اخذ مهلت سه ماهه؛ توقف اجرای حکم اعدام یک زندانی در سنندج

ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

پنجشنبه ۰۶ شهریور، ۱۳۹۹-۲۰۲۰-۰۸-۲۷-SOS Iran-  روز چهارشنبه ۵ شهریور حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، با گرفتن مهلت سه ماهه از اولیای دم پیش از اجرا متوقف شد و امروز پنج‌شنبه ۶ شهریور به بند بازگشت. این زندانی روز یکشنبه ۲ شهریور جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شده بود.به گزارش هرانا، روز چهارشنبه ۵ شهریور، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با اخذ مهلت سه ماهه از اولیای دم به صورت موقت از مرگ رهایی یافت و امروز پنج‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ به بند بازگشت.

هویت این زندانی که روز یکشنبه ۲ شهریور جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شده بود، “مصطفی سیفی، فرزند عطا، ۲۸ ساله و مجرد“ توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در خصوص وضعیت وی به هرانا گفت: «اولیای دم که تا پیش از این تقاضای قصاص داشتند، پیش از اجرای حکم از خانواده آقای سیفی درخواست دیه به مبلغ سه میلیارد تومان کردند و در صورتی که وی نتواند در مهلت تعیین شده رضایت اولیای دم را جلب کنند، حکم اعدامش در موعد مقرر اجرا خواهد شد. آقای سیفی نیز از اولیای دم مقتول برای دادن این مهلت تشکر کرده و خانواده ایشان پیگیر جمع‌آوری مبلغ دیه درخواستی خانواده شاکی هستند.»

آقای سیفی حدود ۵ سال پیش در جریان یک درگیری از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شد. وی در زمان بازداشت مدعی شد که این فرد برای خواهرش ایجاد مزاحمت کرده بود و با انگیزه ناموسی او را به قتل رسانده است.

این منبع مطلع از وضعیت این زندانی پیشتر در خصوص پرونده وی به هرانا گفته بود: «آقای سیفی ۵ سال پیش با یک نفر که مدت‌ها برای خواهرش مزاحمت ایجاد کرده بود درگیر شد و طی این درگیری او را به قتل رساند. او پس از محاکمه در دادگاه گفت که به خاطر مسائل ناموسی او را کشته است و نهایتا حکم او صادر و در دیوان عالی کشور نیز تایید شد. از طرف دیگر خانواده آقای سیفی از مدت‌ها قبل پیگیر بودند تا با اولیای دم مقتول مذاکره کنند و بتوانند از آنها رضایت بگیرند و طی این مدت هم اقداماتی را انجام دادند. آنها فکر می‌کردند در ماه محرم حکم اعدام اجرا نخواهد شد و قصد داشتند پس از پایان ماه محرم برای جلب رضایت خانواده مقتول اقدام کنند اما به یکباره به آنها گفتند برای ملاقات آخر به زندان بروند و حکم اعدام آقای سیفی قرار است این هفته اجرا شود.»

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال این زندانی جهت اجرای حکم به سلول انفرادی خبر داده و نوشته بود: «به خانواده این زندانی ملاقات آخر داده شده و در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می‌رود که طی روزهای آتی حکم اعدام وی اجرا شود.»

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال