گزارش سه اعدام در کهگیلویه و بویراحمد

پدری که چهارپایه را از زیر پای فرزندش کشید

دوشنبه ۰۳ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۸-۲۴-SOS Iran- روز چهارشنبه ۲۹ مرداد حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، در زندان دهدشت به اجرا درآمد. پدر این زندانی با کشیدن چهارپایه از زیر پای فرزندش عامل اجرای حکم او شد. همچنین حکم اعدام دو زندانی که پیشتر در پرونده‌هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند، طی سه هفته گذشته در زندان یاسوج به اجرا درآمد.به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی سه هفته گذشته دستکم ۳ زندانی در استان کهگیلویه و بویراحمد اعدام شدند.

هویت یکی از این زندانیان که روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در زندان دهدشت اعدام شده است، به نام “رحیم پیروزی” توسط هرانا احراز شده است.

آقای پیروزی در سال ۹۰ به اتهام قتل برادر خود بازداشت و به اعدام محکوم شد. وی طی هفته گذشته نهایتا جهت اجرا حکم به سلول انفرادی منتقل شد و نهایتا روز چهارشنبه در زندان دهدشت اعدام شد. پدر آقای پیروزی به عنوان اولیای دم چهارپایه را از زیر پای فرزندش کشید و عامل اجرای حکم اعدام او شد.

مراسم تشییع جنازه آقای پیروزی روز پنج‌شنبه ۳۰ مردادماه در شهرستان لنده واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار و به خاک سپرده شد.

هویت دیگر زندانی که حدود سه هفته پیش در زندان یاسوج اعدام شده است، “حامد امیان، ۳۰ ساله و متاهل” توسط هرانا احراز شده است.

آقای امیان در سال ۹۶ در جریان یک درگیری از بابت اتهام “قتل” دوست خود بازداشت و نهایتا به اعدام محکوم شد. وی پس از بازداشت مدعی شد که به دلیل آنکه مقتول به مادرش تعرض کرده بود، با نگیزه ناموسی او را به قتل رساند، آقای امیان در سال ۹۸ در جریان فرار تعدادی از زندانیان از زندان دهدشت متواری شد و مدتی بعد مجددا بازداشت و به زندان یاسوج منتقل شد. وی نهایتا حدود سه هفته پیش پس از آنکه اولیای دم حاضر به دادن رضایت نشدند در زندان یاسوج اعدام شد.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

از سوی دیگر هویت یک زندانی دیگر که طی هفته گذشته در زندان یاسوج اعدام شد، امروز توسط هرانا احراز شد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” در جریان یک سرقت مسلحانه بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، “سعید رمضانی، ۳۵ ساله” توسط هرانا احراز شده است.

خبرگزاری ابلنا در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹، طی گزارشی بدون اشاره به هویت این زندانی در خصوص پرونده وی نوشته بود: «در آخرین روز دیماه ۱۳۹۶، حدود ساعت ۱۴:۰۰، این متهم به همراه ۴ تن دیگر، در جریان یک سرقت مسلحانه مرتکب قتل شد، که با دستور قضایی این پنج نفر در ۲۴ خردادماه، توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. پس از دستگیری، اقدامات قضایی در خصوص رسیدگی به پرونده این سرقت مسلحانه منجر به قتل، در دادگستری کل استان انجام شد و ۴ تن از متهمان به اتهام «محاربه» از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک یاسوج به اعدام در ملاء عام محکوم شدند. به دنبال اعتراض متهمان، حکم صادره در خصوص ۳ تن از آن‌ها توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور تایید شد و حکم اعدام این ۳ زندانی در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷، در ملا عام در یاسوج به اجرا درآمد. دیوان عالی کشور در خصوص یک تن از این زندانیان که از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، حکم به شایستگی رسیدگی در دادگاه هم عرض داد و در شعبه هم عرض نیز حکم به اعدام این متهم صادر شد. نهایتا حکم اعدام این متهم، با حضور اولیاء دم در زندان مرکزی یاسوج به اجرا درآمد.»

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال