‎هاله سحابی در حمله لباس شخصی ها به تشییع جنازه پدرش درگذشت

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از طریق منابع دست اول و موثق در ایران مطلع شد که خانم هاله سحابی امروز صبح در اثر رفتار خشونت آمیز در مراسم تشییع جنازه پدرش، آقای عزت الله سحابی، در گذشته است.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز گفت: «مراسم مسالمت آمیزتشییع جنازه عزت الله سحابی، رهبر سیاسی میهن دوست و مستقل قدیمی که بیش از ۱۶ سال از عمر خود را در زندان های دو رژیم گذراند، امروز مورد حمله ماموران امنیتی ایران قرار گرفت و دختر او، هاله سحابی، در پی حمله خشونت بار ماموران لباس شخصی درگذشت. دولتمردان ایران برای آویختن به قدرت خویش و نفی حقوق مردم هیچ حد و مرزی قایل نیستند. به باور ما، مسئولان این حملات خشونت بار با تضمین معافیت از مجازات، در نبودِ قوه قضاییه صالح و مستقل، عمل می کنند.»
بنا به گزارش ها شروع مراسم تشییع جنازه در ساعت ۸:۳۰ صبح اعلام شده بود، اما دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی دیروز به خانواده آقای سحابی دستور دادند تا این مراسم را  در ساعت ۷ صبح شروع کنند. در نتیجه عده زیادی از مردم به مراسم نرسیدند. با وجود این، جمعیت قابل توجهی در مراسم حضور پیدا کرد.
خانم هاله سحابی با در دست داشتن یک دسته گل و عکسی از پدرش در پیشاپیش تشییع کنندگان حرکت می کرد که ماموران لباس شخصی حمله و تلاش کردند عکس را  از او بگیرند و پاره کنند. شاهدان عینی گفتند که ماموران امنیتی از باتوم استفاده کردند، خانم هاله سحابی به زمین افتاد و در راه بیمارستان درگذشت.
رسانه های رسمی ایران علت مرگ خانم سحابی را صرفا «ایست قلبی» گزارش کردند. اما آقای فریدون سحابی، عموی او، گفت خانم سحابی در اثر «مشت و لگد بر سینه و پهلو» افتاد و دیگر بلند نشد.
خانم هاله سحابی یکی از مدافعان حقوق زنان، عضو گروه مادران صلح و قران پژوه بود. او پس از دو بار دستگیری در اعتراض های مسالمت آمیز سال ۱۳۸۸، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اختلال در نظم عمومی» محکوم شد و در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ برای گذراندن حکم دو ساله خود به زندان رفت. وی پیش از فوت، برای دیدار با پدر بیمار خود در مرخصی موقت از زندان به سر می برد.
بیش از ۳۰ نفر، از جمله دکتر حبیب الله پیمان، یک مبارز ملی مذهبی قدیمی دیگر، در مراسم تشییع جنازه دستگیر شده اند.
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: lddhi(at)fidh.net
———————————————-
تماس مطبوعاتی:
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:
Arthur Manet: +33 1 43 55 90 19 / +33 6 72 28 42 94
Karine Appy: +33 1 43 55 14 12 / +33 6 48 05 91 57

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال