دکتر پیام طبرسی: فقط ۵۰ درصد بستری شدگان در ICU زنده می‌مانند

پنجشنبه ۲۹ اسفند، ۱۳۹۸-۲۰۲۰-۰۳-۱۹-SOS Iran-

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: اگر مردم نسخه  کلیدی و آسان درمنزل بمانید را رعایت کنند مطمئنا تا دوهفته دیگر خبرهای خوشی به گوشمان خواهد رسید در غیر اینصورت با تلفاتی زیاد و غیر قابل شمارش از این اپیدمی خارج می شویم.

به گزارش ایسنا، دکتر پیام طبرسی درباره مناطق پرخطر و کرونایی‌ترین مناطق تهران توضیح داد: با توجه به سامانه‌ای که وزارت بهداشت برای بررسی پراکندگی بیماران و مراجعان طراحی کرده است تمامی اطلاعات مراجعان ثبت و بررسی می شود.

وی ادامه داد: از طریق این سامانه به راحتی می توان آدرس محلات مبتلایان شناسایی شود.

طبرسی با بیان این که حدس زدن پرخطرترین مناطق تهران به لحاظ شیوع کرونا کار دشواری نیست خاطرنشان کرد: در هر منطقه‌ای از شهر تهران که تراکم جمعیت و تردد بیشتری وجود داشته باشد بدیهی است که شیوع این ویروس بیشتر خواهد شد.

وی گفت: به طور مثال در بازار بزرگ تهران در روزهایی که شیوع کرونا به اوج خود رسیده است، متاسفانه شاهد تراکم و جمعیت عجیبی از مردم هستیم. بدیهی است امروز در این بحران که تمام دنیا با آن درگیر است اصلا زمان مناسبی برای خرید نیست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه  ضمن انتقاد از ترددهای غیر ضروری مردم به بهانه خرید شب عید اظهار کرد: هر چقدر هم که مردم در محیط های شلوغ بهداشت را رعایت کنند باز هم احتمال شیوع ویروس کرونا بسیار بسیار بالاست.

به گفته این استاد دانشگاه ویروس به راحتی توسط یک عطسه و سرفه از طریق چشم، دهان و بینی  خصوصا در محیط های شلوغ  وارد بدن می شود.

طبرسی فلسفه تاکید “در منزل ماندن ” در روزهای واپسین سال را جدی بودن ویروس کروید ۱۹ عنوان کرد و گفت: از عقل و منطق به دور است که بدون دلایل بی منطق و واهی خود و عزیزانمان را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید کرد: در مناطق پرتردد احتمال ۱۰۰ درصدی انتقال ویروس کرونا وجود دارد.

طبرسی با بیان این که بیشترین مراجعان مبتلابه ویروس کوید ۱۹ از محله های تهرانپارس، صادقیه و سعادت آباد هستند خاطرنشان کرد: این آمار نشانگر این است که تجمع زیاد شهروندان به دلیل وجود مراکز خرید و ترددهای غیرضروری، در این مناطق بیش تر از سایر نقاط شهر تهران است.

مبتلایان بی علامت و کمعلامت کانون خطر هستند

این متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری خطاب به مسوولان توصیه کرد: بسیاری از مردم این  بحران جدی تلقی نمی کنند و با رفتارهای خود جان خود و دیگران را به مخاطره می اندازند و در ادامه فشار زیادی را به سیستم درمان وارد می کنند به مسوولان توصیه می کنم ضمن اعمال قوانین سخت گیرانه تر تدابیری اتخاذ کنند تا مراکز خرید غیر ضروری تعطیل و ترددها محدود شود.

وی گفت: بیماری کوید ۱۹ بیماری اپیدمیک است به این معنی که تعدادی از افراد مبتلا هستند و چون علامتی از ابتلا ندارند یا علائم خفیف دارند خود را سالم می دانند در صورتیکه همین افراد کم علامت و یا بی علامت کانون خطر هستند و بیماری را به سایرین انتقال می دهند.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این که در تمام اپیدمی ها بیشترین مبتلایان بی علامت و یا کم علامت جمعیتی حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر را درگیر کرده اند گفت: طبق شواهد و تحقیقات اولین فردی که در ووهان چین به کرونا مبتلا شد چیزی حدود ۵۰۰۰ نفر را به این ویروس آلوده کرد. این موضوع نشان از حجم بالایی انتشار این بیماری دارد.

وی تاکید کرد: طبق مطالعات محققان سراسر دنیا آمار مرگ ومیر این ویروس که پیش از این محققان چینی ۲ درصد می دانستند امروز در دنیا به ۴ تا ۵ درصد رسیده است.

 متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان این که در روزهای اخیر طبق آمار رسمی وزارت بهداشت مرگ و میر ناشی از کرونا بسیار بالاست از بی توجهی مردم، شوخی گرفتن این بیماری، خریدهای شب عید و تلاش برای مسافرت انتقاد کرد و گفت: اطلاعات و امار بیمارستانهای شمال کشور به طور روزانه در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد، این بیمارستانها به هیچ عنوان گنجایش پذیرش بیماران را ندارد و بیماری کرونا به شدت در شمال کشور فعال است.

به گفته این استاد دانشگاه: سفرهای مردم در تعطیلات نوروزی جز این که موجب انتشار بیشتر بیماری در سطح کشور، افزایش مرگ و میر و تحمیل فشار بیشتر به سیستم درمان و بهداشت شود، هیچ آورده دیگری ندارد.

وی با اشاره به این که قریب به یک ماه است که مردم و سیستم بهداشت و درمان درگیر اپیدمی  ویروس کرونا هستند، بهترین روش قطع زنجیره این بیماری را ماندن در خانه دانست.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که مردم بر این باورند که از حجم بیماری کاسته شده توضیح داد: مردم باید یا به آمارها اعتماد کنند یا آن را کتمان کنند. پیش از این حواشی ایجاد شده بود که وزارت بهداشت آمار واقعی را ارائه نمی دهد و امروز که که آمار مبتلایان به رقمی بالای ۱۵۰۰ رسیده باز عدهای مطالب دیگری را منتشر می کنند.

طبرسی گفت: به هیچ عنوان حجم مبتلایان روند نزولی ندارد و مطمئن هستم اگر مردم همچنان توصیه ها را جدی نگیرند این آمار روز به روز بیشتر هم  خواهد شد.

وی با ذکر این مطلب که اگر در روزهای آینده رفتارهای مردم تغییر نکند صد در صد حجم مبتلایان و تلفات بیشتر خواهد شد هشدار داد: هیچ کسی بهتر از خودمان نمی تواند به ما کمک کند. مردم نباید صرفا خواسته های  خود از دولت و سیستم بهداشت مطالبه کنند بلکه وظیفه بخشی از قطع این زنجیره به عهده فرد فرد مردم جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که بسیاری از فعالیت ها و کارهای غیرضروری را می توان به زمان دیگری موکول کرد یادآور شد: این موضوع که اعلام می شود ۸۰ درصد بیماران بدون علامت هستند یا به راحتی این بیماری را پشت سر می گذرانند واقعی است ولی در عین حال توجه داشته باشید که ۲۰ درصد هم علائم خطرناک دارند و از مجموع بیمارانی  که در ICUبستری می شوند فقط ۵۰ درصد شانس زنده ماندن دارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ طبرسی  درخاتمه خاطرنشان کرد: اگر مردم نسخه  کلیدی و آسان درمنزل بمانید را رعایت کنند مطمئنا تا دوهفته دیگر خبرهای خوشی به گوشمان خواهد رسید در غیر اینصورت با تلفاتی زیاد و غیر قابل شمارش از این اپیدمی خارج می شویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۲ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال