دو زندانی در زندانهای اردبیل و بروجرد اعدام شدند

سه شنبه ۱۴ آبان٬ ۱۳۹۸-۲۰۱۹-۱۱-۰۵-SOSIran- امروز سه شنبه یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان اردبیل اعدام شد. همچنین روز پنج شنبه نیز حکم اعدام یک زندانی دیگر از بابت همین اتهام در زندان بروجرد به اجرا در آمد.

به گزارش هرانا، به نقل از ایرنا، امروز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۹۸، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی اردبیل اجرا شد.

بنا بر این گزارش، ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل، در این باره گفت: “حکم اعدام یک زندانی که متهم شده بود ۲ سال پیش با استفاده از سلاح گرم ۲ پسر جوان را در شهرک سینای اردبیل به قتل رسانده است پس از رسیدگی در دادسرا و دادگاه کیفری یک و تأیید حکم در دیوان عالی کشور و سیر مراحل قانونی استیذان، سحرگاه امروز در محل زندان مرکزی اردبیل به اجرا در آمد.”

 ۲۴ مرداد ماه سال ۱۳۹۶ دو برادر  در شهرک سینای اردبیل بر اثر شلیک گلوله به خوردو پرایدشان جان باختند. بر اساس این گزارش این متهم ۳۹ ساله، به قتل به دلیل خصومت شخصی و اختلاف خانوادگی اعتراف کرده بود.

همچنین بنا به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۹ آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بروجرد (تیرچه بلوک) به اجرا درآمده است.

هویت این زندانی که با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود “کرم صدقی” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “او [کرم صدقی] بر سر مسایل ناموسی، شخصی را با استفاده از سلاح گرم به قتل رسانده بود و از سال ۹۴ به این اتهام در زندان بسر میبرد.”

اعدام کرم صادقی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال