مسعود مصاحب: کمک کنید از این جهنم آزاد شوم

دوشنبه ۱۵ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۱-۰۴-SOS Iran- مسعود مصاحب، زندانی دوتابعیتی در ایران در یک فایل صوتی که از زندان اوین ارسال کرده است، وضعیت خود در زندان «جهنم» توصیف کرده و خواستار کمک برای آزادی او از زندان شده است.

این فایل صوتی که حدود سه دقیقه است، اخیرا در یک اکانت توییتری که برای آزادی آقای مصاحب اطلاع‌رسانی می‌کند منتشر شده است.به گزارش رادیو فردا، آقای مصاحب در این فایل صوتی، با اشاره به اینکه ۲۳ ماه است در «زندان بدنام اوین» به سر می‌برد، توضیح می‌دهد که شرایط سلامتی او بد است و به تازگی از بیماری کرونا جان سالم به در برده است.

به گفته این زندانی به تازگی دو زندانی دیگر به دلیل بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آقای مصاحب به نام این افراد اشاره نکرده ولی گفته است در دوران زندان، پزشک زندان به اشتباه بیماری کرونای او را یک سرماخوردگی معمولی تشخیص داد و در زندان اقلامی چون ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده وجود ندارد و «باید با قیمت گران از فروشگاه» زندان خریداری شوند.

به گفته این زندانی که ۷۴ سال سن دارد، او «از دیابت، نوروپاتی و مشکلات دریچه‌ قلب» رنج می‌برد، پیش از این یک بار سکته مغزی کرده و با توجه به وجود «یک کیست در ریه و یک کیست در کلیه چپ» و مشکلات تیروئیدی و پروستات به طور مداوم نیازمند معاینات پزشکی است.

آقای مصاحب همچنین در توصیف وضعیت خود در زندان گفته است که معمولا همراه ۱۴ نفر دیگر در یک اتاق است، خودش سه پتوی نازک خریده و روی زمین می‌خوابد.

او در بخش دیگری از این فایل صوتی می‌گوید که کیفیت غذای زندان بد است، میوه و سبزی توزیع نمی‌شود و موشک و سوسک و ساس همیشه در اتاق وجود دارد.

مسعود مصاحب در حال گذراندن حکم ده سال حبس به اتهام «جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی» در زندان اوین است.

این بازرگان اتریشی ایرانی‌تبار، بهمن سال ۹۷، در سفر همراه با هیئتی از یک مرکز تحقیقاتی اتریشی به ایران، بازداشت شد.

قوه قضائیه ادعا می‌کند او «در قالب دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش، برای سازمان موساد اسرائیل و همچنین آلمان جاسوسی می‌کرد» و به همین اتهام ۱۰ سال حبس گرفته است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، آقای مصاحب پس از بازداشت تحت شکنجه قرار گرفت تا مجبور به اعتراف شود و اعترافات اجباری خود را در مقابل دوربین تلویزیون هم بخواند.

عفو بین‌الملل، بر اساس گزارش‌های رسیده به این سازمان، رسیدگی به پرونده مسعود مصاحب را «بسیار ناعادلانه» توصیف کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین روز ۱۵ آبان، با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی مسعود مصاحب، زندانی دوتابعیتی در ایران، خواستار اقدام فوری برای لغو حکم زندان او شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها شهروندان دوتابعیتی ایرانی و نیز شهروندان خارجی را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده‌ و در مواردی از آن‌ها در مذاکره با کشورهای غربی به عنوان اهرم فشار استفاده کرده‌اند.

احمدرضا جلالی، مراد طاهباز، کامران قادری، سیامک نمازی، و پدرش، باقر نمازی، از دیگر زندانیان دوتابعیتی هستند که با اتهاماتی چون جاسوسی و اخلال در امنیت کشور در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

در آخرین گزارش سازمان ملل که در ۲۴ مهرماه امسال منتشر شد، به وضع زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران هم اشاره شد و دبیرکل سازمان ملل در مورد اساس بازداشت زندانیان دوتابعیتی و اتهامات امنیتی آن‌ها ابراز نگرانی کرده بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال