مدعی العموم اعلام جرم کند

سه شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۲ – تبریزنیوز : برف سفید ، چند روزی است روی برخی ها را در تبریز سیاه کرده است . تبریزی ها در این روزها با سر خوردن بر روی برف و یخ پیاده روها و کوچه ها یا حرکت درجای دست و پا ، برای گرم شدن در ایستگاه های اتوبوس و تاکسی ، گویی چون رقص آذری می رقصند. هنرنمایی تبریزی ها در مجالس جشن و سرور ، پاسداشت آیین های باستانی و شکرگزاری بر نعمات الهی و طبیعی زبان زد همگان است . اما این مردمان دوست ندارند بی ساز و تار برقصند و پای بلغزانند و بر زمین افتند.

هر چند تدابیر مناسب شهرداری تبریز در پاییز زمستانی و سرد ۱۳۹۲ ، دل گرم کننده بود و عبور و مرور در برف و بوران خیابان های گسترده تبریز بزرگ برای لحظاتی نیز متوقف نشد اما برف سفید کارنامه مدیریتی و محیط زیستی برخی از مسیولان را سیاه کرد و اعلام جرم مدعی العموم علیه برخی از مسیولین سهل انگار شهری ضروری به نظر می رسد.
شهرداری تبریز در سال های اخیر کار برف روبی خیابان ها، فرعی ها ، کوچه های حتی غیر عریض و پیاده رو ها را به طور همزمان در دستور خود داشت. اما شهرداری امسال و در برف و سرمای ده روز اخیر نتوانست حتی به خوبی بر زخم شهروندانش نمک بپاشد .
شهردار تبریز پیشتر سردار نوین بود . از سرداران قدیمی . به گفته کارشناسان و مردم در دوران مدیریتی ۸ ساله و پاکدستانه وی ، تدابیر مدیریتی و انضباط نظامی خاصی بر شهرداری حاکم بود . پیش از آن که تن مردم در سرمای زیر صفر هوا در صف های تاکسی و اتوبوس بلرزد و پای سالخوردگان در پیاده رو بلغزد ،  شهردار تن مسیول تن پرور را می لرزاند و پایشان را می لغزاند.
این روزها ، دیدن صحنه های پی در پی و دلگیر کننده لیز خوردن زنان و مردان سالخورده و کودکان و آسیب دیدن سر و صورت بیشتر این افراد ، لرزیدن شهروندان در ایستگاه های اتوبوس و تاکسی در تبریز دل هر انسان با وجدان را می لرزاند.
مشاهده دویدن مردم سرمازده پشت سر برخی از رانندگان تاکسی کم وجدان در سر چهارراه ها که فقط به دنبال مسافر دربستی و تیغ زدن مردم در سرمای زمستان هستند آزار دهنده و نشانگر فقر فرهنگی برخی از همین شهروندانی است که در نقش راننده تاکسی و یا راننده تند خوی اتوبوس قوانین و جدان را زیر پا می گذارند که البته نمی توان آن را تنها نشانه ناتوانی یک مدیر در اداره شهر دانست .
اما اقتدار و توانایی های یک مدیر شهری می تواند راه را بر برخی از بی تدبیری های زیر مجموعه خود ببندد . همانطور که اسماعیل جبارزاده ، استاندار دولت تدبیر و امید در آذربایجان شرقی در میان برف و کولاک دل به جاده های مسدود شده شهری و روستایی زده و نظاره گر کار گروه های راهداری و امدادی در این استان بود و به گزارش خبرنگار ایرنا ، کولاک شدید موجب گرفتار شدن خودرو استاندار و همراهان وی شده بود که در نهایت با تلاش نیروهای راهداری و هلال احمر از این حادثه رهایی یافته اند.
اما در گشت و گذار ده روزه در میان اخبار رسانه ها و شهر ، آثاری از تصاویر عکاسان خبری یا روایت مردمی مربوط به حضور فرماندار ، شهردار و اعضا شورای اسلامی شهر تبریز در میان برف و کولاک یافت نشد و یا بود و ما به آن دسترسی نداشتیم. شاید مشاهده رنج شهروندان، دل مسیول دولتی یا اعضای شورای شهر را  که مدیون رای مردم همیشه در صحنه هستند را به درد آورد.
اگر تن برخی از مسیولان گرم است ولی دست های سرمازده کودک و افراد بی بضاعت در صف اتوبوس و تاکسی به خود می لرزد.
اگر برخی از مسیولان روی برف و یخ پیاده رو و آسفالت پا نمی گزارند و نمی لغزد و ریموت کنترل پارکینگ اتومبیلشان هنوز یخ نزده است ، شاید نتوانند احساس زن سالمندی را درک کنند که پایش بر روی یخ پیاده رو و کوچه می لغزد و سر و صورتش زخمی می شود.
البته گفتنی است ، شهروندان خبر دستور قاطع دکتر نجفی شهردار تبریز (جدیدالمنتخب) را در ارایه خدمات بیشتر با بسیج ۲۴ ساعته بیش از ۲۰۰ اکیپ خدماتی و امدادی ، ۱۰ گریدر ، ۳۰ برف روب ، ۵۰ کمپرسی نمک پاش ، ۸۰ دستگاه نیسان ، ۲۰ دستگاه کامیونت ایسوزو ، ۱۰ دستگاه لودر و چندین یگان موتوری ، آماده باش بیش از ۱۵۰۰ نیروی خدماتی و امدادی و افزایش اتوبوس های شهری و نظارت بیشتر بر ناوگان تاکسی رانی و … را در روزهای اخیر مطالعه کرده و آثار نیک این تلاش ها را در سطح شهر  مشاهده کرده اند .
همچنین بسیاری از رانندگان با وجدان اتوبوس و تاکسی در تبریز در سخت ترین شرایط جوی در کنار مردم بودند و واحد های گشت و بازرسی تاکسیرانی و اتوبوسرانی مشغول کار خود بودند.
برابر خبر منتشره در رسانه شهرداری تبریز ، این شهرداری در برف روبی فقط از ۳۰ برف روب در کلان شهری چون تبریز استفاده می کند و شهروندان شاهد نمک پاشی فراوان در سطح خیابان ها هستند .
کارشناسان محیط زیست و پزشکان متخصص ، بر این باورند رها شدن این مقدار نمک کنترل نشده در سطح شهر و خیابان ها نه تنها آثار مخرب زیست محیطی دارد . بلکه با حرکت اتومبیل ها و ورود آن به فضای شهر ، دستگاه تنفسی ، بینایی و قلبی انسان را دچار آسیب می کند.
شهرداری تبریز علیرغم برخوردار بودن از بودجه مناسب ، ظاهرا تلاشی برای خرید بیشتر دستگاه های برف روب ننموده و اعلام نکرده است که آیا از تخصص کارشناسان مربوطه در کاهش آلودگی زیست محیطی استفاده می کند یا نه . این در حالی است که کارشناسان در همین شهر تبریز چاره ای بر این معضل اندیشیده بودند .
دكتر عبدالرضا ميرمحسني، در  ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ به عنوان معاون فناوري و پژوهش پارك علم و فناوري استان آذربايجان شرقي به خبرگزاری ایسنا گفته بود که محققان پارك علم و فناوري آذربايجان شرقي موفق به توليد ماده ضد برف CMA به عنوان جايگزين نمك براي برف‌شويي جاده‌ها و خيابان‌ها شدند. ماده ضد برف CMA يا نمك دوتايي كلسيم – منيزيم استات يكي از مناسب‌ترين ماده‌هاي جايگزين نمك در عمليات برف‌شويي است و بر اساس نتايج به دست آمده از اين تحقيق اين ماده تاثيري در حد يك برف‌شو داشته، در اثر تماس با سازه‌هاي فلزي و ديگر عناصر مرتبط با جاده‌ها و بزرگراه‌ها خوردگي بسيار پاييني ايجاد مي‌كند، باعث تخريب سازه‌هاي بتني نمي‌شود، آسيبي به خاك و سفره آب‌هاي زير زميني و آب‌هاي سطحي نمي‌رساند و از آنجا كه يون استات موجود در CMA در محيط زيست تجزيه‌پذير است توسط ميكروارگانيسم‌هاي موجود در خاك به كلسيم و منيزيم كربنات به عنوان تركيبات غير سمي و بهبود دهنده خاك تبديل مي‌شود.
به گفته برخی از شهروندان ، مدعی العموم باید با نظر کارشناسی نهاد های بازرسی و نظارت ، محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، انجام افکارسنجی علمی و نیز مشاهده حضوری واقعیت های موجود شهر که به وضوح در کوچه ها ، خیابان ها ، معابر و هوای شهر دیده می شود ، دادخواستی را علیه مسولان خاطی در شهرداری تبریز تنظیم نماید ، تا در دادگاهی علنی نه تنها آمار خدمات گسترده شهرداری به مردم ارایه شود بلکه شهروندانی که بر اثر عدم برف روبی کوچه ها و پیاده روها دست و پایشان شکسته ، و یا سرگردان و سرمازده به دنبال تاکسی و اتوبوس در خیابان ها بوده و هستند داد بستانند. همچنین به دلیل نمک پاشی عجولانه و بی رویه در سطح خیابان ها و اثرات منفی کوتاه مدت و بلند مدت زیست محیطی و آثار مخرب آن بر روی بدن انسان و به ویژه چشم و ریه نیز این مسیولان باید مورد بازخواست قرار گیرند.
لازم به یادآوریست ؛ به گفته کارشناسان ، شهرسازان، گردشگران داخلی و خارجی و شهروندان، تبریز از جمله زیباترین شهرهای ایران است و در هشت سال اخیر به نگین این سرزمین تبدیل شده است.

‎پیمان پاک مهر – روزنامه نگار در تبریز
Email:tabriznews@gmail.com
www.twitter.com/tabriznews
Tel:+989144157400
Date: 26/9/1392

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *