نسرین ستوده در واکنش به بازداشت دخترش: پیش بینی می کردم کوتاه نمی آیم

سه شنبه ۲۸ مرداد، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۸-۱۸-SOS Iran- رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده از بازداشت و صدور قرار کفالت برای مهراوه خندان، دختر این وکیل زندانی خبر داده و به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که او با قرار کفالت معادل صد میلیون تومان آزاد شده است.

آقای خندان به کمپینحقوق بشر گفت که این مساله برای تحت فشار قرار دادن نسرین ستوده در زندان است و هیچ دلیل دیگری هم ندارد.نسرین ستوده امروز، دوشنبه در تماس تلفنی از زندان اوین با خانواده اش در جریان بازداشت و صدور قرار کفالت برای دخترش قرار گرفت. رضا خندان، همسر او به کمپین گفت: “نسرین گفت که پیش بینی می کرد یک کار اینطوری انجام دهند که او از خواسته اش کوتاه بیاید اما به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.  او گفت نامه خواهد نوشت و موضوعات را مطرح خواهد کرد.”

نسرین ستوده که برای تحمل حکم ۳۸ سال زندان، که ۱۲ سال از آن قابل اجراست، در زندان اوین زندانی است در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی از ۲۱ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده است. او در نامه ای از زندان اوین اعلام کرده که “در میانه‌ بحران کرونا که ایران و جهان را در برگرفته است شرایط زندانیان سیاسی چنان سخت و دشوار شده است که ادامه‌ حبس با این شرایط ظالمانه غیرممکن شده است. با زندانیان به گونه‌ای رفتار می‌شود که گویی قانونی وجود ندارد و هیچیک از آنان حق برخورداری از هیچ روزنه‌ی قانونی را ندارند. مکاتبات زندانیان برای یافتن راه‌های قانونی تنفسی بی‌پاسخ مانده است.”

رضا خندان، همسر نسرین ستوده و پدر مهراوه خندان در مصاحبه با کمپین درباره بازداشت دخترش گفت: “هیچ پیش زمینه ای نبود احضار، اخطار، پرونده و هیچ مشکلی نبود و امروز یکباره آمدند و۵ نفر را دیدیم  با دو ماشین و یک تاکسی که نسرین را هم موقع بازداشت با تاکسی برده بودند. من فکر کردم آمده اند مرا بازداشت کنند بعد دیدم که اسم مهراوه روی پوشه است. گفتند حکم جلب داریم. پرسیدم به چه اتهامی؟ گفتند ما موظف نیستیم نشان دهیم و به شما لطف می کنیم نشان می دهیم. به اتهام توهین و ضرب و جرح حکم جلب مهراوه صادر شده بود. رفتیم دادسرا مرا راه ندادند مهراوه را بردند برای تفهیم اتهام. آقای بهزادی و آقای نیلی، وکلای ما هم برای پی گیری پرونده آمدند. تفهیم اتهام شد و نهایتا با قرار کفالت صد میلیون تومانی که از سوی آقای مصطفی نیلی، وکیل ما تامین شد مهراوه را آزاد کردند.”

همسر نسرین ستوده به کمپین حقوق بشر گفت: “در سالن ملاقات همیشه تنش است مخصوصا سالن ملاقات حضوری که الان چند ماه است تعطیل شده همیشه تنش بود. همیشه اذیت می کنند که لباست فلان است یا به فلان زندانی سلام کردی  و به آن یکی زندانی نگاه کردی. حساسیت ماموران زن هم بسیار بالا است یعنی ماموران مرد اگر گاهی وقت ها تذکری می دهند یا توهینی می کنند ماموران زن زیادی دخالت می کنند و برای هر چیزی تذکر می دهند. در نتیجه دائم تنش است و مقصر هم همیشه آنها بوده اند چون نزدیک میز خانواده ها می شوند و حتما ایراد می گیرند.  در یکی از این تنش ها که بوده به مامور خانم برخورده رفته از مهراوه شکایت کرده. حتی فرض کنیم که تا حد کتک کاری هم پیش رفته باشد که چنین اتفاقی نیفتاده می توانستند در دادگاه عمومی مثل دعوای دو نفر رسیدگی کنند احضاریه بفرستند و در دادگاه رسیدگی شود. اما اینکه تیم های عملیاتی وزارت اطلاعات و دادسرا و دادستانی بریزند برای بازداشت مهراوه واقعا حیرت آور است. که چی؟ دو نفر حرف شان شده؟ آن هم یکسال پیش. معنی اش مشخصا این است که خانم ستوده شما باید کوتاه بیایی و دست از اعتصاب برداری. فشار بر ایشان و ترساندن خانواده است.”

مهراوه خندان پیش از این دو بار به گفته آقای خندان در سن ۱۲ سالگی و ۱۷ سالگی ممنوع الخروج شده است. آقای خندان به کمپین گفت: “هرچه جلوتر می رویم این چیزها بیشتر نشان داده می شو.د مگر در گذشته با بچه ها این کارها را نکردند؟ مگر همراه پدر و مادرها، بچه ها در زندان بزرگ نشدند؟ اما انتظار این است که در دنیای امروز، حیثیت نداشته شان را ملاحظه کنند اما آدم هنگ می کند از این همه بی عقلی و نداشتن درایت حتی به نفع خودشان.”

او درباره وضعیت نسرین ستوده که از هفته پیش در اعتصاب غذا به سر می برد گفت: “نسرین خیلی ضعیف شده و کاهش وزن محسوس داشته. پنج شنبه حالش خیلی بد شده اما مقاومت کرده و به دلیل وضعیت بهداری و کرونا به بهداری نرفته. به هیچ عنوان هم از خواسته اش کوتاه نمی آید و فشار بر خانواده هم خللی در اراده او به وجود نمی آورد.”

 

یک دیدگاه برای “نسرین ستوده در واکنش به بازداشت دخترش: پیش بینی می کردم کوتاه نمی آیم”

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما من از اقای ترامپ به خاطر اقدامات ایشان علیه جمهوری منحوس اسلامی ایران تشکر می کنم اقای ترامپ بهترین رئیس جمهور امریکا در طول تاریخ امریکا بود که توانست جمهوری اسلامی را در عرصه جهانی خوار و خفیف و سرکوب کند با توجه به تحریمهای وضع شده امریکا علیه این رژیم فاسد اقای مایک پمپئو باید با کشورهای همسایه ایران دیدار کند و از انها بخواهد که از ایران نفت گاز محصولات پتروشیمی خاک اب و برق خریداری نکنند و مخصوصا با توجه به عدم توانایی این رژیم برای فروش نفت و گاز و درامد حاصل از ان برای انجام کارهای تروریستی در خاورمیانه و جهان این رژیم در حال سقوط خودش را به در و دیوار می کوبد تا بتواند اب و برق را به کشورهای همسایه خودش بفروشد تا بلکه بتواند از فشار تحریمهای امریکا علیه خودش بکاهد اما امریکا باید کشورهای همسایه ایران را متقاعد کند که هیچ چیزی از ایران نخرند و حتی این رژیم نتواند محصولات کشاورزی و غیر نفتی خودش را بفروشد تا این رژیم بی پول و فقیر بماند و نتواند پول نقد و موشک برای لبنان و سوریه ارسال کند وقتی این رژیم فقیرتر و بی پول تر شد و نتوانست حقوق کارمندان کارگران معلمان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری را پرداخت کند انوقت است که مردم ایران قیام بزرگی خواهند کرد و کل رژیم جمهوری اسلامی را به همراه رهبر الدنگ و احمقش را به زباله دان تاریخ خواهند فرستاد امریکا می تواند این رژیم را بیش از پیش در جهان منزوی تر و فقیرتر کند مرگ بر جمهوری اسلامی و مرگ بر خامنه ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال