‎سد کارون ۴ ترک خورده است

شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ – IranSOS – سد کارون ۴ که بلندترین سد بتنی دو قوسی ایران است بر اساس گفته افراد مطلع در وزارت نیرو دچار آسیب شده و احتمال ترک خوردگی آن مطرح شده است. به گزارش (ایسنا)، هر چند طی روزهای گذشته خبر ترک خوردن این سد شنیده شده اما تاکنون مسئولان وزارت نیرو و آب نیرو در این زمینه سکوت کرده‌اند.

بنا به گفته یک مسئول در وزارت نیرو سد کارون ۴ که نخستین سد در بالا دست کارون است به احتمال فراوان در ناحیه تحتانی دچار ترک خوردگی شده است.
‎پیگیری‌های خبرنگار ایسنا از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مسوولان محلی (خوزستان) درباره این سد که رکورد کاهش مصرف سیمان را زده است تاکنون بی‌نتیجه مانده است.
‎سد کارون ۴ به عنوان بزرگترین سد بتنی کشور در ابتدای سال ۱۳۸۹ آبگیری شد؛ این سد با ارتفاع ۲۳۰ متر و حجم بتنی افزون بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب توانایی ذخیره ۲٫۳ میلیارد متر مکعب آب را داشته و نیروگاهی به ظرفیت یک هزار مگاوات در کنار آن ساخته شده است.
‎سد مذکور با هدف تنظیم آب رودخانه کارون به میزان ۳٫۷ میلیارد متر مکعب در سال و نیروگاه هزار مگاواتی آن با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان ۲۱۰۰ گیگاوات ساعت ساخته شده است.
‎** رکورد منطقه‌ای کاهش سیمان ریزی در کارون ۴
‎رنجبران مجری طرح سد و نیروگاه کارون ۴ پیش از این در مورد ویژگی‌های سد کارون ۴ گفته بود که طرح و اجرای این سد در بین سایر پروژه‌های کشور به نوبه خود شاخص و حائز اهمیت است.
‎مجری طرح سد‌ و‌ نیروگاه کارون ۴ اظهار کرده بود: در عملیات بتن ریزی بدنه سد کارون۴ رکورد کاهش مصرف سیمان به میزان ۱۶۵ کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن اصلی بدنه ثبت شد که این رکورد در منطقه خاور میانه بی نظیر است.
‎وی با اشاره به این که معیارهای کیفی بتن سد کارون۴ در تقسیم‌بندی اکثر آیین‌نامه‌های معتبر دنیا، در رده عالی قرار داشته گفته است: سد کارون۴ بومی ترین سد کشور است ضمن اینکه ۸۵ درصد نیروگاه آن نیز توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است.
‎مجری طرح سد‌ و‌ نیروگاه کارون ۴ همچنین در سال آبگیری سد اظهار کرد: هم‌اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که توان ما با کمک مشاوران برجسته کشور و با محوریت پژوهش توسط انستیتوهای تحقیقاتی دانشگاه‌های ایرانی به حدی رسیده است که طراحی و اجرای بلندترین و پیچیده‌ترین سدهای بتنی را با کیفیتی برتر و با حفظ سرمایه‌های ملی و مهمتر از همه با اتکا به آیین‌نامه‌هایی که خود و با خط ایرانی نوشته‌ایم، به انجام برسانیم.
‎شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که کارفرمای پروژه سد کارون ۴ است، پروژه‌های زیادی همچون سد کارون ۳، کرخه، مسجد سلیمان، کارون ۴، گتوند، سیمره، سیاه‌بیشه، بختیاری، خراسان ۳ و رودبار لرستان را اجرا کرده و یا در دست اجرا دارد علاوه بر این طرح‌های قابل توجهی از جمله در حوضه‌های ارس، دز، زهره – هندیجان، شمال، قزل‌اوزن، کارون و کرخه را در دست مطالعه دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال