آن را؛ 
   رعایت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مطابق با موازین بین‌المللی حقوق بشر و عهدنامه‌های بین‌المللی را که ایران نیز مُتعاهِد آنهاست، در هر شرایطی تضمین کنند.
 • نشانی‌ها در اینجا: https://fidh.org/23933
 • لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشور خودتان نیز نامه بنویسید.
  **********
  پاریس ـ ژنو، ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹ (۸ بهمن ۱۳۹۷)
 • لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
 • برنامهی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در سال ۱۹۹۷ به صورت برنامهی مشترک فدراسیون بینالمللی جامعههای حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه ایجاد شد. هدف این برنامه مداخله در موارد سرکوب مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از این سرکوب و چاره جویی در باره آن است. سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسیون بینالمللی جامعههای حقوق بشر هر دو از اعضایeu هستند که سازوکار مدافعان حقوق بشر در اتحادیهی اروپاست و جامعهی مدنی بینالمللی آن را برپا کرده است.
 • تماس با برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
 • E-mail: Appeals@fidh-omct.org
  Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80 
  Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال