رهایی از اعدام یک زندانی در شهرستان خنداب

سه شنبه ۱۸ تیر٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۰۷-۰۹-SOSIran- به گزارش صدا و سیما، مراسم گذشت اولیاء دم از حکم اعدام امروز با حضور رئیس سازمان زندانها و امور تامینی و تربیتی کشور در شهرستان خنداب برگزار شد.

در این مراسم همسر و فرزند مقتول از اجرای حکم اعدام گذشت کردند.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در حاشیه این مراسم در روستای گرماب از توابع شهرستان خنداب، با قدردانی از خانواده مقتول برای گذشت از اعدام، گفت: “یکی از رویکردهای مهم قوه قضائیه در موضوع پرونده‌های اعدام، تلاش برای جلب رضایت اولیای دم است”.

در این پرونده مقتول زن ۴۲ ساله بود که به دلیل اختلافات خانوادگی توسط جوان ۲۲ ساله در آبان ماه سال ۱۳۹۲ به قتل رسید.

خنداب یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *