رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و خرمشهر

دوشنبه ۱۵ دی، ۱۳۹۹-۲۰۲۱-۰۱-۰۴-SOS Iran-  دو زندانی در تهران و خرمشهر که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. به گزارش هرانا، به نقل از رکنا، متهمی در تهران که قرار بود اعدام شود چند قدم مانده به طناب دار در زندان بخشیده شد.بر اساس این گزارش، ۲۹ فروردین ماه سال ۹۲ بود که مأموران کلانتری رازی درجریان نزاع دسته جمعی در یکی از مشاورین املاک منطقه قرار گرفتند.

مأموران کلانتری به محض دریافت خبر در محل حادثه حضور پیدا کردند و تحقیقات خود را آغاز کردند. در تحقیقات اولیه مشخص شد صاحب مشاور املاک و چند نفر دیگر با ضربات چاقو مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده اند و با اینکه پزشکان برای بهبود وضعیت مجروحان این حادثه تلاش کرده بودند وی به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

با مرگ صاحب مشاور املاک پرونده‌ای با موضوع قتل تشکیل و تیمی از کارآگاهان دایره جنایی مأموریت پیدا کردند تا تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کنند. درجریان همین تحقیقات بود که مأموران پلیس متوجه شدند عامل اصلی این جنایت فردی به نام فریدون است که پس از ارتکاب جنایت به مکان نامعلومی گریخته است.

بررسی های تکمیلی کارآگاهان پلیس حاکی از آن بود که فریدون پسرعموی صاحب مشاور املاک است.

فریدون پس از دستگیری تحت بازجویی گفت: “بعد از مرگ پدربزرگمان از او یک قطعه زمین برای من و پسرعمویم به ارث ماند. از همان ابتدا به خاطر این زمین دچار اختلاف شدیم و کار تا جایی پیش رفت که حتی با همدیگر صحبت هم نمی کردیم”.

او ادامه داد: “روز حادثه آنها برای شرکت در مراسم ختم دختر دایی من حضور پیدا کردند اما از آنجایی که با هم اختلاف داشتیم بستگانمان به او پیشنهاد دادند که وارد مراسم نشود. در نهایت قرار شد بعد از پایان مراسم من به همراه چند نفر از بستگانم به مشاور املاکی او برویم”.

متهم ادامه داد: “وقتی وارد مشاور املاکی پسرعمویم شدیم دوباره جرو بحث بالا گرفت. شاگردان پسرعمویم کرکره مغازه را تا نیمه پایین کشیدند و زد و خورد شدیدی بین ما ایجاد شد. متاسفانه در جریان همین درگیری بود که پسرعمویم و چند نفر از همراهانش را با ضربات چاقو مجروح کردم و او را به قتل رساندم”.

با اعترافات متهم، پرونده برای بررسی بیشتر به دادسرای جنایی فرستاده شد. درنهایت در شعبه ۷۱ وی به خاطر قتل عمد به اعدام و به خاطر نزاع و مجروح کردن چند نفر به پرداخت دیه و حبس محکوم شد. این حکم نیز در شعبه ۲۸ دیوان نیز تأیید شد تا فریدون یک قدم به چوبه دار نزدیک شود.

سرانجام پرونده فریدون به شعبه سوم اجرای احکام فرستاده شد و مرد جوان سال گذشته پای چوبه دار قرار گرفت که با التماس‌های او وقتی طناب دار به دور گردنش افتاده بود مادر مقتول مهلت داد. به این ترتیب اجرای حکم اعدام به تعویق افتاد. در این زمان تیم صلح و سازش و پادرمیانی قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران فریدون چند ساعت قبل از اینکه برای بار دوم پای چوبه دار قرار بگیرد تا حکم اعدام انجام شود توسط اولیای دم بخشیده شد.

رهایی یک زندانی از اعدام در خرمشهر

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک زندانی در خرمشهر با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر گفت: “سال ۹۲ در نزاعی بین ۲ نفر بر سر اختلافاتی که از قبل باهم داشتند، یک نفر به قتل می‌رسد و این حادثه تلخ باعث شد که اختلافات شدیدی بین خانواده مقتول و متهم پیش آید”.

فاخر باوی افزود: “خانواده مقتول قبل از دستگیری متهم به دنبال انتقام از خانواده متهم بودند که با استفاده از ظرفیت اعضاء خدوم و پر تلاش شورای حل اختلاف این شهرستان و همچنین بزرگان و ریش سفیدان، با دعوت اولیاء دم به آرامش توانستند آنان را از انتقام منصرف و پرونده قتل فرزند خود را از مسیر قانونی پیگیری کنند”.

او خاطر نشان کرد: “پس از دستگیری متهم و طی مراحل قضایی، حکم اعدام وی صادر شد با وساطت، همت و تلاش اعضاء شورای حل اختلاف خرمشهر چندین نشست بین بزرگان و ریش سفیدان و خانواده‌های طرفین با عفو و بخشش اولیاء دم از اعدام متهم به قتل فرزند خود، وی را بخشیدند و از چوبه دار رهایی دادند و پس از طی مراحل قانونی به آغوش خانواده بازگشت”.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © ۱۴۰۳ استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است. All rights reserved.ارسال