سهیل عربی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان بازگردانده شد

یکشنبه ۳۱ فروردین، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۴-۱۹-SOS Iran- سهیل عربی، زندانی عقیدتی که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین‌ از بند خارج شده و به یکی از بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه در تهران منتقل شده بود، امروز یکشنبه ۳۱ فروردین به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد. آقای عربی از حدود دو هفته قبل در اعتراض به عملی نشدن وعده مسئولان در خصوص اعزام وی به بیمارستان، شرایط نامساعد زندان، تداوم حبس و محرومیت از اعزام به مرخصی در اعتصاب غذا است.

به گزارش هرانا، امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹، سهیل عربی، زندانی عقیدتی بازداشتگاه اطلاعات سپاه در تهران به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد.

هرانا روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین در گزارشی از خروج و انتقال این زندانی عقیدتی به مکانی نامعلوم خبر داده بود.

یک منبع مطلع از وضعیت سهیل عربی در این خصوص به هرانا گفت: “سهیل عربی امروز ساعت ۱۰ به زندان بازگردانده شد. او روز سه‌شنبه همراه با چشم‌بند و دست‌بند به یکی از بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه در شرق تهران منتقل شده بود. سهیل این مدت مورد بازجویی قرار گرفته است. یک ساعت پس از بازگردانده شدن به زندان نیز به بهداری منتقل شده و از وی نمونه خون و ادرار گرفته‌اند. مسئولان بهداری مدعی شده‌اند، پرونده پزشکی سهیل مفقود شده و مجبور به تشکیل مجدد پرونده هستند”.

این منبع پیشتر درباره انتقال آقای عربی هرانا گفته بود: “ظهر روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین مسئولان زندان سهیل عربی را فراخوانده و به او گفتند قرار است به بازداشتگاه سپاه منتقل شود اما پس از چند دقیقه مجددا به او گفتند قرار است به بیمارستان اعزام شود. در نهایت او را به بیرون از زندان منتقل کردند. اکنون مشخص نیست ایشان به کجا منتقل شده و بیم آن می‌رود که پرونده‌سازی جدیدی علیه وی صورت گیرد که در آن صورت این سومین تلاش اطلاعات سپاه برای پرونده‌سازی علیه سهیل عربی است”.

سهیل عربی روز شنبه ۱۶ فروردین طی نامه‌ای، ضمن اعتراض به بدعهدی مسئولان و عدم اعزام به مرخصی، شرایط نامساعد زندان، عدم رسیدگی پزشکی و تداوم حبس خود از آغاز دوباره اعتصاب خود خبر داد و  از خوردن و آشامیدن امتناع کرده بود. این زندانی عقیدتی روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ماه با انتشار نامه‌ای در واکنش به قبول شدن درخواست اعاده دادرسی از ادامه اعتصاب غذا و تغییر در نوع آن با نوشیدن آب خبر داده بود.

آقای عربی به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذا حال جسمی نامساعدی دارد. در آخرین مورد وی در شامگاه جمعه ۲۲ فروردین‌ماه در پی افت فشار، رعشه و بیهوشی از زندان تهران بزرگ به بیمارستان فیروزآبادی تهران منتقل و صبح روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شده بود. پزشکان پیشتر درباره خطر بیهوشی و رفتن به کمای قندی هشدار داده بودند.

سهیل عربی روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه ۹۸ به بیمارستان امام خمینی تهران اعزام شده بود اما به دلیل عدم پذیرش وی توسط بیمارستان بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شد. گفته می‌شود این اقدام به دلیل بدهکاری سارمان زندان‌ها به بیمارستان و عدم تقبل هزینه‌ها از سوی زندان تهران بزرگ عنوان شده است. آقای عربی در آبان‌ماه امسال به بهانه امتناع از پوشیدن لباس زندان و اعزام با دستبند و پابند از اعزام به بیمارستان محروم شده بود. همچنین بر خلاف قوانین زندان‌ها، به وی گفته شده که هزینه عمل جراحی “ترومای بلانت” را به مبلغ ۶۰ میلیون تومان باید شخصا بپردازد. این در حالی است که بر اساس آیین نامه سازمان زندانها هزینه درمان زندانیان بر عهده این سازمان خواهد بود. آقای عربی در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه امسال نیز به دلیل درد شدید به بیمارستان فیروزآبادی تهران اعزام شد و به دلیل عدم هماهنگی قبلی با بیمارستان به دلیل نبود تخت خالی پس از انجام معاینات ابتدایی بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شده بود.

سهیل عربی از تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی نیز محروم بوده است. وی در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی همزمان با اینکه پس از تغییرات بسیار در روند دادرسی و احکام صادره در حال تحمل دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود در زندان تهران بزرگ بود، از بابت دو پرونده‌ی جدید که در زندان علیه وی مفتوح شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس تبعید و جزای نقدی محکوم شد. آقای عربی در پرونده نخست از بابت اتهامات “توهین به مقدسات دینی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس و از بابت پرونده دیگرش به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس، دو سال تبعید به برازجان و ۴ میلیون تومان جزای نقدی و به اتهام “تخریب اموال دولتی” به ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. تاریخ آزادی آقای عربی خردادماه ۱۴۰۴ عنوان شده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال