رد درخواست مرخصی و آزادی مشروط نرگس محمدی

جمعه ۲۹ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۱۷-SOS Iran – محمود بهزادی راد وکیل نرگس محمدی، زندانی محبوس در زندان زنجان، از رد درخواست اعطای مرخصی و آزادی مشروط موکلش خبر داد و گفت که این مخالفت ها در حالی است که موکلم بر خلاف رعایت اصل تفکیک جرائم در کنار زندانیان جرایم خطرناک نگهداری می شود و توسط یک زندانی مورد تهدید جانی قرار گرفته است. همچنین این وکیل دادگستری، وضعیت جسمانی و روحی خانم محمدی را وخیم عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف نیوز، محمود بهزادی راد وکیل نرگس محمدی، زندانی محبوس در زندان زنجان، گفت که با درخواست اعطای مرخصی و آزادی مشروط موکلش، مخالفت شده است.

وی در این خصوص گفت: “خانم محمدی بر خلاف اصل تفکیک جرائم در کنار زندانی های جرایم خطرناک نگهداری می شود و چندین بار تهدید جانی شده است. این در حالی است که ما در این خصوص نامه نگاری کردیم و مسئولان وعده رسیدگی به این موضوع را دادند که تا کنون محقق نشده است”.

محمود بهزادی راد با بیان اینکه نرگس محمدی تنها اجازه تماس با یک شماره تلفن را دارد، افزود: “وی چند روز پیش با یکی دیگر از وکلا تماس داشت و طی این تماس اعلام کرد که به دلیل بیماری وضعیت جسمانی خوبی ندارد. بیماری خانم محمدی طوری است که باید دائما توسط پزشک ویزیت شود و پزشک معالجش در تهران مستقر است. در چنین شرایطی نگهداری او در زندان زنجان غیرقانونی است”.

به گفته این وکیل دادگستری، “طبق بخشنامه‌ عفو رهبری که پیشتر ابلاغ شده بود، زندانیانی که زیر ۵ سال حکم دارند، می‌توانند مورد عفو قرار بگیرند این در حالی است که خانم محمدی هم اکنون ۷ سال از مجموع ۱۰ سال حبس خود را گذرانده است. همچنین بر اساس ماده‌ی ۵۸ قانون مجازات هرکسی که یک سوم از حکم خود را گذرانده باشد، می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند. اما با این حال مسئولان از آزادی وی ممانعت می‌کنند.”

وکیل نرگس محمدی ادامه داد: “چند شب پیش یک زندانی به اتهام ۳ فقره قتل در آنجا به سر می‌برد و در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارد، موکل بنده را در حضور ۱۴ زندانی دیگر، تهدید جانی کرده است. موکلم وضعیت روحی وخیمی دارد و شبها را با ترس از دست دادن جان خود، صبح می‌کند. شرایط زندان به قدری وخیم است که خانم محمدی درخواست انتقال به انفرادی را دارد.”

گفتنی است پیشتر نیز خانم بازرگان مادر نرگس محمدی با انتشار چندین نامه سرگشاده خطاب به رییس قوه قضائیه خواستار انتقال دخترش به زندان اوین شده بود.

در ارتباط با نرگس محمدی گفتنی است، وی از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ”اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند.

خانم محمدی روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸، همراه با ۷ زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین طی نامه‌ای از تحصن چند روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان خبر داده بودند.

در پی این تحصن مسئولان زندان اوین خانم محمدی و دیگر زندانیان تحصن کننده را به تبعید به زندان دیگر تهدید کرده بودند که در نهایت روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۸ وی را از زندان اوین به زندان زنجان منتقل کردند.

 خانم محمدی پس از انتقالش به زندان زنجان، طی نامه ای به شرح وقایع و برخورد رییس زندان اوین و نیروهای امنیتی در جریان انتقال وی پرداخته و از آن به عنوان “روز نکبتی خشونت عریان مردان امنیتی و زندان علیه من” یاد کرده بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال