آی تی آی فارس در بن بست وعده‌ها/ ۸۰ نفر از بازنشستگان بدون دریافت مطالبات فوت شدند

دوشنبه ۱۴ بهمن، ۱۳۹۸-۲۰۲۰-۰۲-۰۳-SOS Iran- مشکلات و عدم پرداخت حقوق کارگران، مجموعه‌ها و واحدهای تولیدی فارس قصه ای است که انگار قصد تمام شدن ندارد. به گزارش ایلنا، جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات راه دور شیراز روز گذشته -یکشنبه ۱۳ بهمن-  با حضور در مقابل استانداری فارس نسبت به عدم دریافت مطالبات ایام اشتغال که حدود ۱۳ سال از آن می گذرد، اعتراض کردند.

تعدادی از کارکنان کارخانه مخابرات راه دور شیراز که از سال ۱۳۸۵ تاکنون بازنشسته شده‌اند با توجه به اینکه حقوق بازنشستگی از طریق تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود ؛ تاکنون هیچ‌گونه سنوات خدمتی دریافت نکرده‌اند.

آن طور که رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز می گوید: «حدود ۱۳ سال است که پیگیر مطالبات‌مان هستیم اما هنوز هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم، این در حالی ست که حدود ۷۰ الی ۸۰ نفر از بازنشستگانی که معوقاتشان را دریافت نکرده‌اند در سال‌های گذشته فوت شده‌اند.»

اظهار تمایل یک سرمایه‌گذاری برای راه اندازی دوباره کارخانه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه مشکلات مربوط به بازنشستگان آی تی آی در حوزه اداره کار است، می گوید: مشکلاتی که در زمان تولید کارخانه آی تی آی ایجاد می‌شود باعث شد که مسئولان نتوانند حقوق و مزایای کارمندان را پرداخت کنند.

 حمیدرضا ایزدی در گفت و گو با«ایلنا» با بیان اینکه برای رفع مشکلات کارخانه آی تی آی در آن زمان هیئت حمایت از تولید این مجموعه را تحت پوشش و حمایت خود قرار داد، می افزاید: در حال حاضر ۳۵ درصد از سهام این کارخانه زیر نظر یکی از افراد قرار دارد.

رئیس سازمان صمت استان فارس در ادامه  می گوید: در سفری که هیئت دولت در گذشته به شیراز داشت، متوجه شد که مشکلات عدیده کارخانه باعث شده این مجموعه توانایی ادامه فعالیت نداشته باشد که در نهایت دولت برای بازنشسته کردن کارگران مبلغی حدود ۲۷ میلیارد تومان را به هیئت حمایت از صنایع پرداخت که این هیئت برای بازنشسته کردن این افراد مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی داد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۳۰۰ نفر کارگر در آن زمان توانستند با پولی که دولت به هیئت حمایت پرداخت کرد، بازنشسته شوند، می افزاید: در حال حاضر این افراد حقوق و مزایای‌شان را از تامین اجتماعی دریافت می کنند اما همواره معوقات و مطالباتی دارند.

ایزدی ادامه می دهد: به اذعان بازنشستگان آی تی آی میزان طلب آنها از کارخانه حدود ۳۶ الی ۳۷ میلیارد تومان است که آنها همواره خواستار دریافت معوقات هستند.

رئیس سازمان صمت استان فارس با بیان اینکه بازنشسته‌های آی تی آی برای دریافت مطالبات‌شان اوایل سال جاری در مقابل وزارت صمت تجمع کردند، یادآور می‌شود: با توجه به اینکه چند نفر از وزیران مانند صمت، اقتصاد، کار و … عضو هیئت حمایت از صنایع هستند؛ بنابراین وزارت صمت جهت پیگیری حق و حقوق این افراد دستور داد که مشکلات بازنشستگان پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه برای بررسی مشکلات بازنشستگان معاون و بازرس ویژه وزارت صمت به شیراز سفر و جلسه‌ای را در استانداری با حضور سهامدار برگزار کردند، می‌افزاید: در این جلسه سهامدار عمده این کارخانه اذعان داشت که سرمایه‌گذاری را می‌شناسد که با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان قصد راه اندازی مجدد این کارخانه دارد و در صورت تحویل کامل کارخانه به سرمایه‌دار و در صورتی‌که بانک، تامین اجتماعی، اداره برق و آب برای دریافت بدهی‌شان فرصت تنفسی را به سرمایه‌گذار دهد وی پس از ۴ ماه تمام مطالبات بازنشستگان را به صورت کامل پرداخت می‌کند.

ایزدی در ادامه با بیان اینکه مقرر شد که سهامدار عمده کارخانه طرح راه اندازی کارخانه را به وزارت صمت ارائه دهد، می افزاید: در جلسه‌ای  با حضور استاندار فارس، مدیر عامل بانک ملی، معاون وزیر و …  مقرر شد  سهامدار عمده کارخانه آی تی آی نامه‌ای را به وزارت صمت ارسال کند و در آن مدت پرداخت بدهی بازنشستگان را اعلام کند و ۴ ماه بعد از واگذاری کارخانه بدهی این افراد را پرداخت کند.

رئیس سازمان صمت استان در ادامه با اشاره به اینکه پرداخت بدهی های بازنشستگان بعد از ۴ ماه دغدغه تمام مدیران ارشد استان و استاندار فارس محسوب می شود، می‌گوید: در صورت عدم تسویه حساب، این کارخانه مجددا به هیئت حمایت واگذار می‌شود. به گفته وی سهامداران این مجموعه به هیچ وجه نمی توانند کارخانه آی تی آی را بفروشند.

استقرار هیئت حمایت از صنایع برای محافظت از این مجموعه کارساز نیست

دادستان عمومی و انقلاب شیراز هم در ادامه با بیان اینکه مشکل کارخانه ای تی آی قدیمی و متعلق به حدود ۱۵ سال گذشته است، می افزاید: مشکلات اصل ۴۴ قانون اساسی از عمده موضوعاتی است که مجموعه آی تی آی با آن دست و پنجه نرم می کند این در حالی است که فعالیت و تولید این مجموعه سال هاست متوقف شده است  و آی تی آی به صورت راکد مانده است.

حیدر آسیابی در گفت و گو با «ایلنا» با اشاره به اینکه عمده مشکلات کارخانه آی تی آی اجرایی و مربوط به دستگاه های اجرایی استان مانند استانداری و سازمان صمت و … است، ادامه می دهد: بازنشستگان مجموعه آی تی آی جهت بررسی وضعیت شان به ما مراجعه کردند.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز بیان می کند: با توجه به اینکه کارخانه آی تی آی یکی از مجموعه های مهم تولیدی و صنعتی استان به شمار می رفت، بنابراین جهت کمک به این مجموعه و بازگرداندن آی تی آی  به چرخه تولید مکاتبه ای را با هیئت حمایت از صنایع انجام دادیم و درخواست کردیم که طبق قانون حمایت های  خود را برای احیای آن دریغ نکنند.

آسیابی با اشاره به اینکه در آن نامه ذکر کردیم که تداوم وضع این کارخانه باعث از بین رفتن زیرساخت های مجموعه آی تی آی می شود، می افزاید: جهت احیای کارخانه آی تی آی به هیئت حمایت از صنایع پیشنهاد دادیم که طبق مصوبات قانونی که در این بخش وجود دارد تلاش های خود را در این بخش انجام دهند.

وی با اشاره به  اینکه تاکنون هیئت حمایت از صنایع هیچ جوابی مبنی بر واگذاری مجموعه آی تی آی  به سهامدار عمده این مجموعه به ما نداده است، می گوید: با توجه به ظرفیت های موجود و طبق وعده های یکی از سهامداران، مجموعه آی تی آی آمادگی راه اندازی کارخانه را دارد، به هیئت صنایع پیشنهاد واگذاری کارخانه به این فرد را دادیم و مکاتباتی را انجام دادیم که بعد از واگذاری سهامدار این مجموعه متعهد می شود که مطالبات بازنشستگان را بپردازد که هم اکنون منتظر اعلام وصول نتیجه هیئت حمایت از صنایع هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز با بیان اینکه استقرار تیم حفاظت از طرف هیئت حمایت از صنایع برای محافظت از این مجموعه به هیچ وجه کارساز نیست، می افزاید: اگر مسئولان کارخانه قصد واگذاری این مجموعه را به سهامدار ندارند خودشان باید جهت راه اندازی این بخش اقدام کنند.

وعده راه اندازی کارخانه آی تی آی با ۳۰۰ نفر توسط یک سهامدار

آسیابی با اشاره به اینکه سهامدار این مجموعه متعهد شده که بعد از واگذاری این مجموعه به وی کارخانه آی تی آی را با ۳۰۰ نفر راه اندازی کند، می گوید: سهامدار عمده مجموعه آی تی آی جهت راه اندازی این مجموعه بارها به دفتر ما مراجعه کرده است و اذعان کرده است که در صورت تحویل کارخانه به وی توسط هیئت حمایت از صنایع مطالبات بازنشستگان را طی چند قسط پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه در قانون این ظرفیت پیش بینی  شده است که هیئت حمایت از صنایع می تواند با راهکارهای قانونی این مجموعه را واگذار کند، می افزاید: این سهامدار نیز متعهد شده  که در صورت ارائه مدارک و مستندات تسهیلات معوقه را پرداخت کند.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز تصریح می کند: بامطالعه  مفاد قانونی این بخش و با در نظر گرفتن ظرفیت قانونی نامه‌ای را برای واگذاری این مجموعه به سهامدار عمده انجام دادم.

وی با اشاره به اینکه اقدامات زیادی را جهت رفع مشکلات این مجموعه انجام داده ایم، می گوید: با توجه به اینکه حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی از اهداف مهم ما به شمار می رود؛ بنابراین جهت احیای مجموعه آی تی آی مکاتباتی را با مجموعه استانداری و معاونت اقتصادی استانداری، معاون وزارت صمت انجام دادم.

راه اندازی مجدد آی تی آی مشکلات بازنشستگان را رفع نمی کند

رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز هم در ادامه با بیان اینکه برخلاف برگزاری جلسات متعدد جهت رفع مشکلات بازنشستگان کارخانه آی تی آی اما هنوز در عمل مسئولان اقدامی انجام نداده اند، می افزاید: حدود ۱۳۰۰ نفر از بازنشستگان کارخانه آی تی آی بدون در نظر گرفتن و احتساب تاخیر و … از سال ۸۵ تاکنون حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان حقوق، معوقه و بازنشستگی شان را دریافت نکرده اند.

هاشم شمشیری در گفت و گو با «ایلنا» با بیان اینکه ۱۳ سال است که پیگیر مطالبات‌مان هستیم اما هنوز هیچ نتیجه ای نگرفته‌ایم، می گوید:  حدود ۷۰ الی ۸۰ نفر از بازنشستگانی که معوقات شان را دریافت نکرده اند در سال های گذشته فوت شده اند.

رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز با اشاره به اینکه اواسط تیر ماه جاری جلسات متعددی را با حضور معاون وزیر صمت برگزار کردیم و وی قول پیگیری و حل مشکلات را به ما داد، می افزاید: تاکنون هیچ نتیجه‌ای کسب نکرده ایم  و برخلاف جلسات متفاوت به هیچ نتیجه ای نرسیدیم.

شمشیری در ادامه با بیان اینکه بدون هیچ قید و شرطی همواره خواستار دریافت معوقات بازنشستگی مان هستیم، می افزاید: روز گذشته مدیر کل کار استان و معاونت دادگستری استان تماس هایی را جهت رفع این مشکل با بنده برقرار کردند.

رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز خاطر نشان می کند: اگرچه سهامدار عمده کارخانه آی تی آی به ما وعده می دهد که بعد از گذشت چهار ماه از راه اندازی این کارخانه بدهی بازنشستگان را پرداخت می کند اما ما هنوز نمی دانیم که کی و چه زمانی این اتفاق عملی می شود و همواره بازنشستگان باید منتظر اقدام این افراد بمانند.

شمشیری با اشاره به اینکه سرمایه گذاری که سهامدار عمده این مجموعه به هیئت حمایت از صنایع معرفی کرده است، مورد تائید این هیئت قرار نگرفته است می افزاید: برنامه های این سرمایه گذار جهت احیای کارخانه آی تی آی مورد قبول هیئت حمایت از صنایع قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه موضوعاتی مانند طرح و راه اندازی این کارخانه نمی تواند مشکلات بازنشستگان کارخانه آی تی آی را رفع کند، می گوید: مسئولان استانداری روز گذشته قول دادند که موضوع آی تی آی را فردا در هیئت اجرایی کارگری عنوان کنند.

رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز  با بیان اینکه تغییر سهامداران مجموعه نمی تواند گره ای از مشکلات بازنشستگان را باز کند، می افزاید: در حال حاضر تمام دستگاه های کارخانه موجود است این در حالیست که به دلیل بدهی های مجموعه آی تی آی وسایل و دستگاه ها به توقیف چندین اداره و سازمان در آمده است.

به گزارش ایلنا، کارخانه آی تی آی حدود ۱۳ سال پیش با بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ نیرو به علت قطع ارتباط سفارش از سوی تنها مشتری آن که شرکت مخابراتی ایران بوده با چالش بسیار روبه‌رو و در  سال ۸۵ تعطیل شد و از آن زمان تاکنون در رابطه با احیای این کارخانه و هم پرداختِ مطالبات کارگران بازنشسته مرتب از سوی مسئولان وعده داده شده است.

گزارش: محمدرضا طاهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *