چهار زندانی در زندان اراک اعدام شدند

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۵-۰۸-IranSOS- سحرگاه روز دوشنبه هفته گذشته، چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان اراک اعدام شدند.

به گزارش هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه،‌ چهار زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اراک اعدام شدند.

هویت اعدام شدگان “سید حمیدرضا حسینخانی، ۳۷ ساله، مجید کاظمی، ۴۲ ساله، محمد همتی، ۲۶ ساله و محمد داوودآبادی”، ۲۶ ساله احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “محمد همتی و محمد داوودآبادی از یک سال پیش در زندان بودند و بر اساس قانون جدید محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند”.

گفتنی است، مجید کاظمی دیگر اعدام شده این روز بیش از ۱۳ سال را در زندان سپری کرده بود.

اعدام این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال