‎به آزارهای قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهید!

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» ‪(FIDH)‬ ‪ ‬و «سازمان جهانی مبارزه‪ ‬با شکنجه» ‪(OMCT)‬ است، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (‪LDDHI‬) از ادامه آزار و اذیت قضایی و محکومیت خانم نرگس محمدی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، مطلع شده است.
براساس اطلاعات دریافتی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی در روز ۴ مهر ۱۳۹۰ خانم نرگس محمدی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» در مجموع به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. از این ۱۱ سال، ۵ سال آن به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، ۵ سال به استناد ماده ۴۹۹، و ۱ سال به استناد ماده ۵۰۰ صادر شده است. این حکم به عنوان دلایل اتهام به فعالیت های حقوق بشری خانم نرگس محمدی از جمله تلاش وی برای تشکیل شورای ملی صلح، تأسیس کمیته انتخابات آزاد، سالم و منصفانه و تشکیل کمپین اعدام بس کودکان، ملاقات وی با زندانیان سیاسی و نیز ملاقاتش با مهدی کروبی، اهدای تندیس تلاشگر حقوق بشر از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به مرحوم آیت‌الله منتظری در آذر سال ۱۳۸۸، همکاری با شیرین عبادی و تهیه گزارش از موارد نقض حقوق بشر در ایران استناد شده است. در هنگام انتشار این فراخوان، او با وثیقه آزاد است، اما در خطر دستگیری خودسرانه به سر می برد.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر محکومیت خانم نرگس محمدی و این اقدام تازه برای آزار و اذیت اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می نماید و این اقدامات را به قصد تنبیه فعالیت های صلح آمیز و مشروع حقوق بشری آنها تلقی می کند.
اطلاعات پیشینه ای
خانم نرگس محمدی در تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۸۹ بدون حکم بازداشت در خانه اش دستگیر و به زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۹ با وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد. او در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۸۹ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی حضور پیدا کرد.
کانون مدافعان حقوق بشر، که پنج وکیل دادگستری از جمله شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳،  بنیان گذاشته بودند، در سال ۱۳۸۷ بسته شد. به علاوه، معاون دادستان تهران در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۸۸ رسما خانم شیرین عبادی و کانون مدافعان حقوق بشر را متهم کرد که با نیروهای خارجی برای به راه انداختن یک «انقلاب مخملی» در ایران ارتباط برقرار نموده اند. از آن پس، موجی از دستگیری و آزار و اذیت علیه وکلای حقوق بشری و به ویژه علیه بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر به راه افتاده است. دفاتر کانون مدافعان حقوق بشر تا به امروز بسته مانده است.
آقای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ به وسیله چهار مامور لباس شخصی دستگیر شد. محل نگهداری او تا تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۸۸ نامعلوم بود و پس از آن روشن شد که در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد. او در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۸۸، پس از  ۷۰ روز بازداشت خودسرانه شامل ۱۷ روز بازداشت انفرادی، با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد. اما از آن پس با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» روبرو بوده ولی محاکمه نشده است. به علاوه حکومت در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۸ گذرنامه او را ضبط کرد و مانع سفر وی به آلمان برای دریافت جایزه بین المللی حقوق بشر نورمبرگ شد. خانم معصومه دهقان، همسر آقای عبدالفتاح سلطانی در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۰ به شعبه دادگاه انقلاب اسلامی مستقر در زندان اوین احضار و بازداشت شد. آقای سلطانی، که وکیل همسرش نیز هست، اجازه نیافت او را در دادگاه همراهی کند. اطلاعات دیگری در باره اتهام یا دلیل بازداشت خانم دهقان ارائه نشد. خانم معصومه دهقان در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۰ با وثیقه آزاد شد. آقای عبدالفتاح سلطانی در روز ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ در جلوی دادگاه انقلاب اسلامی به وسیله ماموران انتظامی که حکم جلب او را داشته اند دستگیر شد. بعد از ظهر آن روز، چهار مامور امنیتی بدون داشتن حکم تفتیش منزل و دفتر کار او را بازرسی کردند و تعدادی سی دی، اوراق و اسناد و لپ تاپ فرزندان او را با خود بردند. در زمان انتشار این فراخوان فوری، آقای عبدالفتاح سلطانی از آن تاریخ تاکنون در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین در بازداشت انفرادی به سر می برد، اما اتهام وی را به وکیل او اطلاع نداده اند.
آقای محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، به همراه سه تن از همکاران و دخترش به وسیله ۳ مامور لباس شخصی بدون حکم بازداشت در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۸ دستگیر شد. سپس دفتر وکالت او تعطیل و مهر و موم شد. آقای دادخواه که به «داشتن اسلحه و تریاک» و ارتباط با «دشمنان» متهم شده بود در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۸ با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شد. در ۱۲ تیر ۱۳۹۰ به آقای دادخواه اطلاع داده شد که پیرو ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی در ارتباط با تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر و سخنگویی آن و نیز وکالت در پرونده علیه متروی اصفهان که آثار میراث ملی را به خطر انداخته است، به اتهام «اقدام و تبلیغ علیه نظام اسلامی» به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت و تدریس در دانشگاه محکوم شده است. محاکمه او در ارتباط با پرونده سال ۱۳۸۸ در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ انجام شده بود. آقای دادخواه برای اعتراض به حکم ۲۰ روز فرصت داشت. در زمان انتشار این فراخوان فوری، آقای دادخواه با وثیقه آزاد است.
به علاوه، آقای محمد سیف زاده، عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، در تاریخ ۷ آبان ۱۳۸۹ به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر و «تبلیغ علیه نظام» از طریق مصاحبه با رسانه های بیگانه به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. او که از تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ در بازداشت و در زندان اوین به سر می برد علیه این حکم اعتراض کرد. در خرداد ماه ۱۳۹۰ به خانواده آقای سیف زاده اطلاع داده شد که دادگاه تجدید نظر حکم زندان او را به ۲ سال کاهش داده است. آقای سیف زاده در روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۰ به دادسرا احضار و به او اتهام تازه «تبلیغ علیه نظام» تفهیم شد. گویا این اتهام در ارتباط با نامه ای است که او در ۳۰ تیر ۱۳۹۰ از زندان به رییس جمهور پیشین خاتمی نوشت و در آن نقض گسترده قانون در قوه قضاییه را خاطرنشان کرد و متذکر شد که هیچ راه حلی به جز انحلال مراجع غیرقانونی مثل دادگاه های انقلاب اسلامی و دادگاه ویژه روحانیت وجود ندارد. به علاوه، به گفته او، موازین قانونی و حقوق شهروندی در مورد نزدیک به ۲۰۰ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که محل حبس اوست، رعایت نشده است.
‎اقدام های مورد درخواست‪:‬
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:
۱ – تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم نرگس محمدی، و نیز دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، شامل آقایان عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد سیف زاده و خانم شیرین عبادی و خانواده های آنها و نیز تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده هایشان را در ایران تضمین کنند؛
۲ ـ آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند زیرا بازداشت آنها تنها با هدف تنبیه فعالیت های حقوق بشری آنها انجام شده است.
۳ ـ  به هر گونه آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه خانم نرگس محمدی، دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و به طور کلی تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛
۴ ـ در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:
·         ماده ۱ آن که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای  حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»
·         ماده ۵ (ب) که می گوید: «همه افراد حق دارند برای  حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی (…) برای تشکیل سازمان های غیردولتی، انجمن ها یا گروه ها، عضویت یا شرکت در آنها اقدام کنند،»
·         ماده ۲ـ۱۲ که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد.»
۵ ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد‪.‬
‪  ‬نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:
· 

        ‪ ‬رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای:                                 ‪info_leader@leader.ir‬
·        

ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد:                                             فکس: ۵۸۸۰ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸
·        

ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: ‪bia.judi@yahoo.com/info@dadgostary-tehran.ir‬؛  فکس: ۶۵۶۷ ۳۳۱۱ ۲۱ ۹۸+‪/‬۶۶۷۱ ۸۷۹ ۲۱ ۹۸+
·        

وزیر امور خارجه:                 فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۹۸+
·         ن

مایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran,  Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203
Email: mission.iran@ties.itu.int
·         سفارت ایران در بروکسل، بلژیک
‏‪Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15.‬
‏‪Email: iran-embassy@yahoo.com‬
لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.


**********


پاریس ـ ژنو، ۶ مهر ۱۳۹۰
لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» ‪ (FIDH) ‬ و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه»  ‪(OMCT)‬ است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: ‪ ‬
E-mail: Appeals@fidh-omct.org
•    Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
•    Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29
‪ ‬
پخش: جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: ‪lddhi(at)fidh.net ‬ یا ‪lddhi.fidh(at)gmail.com‬
——————————————————–
‎صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
http://www.fidh.org/-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-
Iran Page of FIDH:
http://www.fidh.org/-Iran,228

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *